Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Gazlı İçeceklerin Sağlığımız Üzerinde Oynadığı Oyunlar

Özellikle yaz aylarında gazlı içeceklerin boğazımızdan ferahlatıcı bir şekilde geçmesini sevmeyenimiz yoktur herhalde. O zamanlarda gazlı içecekler bize kızgın kumlardan serin sulara atlamayı tek adım atmadan yaptırabilirler. Bu yüzden kabul edelim ki hepsinin tadını da o serinletici halini de çok seviyoruz. Biz onları seviyoruz diye onların da bizi sevmesi şart değil ama onlar bizi gerçekten hiç sevmiyorlar. Yani sağlığımıza zarar verecek kadar hiç sevmiyorlar. O yüzden belki de araya biraz mesafe koymak gerekir. Yoksa tüketme sıklığımızın neredeyse her güne ulaştığı bu içecekler bir gün bizi gerçekten çok üzecek. Onlar biz içmeye başladığımız andan itibaren hazırlıklara başlıyorlarmış meğer. Gelin şu gazlı içecekleri bir masaya yatıralım ve vücudumuza neler yapıyorlarmış görelim.

Gazlı İçecekler Nedir?

Gazlı içeceklerin içeriğinin ve hazırlanışının tahmin edilmesi aslında o kadar da zor olmasa gerek. Yani biraz filtrelenmiş su, biraz karbondiyoksit, biraz tatlandırıcı ve biraz asit düzenleyicileriniz varsa yapabilirsiniz. (Tabii o kadar da basit değil, o nedenle evde denemeyin deriz.) İşin ilginç yanı gazlı içecekler ilk olarak eczacılık sektöründe ortaya çıkmış. Hem baş ağrısını hem de sindirim problemlerini gidermek için üretilen bir tonik olan bu gazlı içeceklerin bugün geldiği noktayı bir düşünsenize. Nedense hala Calpol şurubu hamburger ve patates kızartmasının yanında tüketmiyoruz.

Tabii o ilaç olarak üretilmiş olan gazlı içecekler günümüzde bir hayli gelişmiş durumda. Şimdi tüketebileceğimiz birbirinden farklı lezzete sahip yüzlerce ve hatta binlerce gazlı içecek çeşidi var. Hepsi farklı renge, farklı lezzete ve kokuya sahip ama onları birbirinin akrabası yapan bir şeyler de var. O da alkolsüz ve asitli olmaları. İyi, hoş; gazlı içecekleri tanıdık. Peki, bu içmelere doyamadığımız gazlı içecekler sağlığımıza ne tür bir müdahalede bulunuyor acaba? Yani hala üretim sebebi olan ulvi görevlerini yerine getiriyorlar mı yoksa aksine daha çok sağlığımıza zarar mı veriyorlar?

Aslında lafı uzatmadan belirtmeliyiz ki bu gazlı içeceklerin sağlığımız üzerinde hiçbir faydası bulunmuyor. Bununla kalsa keşke. Bir de üstüne üstlük sağlığımız için oldukça zararlılar. Özellikle de çocuklar için. Hatta çocukların üzerindeki zararlarına dair her geçen gün yeni bir kanıt daha ortaya çıkıyor. “İçelim canım, en fazla ne olabilir ki?” demeyin. İşte aşırı miktarda gazlı içecek tükettiğinizde başınıza gelebilecek belirtileri sizler için listeledik.

Gazlı İçeceklerin Aşırı Tüketiminin Belirtileri

  •    Şiddetli baş ağrısı
  •    Titreme nöbetleri
  •    Kardiyak aritmi
  •    Uyku problemleri
  •    Depresyon / Anksiyete
  •    Mide bulantısı ve devamında kusma
  •    Çok sık idrara çıkma
  •    Düşük kalsiyum emilimi sebebi ile vücuttaki kemik kütlesinin azalması
  •    İştahsızlık

Gazlı İçecekler Sağlığımızı Nasıl Etkiyor?

Maalesef artık dünyamız dedelerimizin ve ninelerimizin yaşadığı gibi değil. Yani artık yediğimiz her şey bizim için faydadan çok zarar oluşturabiliyor. O yüzden piyasada bizim tüketebileceğimizi iddia eden ürünlerin pek çoğuna biraz tereddütlü yaklaşmamız gerekiyor. İşte gazlı içecekler de o tüketmeden önce bir defa değil belki on defa düşünmemiz gerekenlerden. Çünkü gerçekten sağlığımızı çok olumsuz bir şekilde etkileyebiliyorlar.

