Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Gaz Çıkaramama Sorunu için Ne Yapılır?

Gaz çıkaramama sorunu en sık karşılaşılan sorunlardan biridir. Bağırsak ve midede oluştuğu bilinir. Yuttuğumuz hava ile yediğimiz yiyeceklerin birleşmesi sonucu bakteriler ortaya çıkar. Bunun sonucunda ortaya gaz denilen şişkinlik meydana gelir. Düzensiz beslenen ve ağır yemekler yemeyi tercih eden bireyler bu sorunla daha sık karşılaşır. Sindirim işlemi zorlaştığı için ilaçlar ve çeşitli hastalıklardan dolayı da ortaya çıkabilir. Diğer bir neden ise yemeği çok hızlı yemek ve yemek esnasında konuşursak mideye daha fazla hava girişi olur. Bu gibi nedenlerden dolayı gaz oluşur. Basit gibi gözükse de tedavisi zor olan bir yöntemdir. Karın ağrısı, şişkinlik gibi hastalıkları da beraberinde getirir.

Gaz Neden Oluşur ?

 • Kabızlık,
 • Düzensiz beslenme,
 • Hava yutmak,
 • Hazımsızlık,
 • Ağır besinler tüketmek,
 • Sindirimi zor olan bazı besinler (fasulye, lahana, kuru üzüm),
 • Nişastalı yiyecekler (patates, makarna),
 • Gazlı içecekler,
 • Bağırsak iltihapları,
 • Kadınsal nedenler.

Gaz Çıkaramama Tedavisi Nasıl Olur?

Gaz çıkarma sorunun kesin ve tam olarak bir çözüm yoktur. Yediğiniz besinlere, gün içerisinde öğünlere dikkat etme gibi bazı basit dokunuşlarla bu sorunu azaltmak mümkündür.

 • Stresli ortamlardan olabildiğince kendinizi uzak tutmaya çalışın.
 • Yediğiniz besinleri ağzınızda dişlerinizle iyice öğüterek yemeye çalışın. Küçük besinler gaz yapma olasılığını azaltır.
 • Çiğ besin tüketmemeye dikkat ediniz. Pişirilmiş besinlerin bakterileri ölür, bu yüzden gaz sorunu azalır.
 • Lahana, kuru fasulye ve soğan gibi besinleri daha az tüketmeye dikkat edin. Elmanın en çok gaz yapan besinler arasında olduğunu da unutmayın.
 • Peynir, yoğurt gibi süt ve süt ürünlerini fazla tükettiğinizde de gaz sorunu yaşama olasılığınız artar. Bu yüzden laktozsuz süt ve süt ürünlerini tüketmeye özen gösterin.
 • Yemekten tam doymuş bir biçimde kalkmazsanız bu da sizi rahat tutacaktır ve yemeklerden sonra kısa yürüyüşler yapmakta gaz sorununa fayda sağlayacaktır.
 • Yemekten sonra papatya çayı, nane gibi bitkisel çayları tüketmekte gaz sorununu azaltır.
 • Sigara, alkol, sakız gibi ürünleri kullanmamaya dikkat edin.

Gaz Çıkaramama Sorununun Bitkisel Çözümleri Nelerdir?

1. Nane Çayı

Nane çayı gaz sorunu çözmek için önerilen en doğal yöntemlerden biridir. Mentol etkisi ile sindirim sistemini ve mideyi ferahlatır, gaz sancısını giderir.

2. Kimyon

Yemeklerin içerisine az bir miktar kimyon koymanız gaz sorunu azaltacaktır. Kimyon tohumu çiğnemekte diğer bir çözüm yöntemidir.

3. Zencefil

İçerdiği bazı maddeler ile yemeklerden sonra oluşan hazımsızlığa iyi gelir. Gaz sorunundan kaynaklanan mide bulantısını da geçirir.

4. Papatya Çayı

Papatya çayı herkesin bildiği üzere rahatlatıcı ve sakinleştirici bir etkiye sahiptir. Gaz sıkışmasını geçirir ve hazımsızlığa iyi gelir.

5. Limonlu Su

Gaz çıkaramama sorunu yaşıyorsanız sabah kalktığınızda aç karnına yarım bardak oda sıcaklığındaki suyun içine bir limon sıkarak için. İçtikten sonra evin içinde 2-3 dakika yürüyün. Bu yöntem gaz sorunu ve şişkinlik için birebir iyi gelen çözümdür. Limon içerdiği asidik yapısından dolayı midenize zarar veriyorsa başka çözüm yöntemlerinden birini kullanmayı tercih edin.

6. Melisa

Bir tutam oğul otunu bir su bardağı sıcak suya atın ve 5-6 dakika demlenmesini bekleyin, demlendikten sonra için. Melisa otu gaz sorununa çözüm olan doğal yöntemlerden biridir. Bunun yanında sakinleştirici etkiye de sahiptir.

7. Zerdaçal Yaprağı

Zerdaçal yaprağı gaz sorununa iyi gelen en etkili çözümlerden biridir. Kıyılmış zerdaçal yaprağını bir bardak süte ekleyerek için. Bunu her gün tekrarlayabilirsiniz.

8. Patates Suyu

Gaz oluşumunu engelleyen önemli bir besindir. Yemeklerden yarım saat önce yarım su bardağı içilmesi yeterli olacaktır.

9. Karbonat

Gaz sancısına anında etki eden karbonat, gaz çıkarma sorunununa da fayda sağar. 1 çay kaşığı karbonatı oda sıcaklığındaki bir bardak suya koyup içiniz.

10. Elma Sirkesi

Elma sirkesinin metabolizmayı hızlandırma özelliği vardır. Rahatlamanızı sağlar ve hazımsızlığa iyi gelir. 1 bardak sıcak suya 2 yemek kaşığı elma sirkesi ekleyerek kaynatın. Soğuduktan sonra içebilirsiniz.

Bebekler İçin Gaz Çıkaramama Sorununa Çözüm Nedir?

Yeni doğan bebeklerde gaz çıkaramama sık rastlanan bir rahatsızlıktır. Bebeğinizin gaz sorunu olduğu karındaki sertlikten anlaşılır. Bebeğinizi kucağınıza yatırarak biraz sallarmış gibi yapın. Avuç içlerinizi birbirine sürterek ısınmayı sağlayın. Daha sonra bebeğin karnına elinizi koyum. Bu masaj bebeğin gaz spazmını alacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.