Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Gaz Çıkaranların Daha Sağlıklı Olduğunu Gösteren 6 Neden

Ülkemizde ve dünyanın pek çok yerinde gaz çıkarmak ayıp bir şey olarak görülür. Oysa gaz çıkarmak vücudumuzun bir ihtiyacı olduğu için bu ayıp olarak görmek bir hayli anlamsız. Üstelik toplumda bilinçli olarak yapılan pek çok yanlış davranışın yanında gaz çıkarmak çok masum bir ihtiyaç sadece.

Hatta bu konuda yapılan pek çok araştırma ortaya koyuyor ki gaz çıkarmak insan vücuduna büyük faydalar da sağlıyor. Aynı zamanda gaz çıkardığınızda vücudunuz sağlığınıza dair önemli ipuçları da vermiş oluyor.

Pek çok bilim insanı gaz çıkarma konusunda asla geç kalmamak gerektiğini söylüyor. Çünkü yiyecekleri tükettiğimizde vücudumuzun gerekli olanlarını kullanıyor ve gereksiz olanları hava ile beraber içimizde gaz halinde biriktiriyor. Dolayısıyla bu içimizde birikmiş olan gazı hiç geciktirmeden bir an önce vücudumuzdan atmamız gerekiyor.

O yüzden gaz çıkarmaya doğal bir vücut olayı ve sağlığa faydalı bir aktivite olarak bakmak gerekiyor. Yani siz siz olun, karnınızda birikmiş olan gazı hiç bekletmeden en acil şekilde çıkarmaya bakın. İşte bunu neden yapmanız gerektiğine dair sebepleri sizler için listeledik:

1. Gaz çıkarmak şişkinlik hissini gideriyor

Pek çoğumuz yemek yedikten hemen sonra büyük bir şişkinlik hissi ile baş başa kalıyoruz. İşte bu noktada bize yardımcı olabilecek yegane şey gaz çıkarmak. Çünkü o şişkinlik hissi belki zararlı olmasa bile insanı çok fazla rahatsız edebiliyor. Hatta bu yüzden bazen işimize bile odaklanamıyoruz. Şişkinliğin ardından genel olarak iki neden yatıyor. Bunlardan bir tanesi vücudumuzun çok daha fazla suya ihtiyaç duyuyor olması. Bir diğer şişkinliğe neden olan şey ise karnımızda biriken o gazlar. Yani şişkinliğinizde en basit şekliyle gaz çıkararak kurtulabilirsiniz. Bundan çekinmeyin.

2. Gaz çıkarmak kolon sağlığı için yararlı bir eylem

Küçükken annelerimiz gazımızı içimizde tutmamamız gerektiğini tembihlerlerdi. Bu kesinlikle çok doğru bir düşünce. Ama bu gerçeği neden büyüdüğümüzde yok sayıyoruz ki? Büyüdüğümüzde içimizde birikmiş gazlar bizim için daha az sorun yaratır bir hale de gelmiyor ki.

İnsanların arasında gaz çıkardığınızda kendinizi zor duruma sokacağınızı düşünüyor olabilirsiniz. Ama şu da bir gerçek ki gazı içinde tuttuğunuzda farkında olmadan bir yandan da bağırsaklarınızı çok zor bir duruma sokuyorsunuz. Özellikle bağırsak sorunları yaşayan kişiler bu konuda çok ama çok dikkatli olmalı.

3. Gaz çıkarmak vücudumuzun bize yaptığı bir uyarı

İsterseniz saatlerce ya da günlerce gazınızı tutmaya çalışın. En nihayetinde gazınızı çıkarmak zorunda kalacaksınız. Siz farkında olmasanız bile en kötü ihtimal bu durum gece uyurken gerçekleşecek. Çünkü gazımız bize sağlığımız ile ilgili bazı önemli ipuçları veriyor. Örneğin çok fazla gaz çıkarılması, gazın çok fazla kötü kokması ya da kişinin gaz çıkarma aşamasında çok fazla zorlanması bir doktora görünme ihtiyacının habercisi oluyor. Çünkü bu tip durumlar kolon kanseri riski ya da laktoz duyarlılığı ile ilgili bir işaret olabilir.

4. Çıkarılan gazın kokusu bile yararlı

Bu söylediğimiz kulağa biraz çılgınca geliyor olabilir ama kesinlikle gerçek. Çıkardığınız gazın kokusu bile bazen yararlı olabiliyor. Çünkü gaz çıkardığımızda ortaya hidrojen sülfür çıkıyor. Bu hidrojen sülfür de bizim bazı hastalıklara karşı korunmamızı sağlıyor. Fakat tabii bu hepsi için geçerli değil. Aşırı derecede kokulu gazlar zehirleyici de olabiliyorlar. Fakat az miktarda gaz kokusu felç ya da kalp hastalıklarına karşı bizi koruyabiliyor.

5. Gaz çıkarmak diyetinizi şekillendirir

Öncelikle sağlıklı beslenmenin sağlığımız için en önde gelen şeylerden bir tanesi olduğunu söyleyelim. Ayrıca yediklerimizin gazımızla da bir ilgisi var. Yani yediğimiz şeylere göre gaz çıkarıyoruz. Örneğin devamlı olarak lif ile beslenen kişiler çok sık gaz çıkarırlar. Buna karşılık et yoğun bir beslenme tarzı olan kişilerin de gazı fazlasıyla kokar. Dolayısıyla gazınızın durumuna göre yediğiniz besinleri tekrar gözden geçirebilirsiniz.

6. Gaz çıkaran insanlar mutlu olur

Bunu şaka amacıyla söylemiyoruz. Gerçekten de öyle. Araştırmalara göre çok sık gaz çıkaran ve kendini tutmayan kişiler çok daha mutlu oluyorlar. Çünkü kendilerini çok daha rahat hissediyorlar. Öte yandan bunun yediklerinizle de bir ilgisi var. Yani karnabahar, brüksel lahanası ve lahana gibi besinleri tüketen kişilerin çok daha mutlu ve sağlıklı oldukları boşuna söylenmiyor. Çünkü bunları tüketen kişilerin sindirim sistemleri çok daha iyi çalıştığı için çok daha fazla gaz çıkartıp çok daha fazla mutlu oluyorlar. Yani yanınızda gaz çıkarmamaları hiç gaz çıkarmadıkları anlamına gelmiyor. Belli ki rahat rahat gaz çıkarabilmek için her an vakit kolluyorlar.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.