1- Sinir Sistemini Etkiliyor

Gazlı içeceklerin hemen hemen hepsinin içinde bol miktarda kafein bulunuyor. Ee kafeinin kalp ve sinir sistemimiz üzerinde uyarıcı bir etkisinin olduğunu biliyorsunuzdur herhalde. Zaten o yüzden gazlı içecekler tükettiğinizde birden canlanıyor ve yorgunluğa ya da halsizliğe karşı çok daha dirençli bir hale gelebiliyorsunuz. Hatta gazlı içecekler damar genişletici özelliğe de sahip. Fakat maalesef bu konuyu burada sonlandırıyoruz. Çünkü fayda olarak lanse edebileceğimiz başka hiçbir özelliği yok bu içeceklerin. Gelelim zararlara. Fazla miktarda kafein tükettiğinizde vücudunuzda bu maddeye karşı bir bağımlılık oluşur. Hatta bu kafein baş ağrısına, kardiyak aritmiye, anksiyeteye ya da uyku problemlerine neden olabilir. Elbette gün içinde kahveyi ya da çayı fazla kaçırdığınız olmuştur. İşte gazlı içecekler de o zamanlarda ortaya çıkan belirtiler ile benzer belirtilere sahip. Bu yüzden su gibi tüketmemenizi tavsiye ederiz.

2- Kanserojen Etkiye Sahip

Gazlı içecekler biz tüketen insanlar için gerçekten de çok çekicidirler. Üstelik daha önce hiç denemediğimiz yeni bir gazlı içecek bile bizi önceki deneyimlerimizden dolayı “Yüksek ihtimalle çok lezzetlidir.” algısı oluşturup tüketmeye yönlendirir. Hatta uzun süre dayanıklı olmaları da dolabımızda her daim bulundurmamıza iter. Ama onların çok uzun süre dayanmalarının ardındaki sebep içlerinde bol miktarda koruyucu madde, kimyasal katkı maddesi ve asit düzenleyici bulundurmalarıdır. İşte tam da bu yüzden tüm böbrek sistemimizi mahvedebilecek bir güce sahiptirler. Hatta dokularımızda biriken bu maddeler uzun vadede vücudumuzda kanserojen hücreler oluşturup tümör gelişmesine bile neden olabilirler. Tamam, içlerindeki bazı maddeler antioksidan olabilir ama vücudumuzun antioksidan ihtiyacını doğal yollardan yani sebzelerden ve meyvelerden karşılamak daha risksiz bir yöntem değil mi? Neden yok yere Rus Ruleti oynayalım ki?

3- Sindirim Sırasında Reflüyü Arttırır

Önceleri gazlı içeceklerin sindirim sistemine iyi geleceği düşünülmüş olsa da aslında direkt olarak sindirim sistemini olumsuz etkileyecek bir yapıları var. Çünkü içlerinde karbondiyoksit bulunur ve bu karbondiyoksit de mide suyunun asitlenmesini arttırıyor ve üretimini hızlandırıyor. Yani sindirim hızlanırken aynı zamanda da reflü ya da emilim problemleri ortaya çıkıyor. Yani eğer gastrit ya da mide ülseri problemi yaşıyorsanız gazlı içecekler sizin için gerçekten tahammülü zor ağrılar yaratabilir.

4- Çürüğe Neden Olur

Nedense çok fazla önemsenmeyen ama aslında çok da net ve kötü bir sorun yaratan bir diğer olumsuz etki ise gazlı içeceklerin diş çürüklerine neden olması. Tabii bunu da yine içindeki karbondioksit ve şeker yapıyor. Bunlar yüzünden diş minesi aşınıyor ve dişlerde çürükler oluşmaya başlıyor. O yüzden diş çürükleri yalnızca şeker yediğimiz zaman olmuyor diyebiliriz.

5- Obeziteye Sebep Olur

Çağımızın hastalığı elbette obezite ve bu obezitenin oluşmasında oldukça büyük etkisi olan oyuncu da kesinlikle gazlı içecekler. Hatta hiç sizi kandırmalarına izin vermeyin; yüksek kalorili ya da düşük kalorili olmaları hiç fark etmiyor. Çünkü her halükarda içlerinde sağlığa zararlı olan şeker bulunuyor. Bu şekerler de aşırı miktarda tüketildikleri vakit kan şekeri seviyesinin yükselmesine, pankreasın iltihaplanmasına ve diyabet sorununa neden oluyorlar. O yüzden aslında düşündüğümüzde şu an düzenli olarak gazlı içecek tüketen herkes obezite hastalığına yakalanma riskine sahip. Bilindiği gibi obeziteyle mücadele süreci oldukça zorlu bir süreç. O nedenle henüz obeziteye yakalanmadan bir gazlı içeceklerden vazgeçmenizi önerebiliriz.

6- Kemik Kültesinde Kayıplara Sebep Olur

Gazlı içeceklerin pek çok farklı zararından bahsettik. Sıra geldi kısa vadede gözlemleyemeyeceğiniz ama uzun vadede gerçekten korkunç bir soruna neden olabilecek olumsuz etkisine. Gazlı içecekler kemikler için de oldukça zararlı. Çünkü içinde bulunan asit ve kafein kemiklerdeki kalsiyum emilimini etkiliyor. Böylece de zamanla kemik kütlesinde ciddi bir kayıp ortaya çıkıyor. Peki bu ne demek? Bu, kemiklerinizin çok zayıflaması ve osteoporoz riskinin ortaya çıkması demek. Aynı zamanda şekerin ve asitin bir arada fazla miktarda alınması ile vücuttaki demir emilimi de zorlaşıyor. Bunun sonucunda da ortaya anemi problemi çıkabiliyor. Hatta hastalıklara karşı çok daha savunmasız bir hale de gelebilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.