Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Gebelik Günü Hesaplama

Hamile kalan bayanların büyük bir kısmı kaç aylık hamile oldukları sorulduğunda tereddütte düşerler. Özellikle ilk defa hamile kalanlar bu konuda çok fazla kafa karışıklığı yaşar. Doktorunuzun söylediği tarih ile sizin hesapladığınız tarih farklı olabilir. Gebelik günü hesaplanırken son adet tarihiniz baz alınır. Bunun amacı son adet tarihinizden sonraki yumurtlama döneminde hamile kaldığınız için gebelik tarihinizi doğru hesaplayabilmektir. Doktorların söylediği tarihe göre normalde 40. haftada gebeliğiniz biter yani doğum geçekleşir.

Gebelik Günü Hesaplama İçin Önemli Noktalar

Bayanların kaç aylık hamile olduğu konusunda kafa karışıklığı yaşamasının en büyük nedeni 1 ayın tam olarak 4 hafta olmamasıdır. Normalde 1 ay 4 hafta 3 gün sürer. Bu da gebelik günü hesaplamalarında karışıklık yaratabilir. Burada önemli olan nokta hamileliğin kaç aylık değil kaç haftalık olduğudur. Çünkü bebeğin gelişimi hafta hafta olur ve 40. hamilelik haftasında doğum gerçekleşir. Doğumların büyük bir kısmı 40. haftada gerçekleşirken büyük bir kısmı da 37. haftadan sonra gerçekleşir. Bazen de doğum zamanı gecikebilir ve doğumlar 41 ya da 42. haftada gerçekleşebilir.

Gebelik Günü Nasıl Hesaplanır?

Gebelik günü hesaplaması yapabilmek için son adet tarihinizi bilmeniz gerekir. Bu bilgi sayesinde tahmini doğum tarihinizi kendiniz hesaplayabilirsiniz. Hesapladığınız bu tarihler değişiklik gösterebilir. Genellikle doğumlar, tahmini doğum tarihinden bir hafta önce ya da bir hafta sonra gerçekleşir. Bu nedenle şu anki gebelik haftanızı hesapladıktan sonra ve tahmini doğum tarihinizi öğrendikten sonra, doğumdan yaklaşık 2 hafta öncesinden doğum hazırlıklarınızı yapmanız gerekir. Doğum tarihinden mutlaka 2 hafta önce doğum çantanızı hazırlayın ve hazırda bekleyin. Çünkü bebeğin ne zaman geleceği belli olmaz ve her bebeğin doğum tarihi değişiklik gösterir.

Gebelik Gününün Değişmesini Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Anne adaylarının hamilelik haftalarında sapmalara neden olan bazı etkenler bulunur. Bu etkenler göz önüne alınarak hesaplama yapılırsa, gebelik günü daha doğru hesaplanabilir. Bu etkenler;

• Adet tarihinde düzensizliklerin olması

• Yumurtlama tarihinin çevresel ve fizyolojik faktörler nedeniyle gecikmesi

• Son adet tarihinin yanlış hesaplanması

• Tüp bebek yöntemi ile hamile kalınması gibi durumlardır.

Yukarıda sayılan durumların yaşanması halinde doktordan en doğru bilgi alınabilir. Çünkü doktorlar ultrason ölümleri ile bebeğin gelişimini takip eder ve bu doğrultuda size hamileliğinizin kaçıncı haftasında olduğunuzu söyleyebilir.

Ultrason Ölçümlerinde Neler Kullanılır?

• Ultrason ölçümleri, size bebeğinizin gelişimi ve tam olarak gebelik tarihiniz hakkında net bilgi verecektir. Özellikle doktorunuzun bu konuda tecrübeli olması halinde, kesin tarih alabilirsiniz. Bu tarihin ultrasonda belirlenmesi için aşağıdaki bilgiler kullanılır;

• Bebeğin kalp atışlarının ilk olarak duyulduğu tarih hesaplanır. Bu tarih 9. İle 12. hafta arasındadır.

• Bebeğinizin ilk defa hareketlerini hissetmiş olduğunuz tarih hesaplanır. Bu tarih 1. Ve 22. hafta arasındadır.

