Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

GEBELİK BELİRTİLERİ NELERDİR?

Bu konu hakkında pek çok araştırma yapılmıştır. Gebeliğin belirtileri kişiden kişiye farklılık gösterebilen bir durumdur. Bazı bayanlar hamilelik sırasında meydana gelen değişikleri ilk 2 hafta içerisinde fark edebildiği gibi bazı durumlarda ise aylar boyunca dahi olsa herhangi bir belirti ortaya çıkmayabilir. Gebelik konusunda ilk yapılması gereken işlem aşağıda vereceğimiz belirtilerin sizde oluşup oluşmadığını gözlemek ve eğer belirtiler gözleniyor ise bir eczaneye giderek gebelik testi yapmaktır. Çıkan sonuç pozitif olsa dahi gebelik testlerinde de yanılma payı olabilmektedir. Bu yüzden bir doktora gitmeniz kesin sonucu sizlere verecektir.

Bu konu hakkında en iyi çalışma yakın zamanda 136 bayan üzerinde gerçekleştirilmiştir. Hamile kalmaya çalışan bu bayanların hamilelik belirtileri, doğum kontrol hapını bırakmalarının ardından 8 hafta boyunca gözlenmiştir. Bayanların yüzde 50’si bu belirtileri ilk 5 hafta içerisinde keşfetmiştir. Geriye kalan kısmın yüzde 70’i ise 6. hafta içerisinde ve kalan kısmında yüzde 90’ı 8. haftanın içerisinde bu belirtilerin gözlendiğini belirtmiştir.

Genel olarak bakıldığında ise 10 bayanın 7’si hamilelik belirtisini 6. hafta içerisinde fark eder. Menstrual döngüyü takip etmek ilk aşamada etkili bir yöntem olsa da ilerleyen zamanlarda doğum kontrol cihazı ve doktorunuz vasıtası ile gerekli kontrolleri yaptırıp, hamilelik durumunuzdan emin olabilirsiniz. Ancak genel olarak son adet döneminizin üzerinden normal geçiş süresinin fazlası kadar zaman geçmiş yani bir adet gecikmesi varsa şüphelenmeye başlamak gerekmektedir.

Hamilelik dönemi hem doğacak bebeği hem de annenin sağlığını etkilediği için bazı konularda dikkat edilmelidir. Ağır yük kaldırmamalı ve diğer ağır işler yapılmamalıdır. Böylece hem doğacak bebeğin hem de annenin sağlığının korunması sağlanabilmektedir.

Hamilelik anlaşılmasında ilk olarak ortaya çıkan belirti regli döneminde meydana gelen gecikmedir. Diğer en yaygın belirtiler ise mide bulantısı, kusma, sık sık idrar atma ihtiyacı, yorgunluk hissi ve göğüs bölgesinde meydana gelen tıkanıklıktır. Tüm bu belirtileri yazımızın devamında çok daha ayrıntılı olarak inceleyeceğiz.

1.Ruh Hali

Hamilelik hormonların dengesiz olarak salgılanmasını içeren bir durumdur. Bu hormonlardan kaynaklı olarak bayanları ruh halinde meydana gelen bu değişimler hamilelik boyunca devam edecektir. Hamilelik hormonları beyninizde bulunan kimyasal mesajları aktaran nörotransmitter seviyesini etkiler. Her bayan bu duruma çeşitli ve farklı tepkiler gösterebilir. Kimileri için iyi etkiler bıraksa da, genellikle meydana gelen hormonal değişiklikler depresyon ve sinir hastalıklarına sebep vermektedir. Eğer bir bayan olarak kendinizi üzgün, mutsuz ve umutsuz hissediyor iseniz, günlük sorumluluklarınız ile uğraşarak kafanızı dağıtabilirsiniz. Böylece sıkıntılardan uzak duracak ve mental olarak rahatlama işleminizi gerçekleştirmiş olacaksınız.

2.İdrar Atımı

fft99_mf5220232

Hamile olan bayanlarda tuvalete çıkma ihtiyacı artmaktadır. Bu da bir hamilelik belirtisidir. Hamilelik sırasında meydana gelen hormonal değişimler, böbreklerden akan kanın miktarının artmasına sebep olacaktır. Bu yüzden vücut daha fazla su atma ihtiyacı hisseder ve idrar atım sıklığınız artar. Bu belirti genellikle erken bir süreç olan 6 haftalık dönem içerisinde gerçekleşir. Ayrıca hamilelik sırasında kan hacmi orantılı bir şekilde artmaya uğrar.

