Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Gaz, Ateş, Öksürük İçin Bebeklere Soğan Suyu Verilebilir mi?

Bir bebeğin dünyaya gelmesi ile beraber insanların yaşamlarında da belli başlı bir takım değişiklikler olmaya başlar. Onların gerek bedensel gerek ise ruhsal anlamda sağlıklı bir biçimde büyümeleri büyük bir önem taşımaktadır. Lakin tüm bebekler kimi zaman gaz, ateş, öksürük gibi bazen birbiriyle bağlantılı, bazen de başlı başına farklı sağlık problemleri ile karşı karşıya kalabilirler. Bu durumda aileler günümüzde ilaç kullanmak yerine çoğunlukla doğal yöntemlere başvurmaktadır.

Bu yöntemler arasında güçlü bir antioksidan olan ve içeriğinde yüksek miktarda anti-inflamatuar barındıran soğan da bulunur. Soğan her yaşta düzenli olarak tüketilmesi gereken besin maddeleri arasındadır ve güçlü bir bağışıklık sistemi için hayati önem taşır. Ama çocuklarda kullanımı konusunda bilinmesi gereken bazı önemli hususlar vardır.

Yeni Doğan Bebeğe Soğan Suyu Verilir mi?

uyuyan bebek

Bebeklerin doğumundan itibaren sıklıkla karşılaştıkları kronik sorunların başında gaz çıkaramama problemi gelmektedir ki bu, birçok ebeveyn için ciddi bir sorun teşkil etmektedir. Gazı olan bir bebek hem kendisi için, hem de aile için zorlu bir süreç yaşatmaktadır. Gaz çıkaramama sorunu için özel olarak kullanılabilecek birtakım doğal yöntemler vardır. Ancak bebekte gaz sorununun çözümü için soğan suyu vermek ideal olan yöntemler arasında değildir. 

Ama soğanın güçlü bir antioksidan olması sebebiyle, bebeklerde soğan suyunun günde 1 kaşık öksürük ve ateş durumlarında antibiyotik yerine verilmesi uygundur. Bebeğin ateşi düştüğü ve/veya öksürüğü kesildiği zaman soğan suyunun verilmesi kesilmelidir. Soğan suyu ateş düşürür mü sorusunun yanıtı buradan da anlaşılabileceği üzere düşüreceği yönündedir ama hiçbir biçimde aşırıya kaçılmamalıdır.

Soğan suyu bebeğe zarar verir mi? Bu sorunun yanıtı ise, eğer bebeğin alerjik bir bünyesi varsa veya aşırı miktarda soğan suyu içirilirse doğal olarak ortaya bir takım sorunların çıkabileceği yönündedir. Bunun dışında soğan suyunun herhangi bir zararı yoktur.

Aynı şekilde okul çağındaki çocuklara da haftada 2 ya da 3 kez soğan suyu verilebilir.

Öksürük İçin Soğan Suyu Nasıl Yapılır?

Bebeklere verilen soğan suyunun bebeğe hiçbir şekilde zarar vermeyecek biçimde hazırlanması gerekir. Doktorların bu konuda önerdiği yöntem ise şu şekildedir:

  • 1 adet beyaz soğanın tüm kabukları soyulur
  • Rendeden geçirilerek püre haline gelmesi sağlanır
  • Ortaya çıkan püre bir süzgeçten geçirilir ve elde edilen su bebeklere içirmek için kullanılır.

Bebeklerde öksürüğe iyi gelen yöntemler hakkında detaylı bilgi için TIKLA!

Bebeklere Soğan Ne Zaman Verilir?

Yeni doğan bebeğe soğan suyu verilmesinin zararlı olup olmadığı konusunda uzmanların yaptığı bazı açıklamalar vardır. Eğer bebeğin sindirim sisteminde herhangi bir sorun yoksa, o zaman 7 ile 8 ay arasından itibaren bebeklere adım adım püre haline getirilen soğan verilmeye başlanabilir. 2 aylık bebeğe soğan suyu verilmesi ise bilim insanları tarafından doğru bulunmamaktadır. Bunun en temel nedeni ise bebeklerin henüz gelişmekte olan bir vücut ve sindirim sistemlerinin olmasıdır.

Bebekler için etkili bir yöntem uygulanmak istenirse, bal ile soğan karıştırılarak bir kür hazırlanabilir. Bunun için:

  • Soğan soyulduktan sonra ortasındaki kısım çıkarılır ve üzerinde birkaç delik açılır.
  • Açılan delik kısımlarına doğal bal konulur ve bir miktar bekletildikten sonra dilimlenerek çocuğa kaşık kaşık yedirilir.

Çocuklarda Ateş ve Öksürük İçin Uygulanabilecek Diğer Yöntemler

ateşi olan çocuk

Çocuklarda ve bebeklerde ateş düşürmek için uygulanabilecek en ideal yöntemlerden bir tanesi ıslak bez uygulamasıdır. Aynı şekilde sirkeli ıslak bez de çocuğun alnına konularak ateşinin düşmesi sağlanabilir.

Kesilmeyen inatçı öksürük durumlarında ise:

  • Bal ve toz zencefil karışımı
  • Elma çekirdeği ve elma kabuğunun kaynatılması ile elde edilen çay
  • Ilık pekmez ile karabiberin karıştırılması
  • Ihlamur ile ayva yaprağının birlikte kaynatılarak içirilmesi gibi kürler uygulanabilir.

Lakin bu yöntemler bebekler için ideal değildir ve mutlaka bir uzmana danışılarak yapılmasında fayda vardır. 

Rastgele öksürük şurupları ve antibiyotikler kesinlikle kullanılmamalıdır. Eğer tüm bu yöntemlere rağmen öksürük kesilmiyor, ateş düşmüyorsa hiç vakit kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna giderek gerekli olan tedaviye başlanmalıdır.

Kaynaklar:

Kaynak 1

Kaynak 2

Kaynak 3

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.