Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Gebelik Haftasının Normalden İlerde Olması Ne Anlama Gelir?

Kadınlardaki adet gecikmeleri akla ilk önce gebelik ihtimalini getirir. Bu ihtimal gerçeğe dönüşür de gebelik tanısı kesinleşirse bu kez de bebeğin kaç aylık olduğunu hesaplama telaşı başlar. Anne adayları eşleriyle en son ilişki kurdukları günü hatırlamaya ve döllenmenin gerçekleştiği tarihi kestirmeye çalışırlar. Oysa kadın doğum uzmanlarının hesaplama yöntemi başkadır. Durum böyle olunca anne adaylarının hesaplarıyla doktorun hesabı birbirini tutmaz.

Gebelik Ne Kadar Zamanda ve Nasıl Gerçekleşir?

gebelik evreleri

Her kadın, sağ ve sol yumurtalıklarında toplam 400.000 adet olgunlaşmamış yumurta hücresiyle doğar. Yumurtalıklar aynı zamanda cinsiyet özellikleri, doğurganlık yeteneği ve adet döngüsünün düzenini sağlayan östrojen, progesteron ile erkeklik hormonu androjen hormonlarının da üretildiği bir salgı bezidir. Kız çocuklarında 10 yaşından itibaren salgılanmaya başlayan bu hormonların miktarı ve hangisinin ne zaman salgılanacağının planı ise beyindeki hipofiz bezi tarafından yapılır. Ergenlik çağına gelindiğinde ise, her ay bu 400.000 yumurta hücresinden birkaç tanesi olgunlaşmaya başlar. Ama içlerinden sadece 1 tanesi tam olarak olgunlaşır.

Tamamen olgunlaşan yumurta karın boşluğuna atılır. Yumurtlama olarak isimlendirilen bu evre, regl kanamasının başladığı günden önceki 14. günde gerçekleşir. Serbest kalan döllenmeye hazır yumurta, fallop tüplerinin saçakları tarafından yakalanır ve tüp içine alınarak burada ilerlemesi sağlanır. Döllenme bu tüpün içinde gerçekleşir. Dişi yumurta hücresi fallop tüpü içerisinde rahime doğru yolculuğuna devam ederken bir erkek yumurta hücresi yani spermle karşılaşırsa, ikisi birleşerek zigot yani tek hücreli canlıyı meydana getirirler.

Yumurtayı dölleyecek olan spermin fallop tüpü içindeki canlılığı 48 saat sürer. Bu da demektir ki, yumurtlamanın gerçekleştiği gün ile bir gün öncesi ve bir gün sonrası, gebelik ihtimalinin olduğu günlerdir.

Gebelik Haftası Nasıl Hesaplanır?

Bebeğin anne karnındaki gelişimi ortalama 40 haftada tamamlanır. Yani gebelik 9 ay 10 gün, yani 280 gün sürer. Gebelik zamanını haftalık olarak hesaplamak ay olarak hesaplamaktan daha doğru sonuçlar verir çünkü her ay 30 gün değildir ve her kadının adet periyodu (adet kanamasının başladığı ilk günden, sonraki adet kanamasının ilk gününe kadar geçen süre) 28 günde bir değildir.

Yumurtlama günü adetin başladığı günden önceki 14. gündür. Her kadının adet periyodu 28 günde bir olmayabilir, hatta bazı kadınların periyodu her ay değişebilir. Buna göre, yumurtlamanın da her kadında tam 14. günde gerçekleşeceği söylenemez. Bu yüzden kadın doğum uzmanları gebelikleri, son görülen adetin ilk gününden başlayarak ve haftalık olarak hesaplar.

Gebelik Haftasının İleri Olması Ne Demek?

Anne adayları gebeliklerini, geciken adetlerinden önceki son cinsel ilişki tarihine göre hesaplar. Böyle bir hesaplama her zaman doğru sonucu vermez çünkü ilişkinin olduğu günlerde yumurtlamanın da olup olmadığını bilemeyiz. Adet kanaması başladığında aslında yumurtlama süreci de başlamıştır.

Gebelik haftasının ileri olması ya da önden gitmesi şeklindeki bir tanımlama, annenin beyan ettiği son adet gününe göre hesaplanan gebelik süresi ile ultrasonla izlenen bebeğin gelişimine göre hesaplanan sürenin birbirini tutmadığı anlamına gelir. Çoğu zaman bunun sebebi, annenin son adet gününü hatırlayamaması ya da yanlış tahminde bulunmasıdır. Bazen de bebekler olması gerekenden hızlı gelişirler ve daha ileri haftalarda sahip olmaları gereken ölçülere daha erken ulaşırlar.

Ultrasonla yapılan ölçümlerde bebeğin gerçek haftası hesaplanabilir. Buna göre eğer annenin verdiği tarihle bir uyumsuzluk varsa ama bebek normal ölçeklerde büyümesini gerçekleştiriyorsa bu uyumsuzluk dikkate alınmaz. Önemli olan bebeğin gerçek haftası içinde göstermesi gereken gelişmeleri gösteriyor olmasıdır. Zaten 3 haftaya kadar olan ileri gitmeler normal kabul edilir.

Eğer anne son adet tarihini kesin ve emin olarak hatırlıyorsa ama bebek bu hesaplanan tarihe göre 3 haftadan fazla ileri görülüyorsa yine de hemen telaşa kapılmaya gerek yoktur. Bu durum sıklıkla, iri bir bebeğin dünyaya geleceğinin habercisidir. Yine de gebelik haftasının önden gitmesi durumunda kadın doğum uzmanları, ultrason dışında da tetkik ve tahlillerle durumu değerlendireceklerdir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.