Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

GASTRİTİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Gastrit midede meydana gelen bir tahriş, iltihap ve aşınma durumudur. 2 çeşidi bulunmaktadır. Bunlardan biri akut gastrit ve kronik gastrittir. Akut gastrit aniden oluşmaktadır. Ancak kronik gastrit aşama aşama meydana gelmektedir.

Gastrit rahatsızlığının en büyük belirtisi tokluk hissidir. Ufak ve az miktarda yiyecek yemiş dahi olsanız inanılmaz bir tokluk hissi gelir. Bu yüzden kendinizi sürekli tok hissedersiniz. Kronik gastrit acısız bir şekilde oluşmakta veya sürekli bir mide ağrısı ile meydana gelmektedir. Akut gastritin aksine aşama aşama ilerleyerek meydana gelmektedir.

Bazı durumlarda kronik gastrit, ülserle ve giderek artan mide kanseri riski ile alakalıdır. Çoğu insanda belirtiler ile doktora gidilmesi durumunda kolayca tedavi edilebilir bir durumdur. Bu durumun sebebi midenin tahriş olmasıdır. Böyle bir rahatsızlığa sebep olabilen durumlar ise şu şekilde sıralanabilir;

 • Aspirin ve ibuprofen gibi belirli ilaçların uzun vadede kullanımı,
 • Aşırı miktarda alkol kullanımı,
 • Mide ülserine sebep olan bakteriler,
 • Böbrek rahatsızlıkları gibi belirli hastalıklar,
 • Bağışıklık sistemini zayıflatan bir takım virüs enfeksiyonları,
 • Kalıcı ve gerginliğe sebep olan stres durumu,
 • Reflü olarak isimlendirilen mide rahatsızlığı gibi belirtiler gastritin oluşmasına meydan hazırlayan etmenlerdir.

Gastritin pek çok belirtisi vardır. Bu belirtileri yaşayarak kronik gastrite sahip olabilirsiniz ya da herhangi bir belirti geçirmeden kronik gastrit mide rahatsızlığına da sahip olabilirsiniz. Bu belirtiler ise üst mide ağrısı, sindirim sorunları, mide bulantısı ve kusma, kilo kaybı gibi pek çok belirtisi vardır. Fark edeceğiniz üzere bu belirtiler pek çok hastalık ya da rahatsızlığın belirtisi olabilmektedir. Bu yüzden herhangi bir belirti ile karşılaştığınızda bir doktora giderek gerekli kontrolleri yaptırmanızda fayda vardır. Şimdi de gastritin belirtilerini çok daha ayrıntılı bir şekilde anlatacağız.

1.Mide Ağrısı

Gastric-Pain-Causes-and-When-to-Visit-a-Doctor

Gastrit mide rahatsızlığının belirtilerinden biri de mide ağrısıdır. Bu durumun oluşmasının sebebi tokluk hissinden dolayı meydana gelmektedir. Gastrite sahip olan kişiler az miktarda dahi olsa bir şeyler tükettiğinde tokluk hissi hemen gelir. Ancak daha fazla gıda tüketiminde gastrite bağlı birtakım mide sorunları oluşur. Tokluk hissi erken geldiği için yemek yemeye devam etmeniz oluşan bu mide ağrılarını tetikler niteliktedir. Bu durumun önüne geçmek için bir doktora danışarak gerekli kontrollerin yapılması gerekir. Çünkü mide ağrısının belli başlı farklı sebepleri de olabilmektedir. Yapılan teşhis gastrit doğrultusunda olur ise gerekli mide koruyucu ilaçlar ile gastrit önlenebilir.

2.Kilo Kaybı

hypnotic-gastric-band-notti

Gastrit sahibi kişilerde meydana gelebilen bir diğer durum da kilo kaybıdır. Çünkü erken gelen tokluk hissi, gerekli miktarda karbonhidrat, yağ ve protein almanızı engelleyecektir. Böyle bir durumda kilo kaybı yaşanması kaçınılmazdır. Gerekli faydalı mineral ve vitaminlerden de mahrum kalmış olursunuz. İhtiyacınız olan besinleri, çabuk gelişen tokluk hissi dolayısı ile alamamış olursunuz. Böylece vücut gerekli enerji ihtiyacını karşılayabilmek için depolamış olduğu besinleri yakmaya başlar. Bu durum da elbetteki kilo kaybını tetikler. Ayrıca yakılacak besinlerden biri de proteindir. Vücudun ayakta durmasını sağlayan kaslarda proteinlerden oluşmaktadır. Yakılan proteinler ise kas kaybı anlamına gelecek ve vücudun direncini azaltacaktır.

