Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Gaza İyi Gelen Yiyecekler

Gaz şikayetleri genellikle tüketilen yanlış besinlere bağlı olarak ortaya çıkan rahatsızlıklardır. Bu nedenle gaz şikayetleri yaşamamak için en önemli şey beslenme alışkanlıklarını yeniden gözden geçirmek ve sağlıklı beslenme alışkanlıkları edinmektir. Gaz şikayetleri tüketilen sağlıksız ve ağır yiyeceklere bağlı olarak ortaya çıktığında bazı özel ve faydalı yiyeceklerin tüketilmesi ile bu problemden kurtulmak mümkündür. Fakat yine de bu gaza iyi gelen yiyecekleri sadece belli zamanlarda tüketmek yerine, tüm beslenme alışkanlıkları arasına bu özel ve yararlı yiyecekleri almak da çok önemlidir.

Gaza İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

1- Zencefil

Screenshot_14

Zencefil özellikle tatlılara ve yemeklere verdiği aroma nedeniyle sık sık tercih edilen ve tüketilen bir besindir. Bununla birlikte zencefil, evlerde bir ilaç niyetine de bulunmaktadır. Çünkü zencefilin pek çok farklı hastalığı iyileştirici bir etkisi de bulunmaktadır. Zencefilin iyileştirdiği rahatsızlıklardan bir tanesi de gaz problemidir. Gaz giderici bir özelliğe sahiptir ve midede meydana gelen şişkinlikleri ciddi anlamda gidermeye yardımcı olmaktadır. Özellikle düzenli zencefil çayı içilerek gaz şikayetlerinden ve gaza bağlı olarak gelişen ağrılardan kurtulmak mümkündür. Bu rahatsızlığı geçirmek için toz halde ya da taze sebze halinde tüketilebilmektedir. Hatta bazı başka besinler ile karıştırılarak çeşitli kürler halinde de zencefil tüketilebilir. Bunun yanı sıra zencefil mide bulantılarına da çok iyi gelen bir besindir.

2- Kakule

Screenshot_15

Ülkemizde çok yaygın bir kullanım alanı olmasa da Doğu ülkelerinde ve Asya ülkelerinde özellikle iyileştirici özelliği nedeniyle yeşil çay ile birlikte tüketilen bir besindir kakule. Kakulenin en önemli özelliği sindirim sisteminin doğru ve düzgün bir şekilde çalışmasına yardımcı olmasıdır. Bu nedenle gaz şikayeti olanlar için de çok yararlı bir besin olmaktadır. Özellikle gaz şikayetlerini ortadan kaldırmak için kakuleden çay hazırlanarak içilmesi önerilmektedir.

3- Nane

Screenshot_16

Hem çok lezzetli, hem çok hoş kokulu, hem de çok faydalı bir bitki olan nane, toz baharat halinde ya da çiğ sebze halinde sık sık tüketilebilmektedir. Özellikle gaz problemlerine ve midedeki şişkinliklere çok iyi gelen bir besindir. Nanenin pek çok farklı tüketim şekli bulunmaktadır. Ancak gaz problemine iyi gelmesi için en faydalısı naneden çay yapıp içmek olacaktır. Bu işlem gazı ve gazın ortaya çıkardığı çeşitli ağrıları kesmeye yardımcı olacaktır. Nanenin ayrıca tüm vücutta genel bir rahatlama yarattığı da bilinmektedir. Nane pek çok farklı şekilde tüketilebileceği gibi özellikle sabah kahvaltılarında taze demet halinde de tüketilmelidir.

4- Papatya

Screenshot_17

Papatyanın içerisinde bol miktarda A vitamini, C vitamini, E vitamini ve K vitamini bulunmaktadır. Bununla birlikte papatya, antioksidan ve flavonoidler bakımından da çok zengindir. Papatyanın içeriğinde sindirim sisteminin rahat çalışması için etkili olan proteinden de fazlaca bulunmaktadır. Bu nedenle gaz şikayeti olan kişilerin papatya kullanması da tavsiye edilmektedir. Özellikle papatya, papatya çayı hazırlanılarak içilebilir.

5- Rezene Tohumları

Screenshot_18

Yine faydası çok fazla bilinmeyen bir diğer besin ise rezene tohumlarıdır. Pek çok farklı rahatsızlığa iyi gelen rezene tohumları, özellikle gaz sorunlarını gidermeye de yardımcı olmaktadır. Uzmanlar yemeklerin ardından bir miktar rezene tohumu çiğnenmesinin gaz şikayetlerini ortadan kaldırmaya yeteceğini belirtmektedirler. Bununla birlikte rezene tohumları nefesin daha ferah olmasını da sağlamaktadır.

6- Yoğurt

Screenshot_19

İçerisinde bol miktarda iyi bakteri olduğu için, yoğurt da gaz şikayetlerini ortadan kaldırmak için etkili bir besindir. Özellikle uzmanlar tarafından düzenli olarak yoğurt tüketilmesi önerilmektedir. Ancak bu hususta yoğurdun doğal olması çok önemlidir. Mümkünse evde hazırlanan yoğurtları tüketmek çok daha faydalı olacaktır.

7- Ananas

Screenshot_20

Çok lezzetli tropikal meyvelerden olan ananasın insan sağlığı için de çok fazla faydası bulunmaktadır. Bu faydalardan bir tanesini de gaz şikayetini ortadan kaldırma özelliğidir. Çünkü ananasın %85’i sudan oluşmaktadır. Bu da ananasın çok iyi bir idrar söktürücü olmasını sağlamakta ve hazımsızlık gibi problemleri ortadan kaldırmasına katkı sağlamaktadır. Bununla birlikte çeşitli mide sorunlarında da ananas çok etkilidir ve gaz oluşumunu önleyebilmektedir. Fakat kesinlikle ananası aşırı miktarda tüketmekten kaçınmak gerekir. Çünkü ananas haddinden fazla tüketildiğinde tam tersi etki yaratabilmektedir.

8- Salatalık

Screenshot_21

İçeriğinde bolca su bulunduran salatalık da çok faydalı ve çok lezzetli bir yiyecektir. Özellikle salatalığın gaz problemlerine iyi geldiği bilinmektedir. Bununla birlikte idrar söktürücü bir özelliğe de sahiptir. Salatalık sayesinde vücuttaki zararlı toksinler de vücuttan kolay bir şekilde atılabilmektedir. Salatalığın kükürt bakımından zengin olması da ürik asitin vücuttan atılmasına olanak sağlamaktadır. Fakat salatalık da tıpkı ananas gibi aşırı miktarda tüketildiğinde tam tersi bir etki yaratabilmekte ve midede çeşitli sıkıntılar oluşturabilmektedir.

9- Maydanoz

Screenshot_22

Maydanoz vücuttaki gaz problemlerine çok iyi gelen bir besin olduğu için sık sık tüketilmesi önerilmektedir. Aynı zamanda pişirilen yemeklerin vücutta şişkinlik yapma ihtimali bulunduğunda da yemeklere maydanoz ilave edildiğinde bu olumsuz etki ortadan kalkabilmektedir. Ayrıca düzenli maydanoz tüketimi çok daha rahat bir mideye sahip olunmasına da olanak sağlamaktadır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.