Doktorunuzun dip yani uterus ölçümleri ve dibin göbeğe ulaştığı tarih baz alınarak hesaplanır. Bu tarih ise 20. haftadır.

Gebelik Takvimi Nedir?

Gebelik takvimi, gebelik tarihinizi hesapladıktan sonra bebeğinizin hafta hafta gelişimini takip edebileceğiniz bir takvimdir. Bu takvimin oluşturulmasının amacı anne adaylarının bebek gelişimlerini takip etmelerini kolaylaştırmaktır. Ayrıca bu takvim sayesinde hamileliğiniz boyunca her hafta yaşayacağınız değişiklikler hakkında bilgi sahibi olabilir ve kendinizi daha rahat hissedebilirsiniz. Bu takvimde anne adayındaki bedensel ve ruhsal değişimler yer alırken aynı zamanda bebeğin boyu, kilosu ve nasıl geliştiği hakkında da bilgiler yer alır.

Gebelik takviminde hamilelik döneminiz 3 gruba ayrılır. İlk grup ilk 3 ayı kapsar ve 1. Trimester adı verilir. 2. Grup ise yine ikinci 3 aylık dönemi kapsar. Bu gruba da 2. Trimester adı verilir. 3. Grup da son 3 aylık dönemi kapsar. Bu gruba da 3. Trimester adı verilir.

Birinci Trimester Dönemi

Bu dönem hamileliğin ilk 3 ayını kapsar. Tam olarak hamileliğin ilk 12 haftasının bitimine kadar olan süreye verilen isimdir. Bu dönemde bebek gelişimi başlar ve tamamlanır. Bu dönem anne adayının hamileliğe uyum sürecini ifade eder. Anne adayının hayatını değiştirecek olan mide bulantıları, sabah kusmaları, bel ağrıları, kasık ağrıları ve sık sık idrara çıkma gibi belirtiler 1. Trimester döneminde başlar. Bu dönem, hamilelik için riskli bir dönemdir ve anne adayının hem beslenmesine hem de kendine çok dikkat etmesi gerekir. Yapılan araştırmalara göre düşükleri büyük bir kısmı 1. Trimester döneminde gerçekleşir.

İkinci Trimester Dönemi

Bu dönem, hamileliğinin en rahat edeceği dönemdir. Bu dönemde bebeğiniz hızla gelişmeye devam eder. 1. Trimester de yaşamış olduğunuz sıkıntılar bu aylarda hafifleyecektir. 2. Trimester dönemi hamileliğin ikinci üç aylık dönemini kapsar. Bu dönemde bebeğiniz, kasları geliştiğinden dolayı hareketlenir ve size ilk tekmesini atabilir. Bu dönemde 1. Trimesterde yaşadığınız pek çok sıkıntıyı artık yaşamazsınız. Çünkü vücudunuz bebeğinize uyum saplar ve hamileliğinizin en rahat dönemini geçirebilirsiniz. Bu dönemde bebeğiniz daha çok büyüyüp gelişeceği için kilonuzda artış olabilir. Ayrıca beslenmenize yine önem vermeniz gerekir.

Üçüncü Trimester Dönemi

Bu dönem hamileliğin son üç aylık dönemidir. Artık yavaş yavaş doğuma hazırlanıyorsunuz. Bu nedenle hamileliğin en heyecanlı dönemine girdiniz. Bu dönemde hem anne hem de bebek yavaş yavaş kendini doğuma hazırlar. Son üç aylık dönemde ağrılarınız artabilir ve vücudunuzda ödem oluşabilir. Özellikle bel ağrılarınız artar, ellerde ve ayaklarda şişme görülür. Bu dönemde yine kendinize dikkat etmeniz ve hiçbir şekilde ağır kaldırmamanız gerekir. Gece uykularınız biraz azalabilir ve bebeğinizin saçları çıkacağından dolayı mide yanmalarına reflü eşlik edebilir. Bu döneme girdiğiniz andan itibaren doğum çantanızı hazırda bulundurun ve son hazırlıklarınız yapın. Artık bebeğinize kavuşmanıza sayılı günler kaldı.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.