3.Kusma

53b26d6dc333201688d02c90

Gastrit hastası olan kişilerde mide bulantısı eğiliminin fazla olduğu yapılan araştırmalar sonucu belirlenmiştir. Böyle bir durumda artan mide bulantısı, kusmaya sebep olur. Bu durum da olası gastrit belirtilerinden biridir. İnsanların doğal olarak karınları acıkır ve bir şeyler yeme ihtiyacı duyar. Ancak gastrit olan kişiler erken tokluk hissi ile karşılaştıklarından az da olsa fazla bir şeyler yemek mide bulantısına sebep olur. Kimilerinde meydana gelen bu mide bulantısı giderek artarak kusma ile sonuçlanabilir.

4.Sindirim Sorunu

nocanvas_gastrit-rw83e

Gastrit rahatsızlığında asıl olarak midenin iç kısmında bulunan mukoza tabakası iltihaplanır. Sık sık görülen bir rahatsızlık olup, en yaygın olduğu zaman ise erişkinliğe erişildiği zamandır. Büyük bir sindirim sorunudur. Çünkü tüketilen gıdalarda yeterli ihtiyaç sağlanamadan tokluk hissi gelir. Bu durumda az gıda tüketiminden dolayı mide sindirecek bir şey bulamaz ve sindirim sorunu yaşanır. Antibiyotik tedavisi ile bu durum aşılabilmektedir.

Bu durumlar genel olarak gastrit rahatsızlığının belirtileridir. Bu tip bir belirti ile karşı karşıya kalındığında bir doktora giderek durumunuzu kontrol ettirmeniz gerekmektedir. Saymış olduğumuz bu belirtilere ek olarak ekstrem durumlarda mide kanaması, kalıcı mide kanaması ve kanlı kusma gibi durumlar meydana gelebilir.

Ayrıca kronik gastritin doktor tarafından tespit edilmesinde birtakım testler uygulanır. Bu testler;

 • Mide ülseri bakteri testi,
 • Mide kanaması aramak için dışkı testi,
 • Kan sayısı ve anemi testleri,
 • Ağzınızdan aşağıya sindirim sisteminizi gözlemlemek için salınan bir tüpe bağlı bir kamera ile mide endoskopisi yapılan testler arasındadır. Bu testler ile genellikle mide rahatsızlıklarından biri olan gastrit tespiti yapılmaktadır. Size düşen görev ise herhangi bir gastrit belirtisi tespit ettiğiniz anda doktorunuza giderek bu testlerin yapılmasını sağlamaktır.

Gastirit teşhisi sonrası birtakım tedavi yöntemlerine başvurularak iyileşme dönemi başlar. Doktorunuz, mide asidini azaltmak için bir reçete yazar. Bu ilaçları düzenli olarak kullanmak gerekir. Ayrıca aspirin ve benzeri ilaçların kullanımını azaltmak da midede oluşan tahriş durumunu azaltmaktadır. Ek olarak çeşitli diyet ürünleri ile de mide rahatsızlığınızı düzeltebilirsiniz. Gastrit hastalarının sakınması gereken gıdalar ise kızartma yiyecekler ve özellikle yağda kızartılmış sebzeler, kahve ve alkoldür. Bunların haricinde sebzeler, meyveler, düşük yağlı yiyecekler, makarna ve pirinç pilavı tüketimi sağlıklıdır ve gastrit için herhangi bir zararı yoktur. Kullanmış olduğunuz asitli ve yağlı gıdalardan oluşan beslenme alışkanlığına son vermez iseniz gastrit rahatsızlığı artarak devam edecektir.

Kanlı kusma, siyah renkli dışkı, her yemekten sonra kalıcı olarak gerçekleşen kusma, açıklanamaz şekilde kilo kaybı yaşanması, üst mide ağrısı ile uğraşma gibi durumlar meydana geldiğinde acilen doktora giderek gerekli kontroller yapılmalıdır. Böylelikle gastrit teşhisi durumunda tedavisi çok daha etkili bir şekilde yapılabilir.

Gastriti tetikleyen durumlardan biri de daha psikolojik bir durum olan strestir. Yoğun çalışma alışkanlığı için de baskı altında çalışan kişiler de gastrit oluşumunun daha fazla olduğu tespit edilmiştir. Bu yüzden stres ile baş etmenin yollarını aramanız gerekmektedir. Ayrıca alkol ve sigara gibi zararlı şeylerin tüketiminin bırakılması gastriti hafifletecektir. Böylece zararlı şeylerden uzak durmuş olacaksınız. Gastrit dışında diğer sağlıksal şartlarınızda da iyileşme gözükecektir. Sonuç olarak hem gastritten kurtulmuş olacak hem de yaşam kaliteniz artacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.