Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Gaz Sıkışması Neden Olur, Nasıl Geçer? Doğal Yöntemler

Midede gaz oluşması, yemek yerken ya da konuşurken yuttuğumuz hava ile bağırsakta bulunan bakterilerin yediğimiz besinleri fermente etmesi sonucunda meydana gelen bir durumdur. Kimi zaman oluşan gaz miktarı oldukça fazla olur ve dışarı atılamaz. Bu durumda gaz sıkışması meydana gelir ve karın başta olmak üzere vücudun bazı yerlerinde şiddetli bir sancı ve rahatsızlık hissi görülür. Peki gaz sıkışması nerelere vurur? Gaz sıkışması sancısı sırt ağrısı, kalp ağrısı ve karın ağrısına sebep olabilir. Kişinin yaşam kalitesini düşürür. Midede gaz sıkışması belirtileri ise mide ve karın bölgesinde şişlik, ağrı ve kramp şeklinde kendini gösterir. Gaz çıkartıldığında kişide rahatlama oluyorsa bu durum gaz sıkışmasının bir göstergesidir.

Gaz Sıkışması Neden Olur?

1. Hazımsızlık

hazımsızlık

Eğer laktoz intoleransınız varsa gaz sıkışması problemiyle sık sık karşılaşırsınız. Süt ve süt ürünleri şişkinlik, alt karında kramp ve sancı şeklinde kendini gösterir. Ayrıca sindirimi zor besinler tüketildiğinde de gaz sıkışması meydana gelebilir. Glutene karşı hassasiyeti olan kişilerde görülen Çölyak hastalığı da hazımsızlığa, dolayısı ile gaz sıkışmasına sebep olur. Ayrıca kadınlar regl dönemlerinde hazımsızlıkla beraber kasıkta gaz sıkışması problemiyle karşılaşabilirler.

2. Kabızlık

kabız kadın

Uzun süre tuvalete çıkamadığınız durumlarda bağırsak hareketliliğinin azalması sonucu gaz sıkışması meydana gelir. Kabızlıkla karşı karşıya kaldığınızda alt karında ve kalın bağırsakta şiddetli bir sancı hissedersiniz. Kabızlık devam ettikçe gaz sıkışması da devam edebilir ve kalbe baskı yaparak ağrıya neden olabilir. Gaz sıkışması sırt ağrısı yapar mı? Gaz sıkışması eğer çok şiddetli boyutlara ulaşırsa sırt ve göğüs ağrısına sebep olabilir.

3. Hava yutmak

sakız çiğnemek

Konuşurken ya da yemek yerken ister istemez bir miktar hava yutmak normaldir. Ancak bazı durumlarda yutulan hava normalden daha fazla olabilir ve bu da gaz sıkışmasının ortaya çıkmasını kaçınılmaz kılar. Sakız çiğnemek, pipetle içecek içmek, yemek yerken çiğnemeden yutmak ve sigara içmek gaz sıkışmasına sebep olan durumların başında gelir.

4. Gaz yapan besinler

bakliyatlar

Tükettiğimiz çoğu gıdanın içerisinde karbonhidrat bulunur. Yediğimiz bu karbonhidratlı yiyecekleri biz sindiremesek de bağırsaklarımızda bulunan 500’ü aşkın bakteri sindirir. Sindirim sırasında eğer ortaya çıkan gaz miktarı fazla ise o zaman gaz sıkışması meydana gelir. Sindirimi zor olan karbonhidratlı yiyecekler arasında soğan, kuru fasulye, kuru üzüm, elma, erik kurusu, bakliyatlar (mercimek, barbunya, nohut gibi), lahana, karnabahar, enginar, brokoli başta gelir. Aynı zamanda makarna ve patates gibi nişasta içeren besinler, ikinci defa ısıtılan yiyecekler de gaz sıkışmasına sebep olur.

5. Bağırsak iltihapları

bağırsak

Salmonella ve E.coli gibi bağırsak virüslerinin sebep olduğu bağırsak iltihapları mide spazmlarına, mide ağrısına ve gaz sıkışmasına sebep olur. Ağrı genellikle üst karında yani midede ve kalın bağırsakta görülür. Gaz sıkışması mide bulantısı yapar mı? Eğer virüs tabanlı bir rahatsızlık varsa gaz sıkışmasına halsizlik, mide bulantısı, ateş ve ishal de eşlik edebilir. Bununla birlikte bağırsak iltihaplarından bağımsız olarak, ishal sonrası gaz sıkışması da görülebilir. Mide ve bağırsakta pek çok şikayete sebep olan irritabl bağırsak sendromu da gaz sıkışmasına neden olabilir.

Gaz Sıkışması Nasıl Geçer?

Gaz sıkışması problemini doğal yöntemlerle en aza indirmek mümkündür. Bağırsakta gaz sıkışması halinde neler yapılmalı? Bitkilerin şifa veren etkileri sayesinde gaz sıkışması probleminden rahatlıkla kurtulabilirsiniz. Ancak eğer gaz sıkışmasına sebep olan durum ciddi bir hastalıktan kaynaklanmıyorsa bu yöntemler etkili olacaktır. Aksi halde, öncelikle hastalığın tedavi edilmesi gerekir.

1. Zencefil

zencefil

Gaz problemi yaşandığında akla ilk gelen bitkilerden biri zencefildir. Zencefil mide ve bağırsak kaslarını yatıştırarak sindirime yardımcı olur. Şişkinliği ve hazımsızlığı gidererek gaz sıkışmasını önler. Kişinin geğirmesini sağlayarak rahatlatır. Bunun için bir bardak sıcak suyun içerisine 1 çorba kaşığı toz zencefil ekleyin ve 10 dakika demlenmeye bırakın. 10 dakika sonra toz zencefili süzerek içerisine bal ve bir miktar limon suyu ekleyerek tüketin. Günde 2-3 defa tüketebilirsiniz.

2. Probiyotik gıdalar

süt ürünleri

Eğer gaz problemine bağırsak bakterileri sebep oluyorsa probiyotik gıdalar oldukça etkilidir. Uzun süre antibiyotik kullandıysanız bağırsaklarınızdaki yararlı bakteri sayısı bir miktar azalır. Bu bakteri sayısını normal değerlerine döndürmek için de probiyotik gıda takviyesi almak önemlidir. Probiyotik yoğurt ya da probiyotik kapsüller mide ve bağırsaklarınızı yumuşatarak gaz sıkışması şikayetlerini en aza indirir.

3. Rezene

rezene

Rezene hemen hemen her ülkede gaz problemini giderici etkilerinden dolayı sıkça tüketilmektedir. Sindirim sistemi için oldukça faydalı olan rezene şişkinlik, hazımsızlık, gaz sıkışması, mide ağrısı, mide yanması ve gaz sancısı problemlerine birebirdir. Yemeklerden sonra 1 tatlı kaşığı rezene tohumu çiğnerseniz kısa sürede etkisini görebilirsiniz. Ayrıca çay şeklinde demleyerek de tüketmek mümkündür. Tıbbi tedavi yöntemleri ise kömür hapları, probiyotikler ve alfa-galaktosidazlardır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.