3.Halsizlik

n21

Bayanlarda meydana gelen durumlardan biri de hamilelik esnasında sık sık halsiz kalmadır. Sürekli bir yorgunluk hissi vardır ve ufak tefek işler dahi yapılmış olsa bu yorgunluk hissine yakalanılabilir. Bu durum genelde sabah halsizliği şeklinde gerçekleşmektedir. Eğer enerjiniz sabah yetişmiyor ve gün içerisinde erken bitiyor ise, gece uykunuza birkaç saat daha uyku eklemeniz gerekir. Böylece gerekli enerji ihtiyacınızı sağlayabileceksiniz. Enerjinizin yetmemesinin sebebi ise karnınızda bulunan çocuğun sizden enerji alması ve yaşamsal faaliyetlerini bu yol ile gerçekleştirmesidir.

4.Bulantı

nausea

Mide bulantısı da hamilelik belirtileri arasında kabul edilmektedir. Bu durum da genelde sabah bulantısı olarak meydana gelir. Her sabah uyandığınızda midenizde bulantı hissi gelebilmektedir. 1 aylık bir sürecin sonunda meydana gelir. Sadece sabah da değil, hamilelikte meydana gelen bulantı, öğlen ve akşam vakitlerinde de oluşabilir. İlerleyen vakitlerde bu bulantı hissi de ortadan kalkacaktır. Çoğu bayan üzerinde bu belirti meydana gelmektedir. Bu belirtiyi yaşamadan ilk 1 aylık süreci yaşayan bayanlar ise şanslı kişiler arasında kabul edilirler.

5.Periyot Dönemi

nocanvas_gastrit-rw83e

Regli döneminde meydana gelen aksamalar ve gecikmeler hamilelik belirtisine işarettir. Bu tip bir gecikme ile karşı karşıya kaldığınızda hamilelik testi yaptırmanız gerekmektedir. Menstrual döngüyü takip etmeniz bu yüzden büyük bir önem arz etmektedir. En ufak bir adet dönemi düzensizliği ve az önce saymış olduğumuz belirtilerden birine sahipseniz derhal bir hamilelik testi yapmanız gereklidir.

6.Çeşitli Ağrılar

Fatigue

Hamilelik belirtileri arasında sırt ağrısı ve baş ağrısı gibi çeşitli ağrılarda bulunmaktadır. Ancak bu tip belirtiler başka hastalıkların veya rahatsızlıkların da belirtisi olabileceği için, diğer semptomların etkileri de gözlenmektedir. Erken hamilelik belirtilerinden biri de baş ağrısı olup, hormonsal değişikliklerden dolayı meydana gelmektedir. Doktorunuza danışarak ibuprofen ilacını almanız baş ağrısına iyi gelecektir. Ayrıca sırt ağrısı da hamileliğin ilk zamanlarında meydana gelebilir. Normal zamanlarda herhangi bir bel ağrınız bulunmamakta ancak son zamanlarda bel ağrısı sıkıntınız ortaya çıkmış ise gebelik şüphelenmeniz gereken durumlar arasında yer alacaktır. Ayrıca kilo alma da hamilelikte meydana gelen durumlardan biridir.

7.Vücut Derecesi

menopoz

Hamile kalmak bazal metabolizma sıcaklığını arttıran durumlardan biridir. Hamileliğin ilk 2 haftalık döneminde vücut sıcaklığında belirgin bir artış yaşanır. Ancak bu durum genellikle soğuk algınlığı veya başka tip hastalıklar ile karıştırılmaktadır. Hamileliğin asıl belirtileri arasında yer alan bir durum değildir.

Gebelik sırasında meydana gelen belirtiler bu şekildedir. Semptomlar sizde de meydana geliyor ise ilk olarak bir hamilelik testi yaptırmanız gerekir. Ancak hamilelik testleri de yüzde yüz doğruluk ile çalışmamaktadır. Bu yüzden son olarak emin olmak için bir kadın doğum doktoruna gitmeniz gerekir.

Sonuç olarak hamile olduğunuz kesin olarak belirlendi ise artık sağlığınıza dikkat etmeniz gerekmektedir. Çünkü kendi sağlığınız dışında bir hayat daha sizin içinizde bulunmaktadır. Onun sağlığını da düşünmek annelik görevlerinden biridir. Özellikle alkol ve sigara gibi zararlı ürünlerin bebeklere zarar verdikleri bilinmektedir. Bu yüzden bu tip zararlı şeylerden olabildiğince uzak durmalısınız.

Hamilelik 40 haftalık bir süreç olup, belirtileri ilk 8 hafta içerisinde belli olan bir durumu kapsar. Tüm şartlar bebeğin sağlığını korumaya yönelik ayarlanmalıdır. Vajinal bölgede çeşitli kanamalarında görüldüğü bilinmektedir. Meydana gelen bu durumlardan vajinal duvarın incelmesi sorumludur. Ayrıca midenizde çeşitli kramplarda oluşabilmektedir. Bunun dışında göğüs bölgesinde de çeşitli değişiklikler yaşanır. Tüm belirtiler doktor gözetiminde incelenerek çeşitli ayarlamalar yapılmalıdır. Gebelik süreci ve belirtileri hakkında vermiş olduğumuz bilgilerin de sonuna gelmiş bulunmaktayız.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.