Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Gebelik Öncesi Erkeğin İlaç Kullanması Zararlı Mı?

Gebelik babadan gelen sperm hücresi ile annenin yumurtalarının döllenmesi sonucu sonucu oluşur. Bebek sahibi olmak isteyenlerin en büyük arzusu dünyaya sağlıklı bir birey getirmektir. Günümüzde çiftlerin hamileliğe hazırlanma süreci, gebeliğin çok öncesinde başlıyor. Anneler, gebe kalmayı planladığı tarihten çok önce beslenme düzeni, spor, uyku gibi yaşam kalitesini etkileyen faktörlerde değişikliğe gidiyor. Bu dönemde çiftlerin en çok merak ettiği konulardan biri de babanın kullandığı ilaçların gebeliğe zarar verip vermediğidir. Bu yazımızda gebelik öncesinde erkeğin ilaç kullanımı hakkında bilgiler vereceğiz.

Gebelik Öncesinde Erkek İlaç Kullanırsa Ne Olur?

Gebelik öncesi erkeğin kullandığı bazı ilaçların fetüse zarar verdiği kulaktan kulağa dolaşan bir bilgi olsa da, henüz bu konuda kanıtlanmış klinik bir çalışma yoktur. Özellikle antibiyotik ve antidepresan kullanan babaların çocuklarının, sperm yolu ile ilaçların yan etkilerinden etkileneceğine dair bir inanış vardır. Sonuçta bebeğin anne karnında sağlıklı büyümesi, anamoli yaşanmadan gelişmesi her ailenin ortak dileğidir. Baba adayının gebelik döneminde ilaç kullanması bebeği etkilemez ancak, bazı ilaçlar sperm kalitesini düşürerek gebeliğin oluşmasını geciktirebilir.

Özellikle antibiyotik, antidepresan ve kanser tedavisinde kullanılan birtakım ilaçlar babanın ürettiği sperm sayısını ve kalitesini düşürür. Gebe kalmak sanıldığı kadar kolay bir süreç değildir. Kadınların bir ay içerisinde gebe kalma ihtimallerinin olduğu gün sayısı beşi geçmez. Normal bir adet döngüsü yaşayan kadında son adet döngüsünün 14. günü yumurtlama günüdür. Bu günden üç gün önce ve üç gün sonra kadının gebe kalma ihtimali yüksektir. Burada spermlerin kadının yumurtası ölmeden, rahimde bulunan tüplerden birinin içine ulaşması gerekir. Tam bu noktada erkeğin spermleri ne kadar kaliteli ve sağlıklıysa vajina kanalında yaşama ve rahme ulaşıp yoluna devam etme şansı da o kadar yüksektir.

Sperm Kalitesini Arttırmak Mümkün Mü?

Erkekler ergenlikten itibaren erkek bedeni döllenme için gerekli olan spermleri üretmeye başlar. Gebeliğin oluşması için ise sperm sayısının belirli bir miktarın üzerinde olması gerekir. Kadının hamile kalma süreci uzamış ise doktor kontrolünde gerekli tetkikler yapılır. Rahim ve yumurtaların incelenmesinin yanı sıra, babadan alınacak meni örneğinde sperm sayımı yapılır. Çok nadiren de olsa erkeğin sperm sayısı sıfır olabilir. Baba olmak isteyen erkek yaşam tarzında yapacağı birkaç ufak değişiklik ile spermlerin kalitesini bir parça da olsa artırabilir. Bu değişikliklere değinecek olursak;

1. Sigarayı Bırakmak

Spermlerin düşüşe uğramasının başında bilenen en zararlı madde sigara. İçinde bulunan zehirli maddeler erkek üreme hücrelerine olumsuz etki gösteren sigarayı bırakmak, bütün doktorların ortak tavsiyelerinden biridir. Sigarayı bırakan erkeğin üç ay içerisinde sperm kalitesinde olumlu değişiklikler olduğu gözlenmiştir.

2. Alkolden ve Uyuşturucudan Uzak Durmak

Sigara gibi alkol ve uyuşturucu da spermlerin canlılığını olumsuz etkilemekte. Bebek sahibi olmak isteyen çiftelerden annenin halihazırda alkol ve uyuşturucudan kaçındığı düşünülürse, babanın da bu iki maddeden uzak durması gebelik oluşumunu destekler.

3. Dar Pantolonlar Kullanmamak

Erkek modasında da oldukça popüler olan dar pantolonlar, spermlerin ölmesine neden olan bir başka etken. Testislerin, vücut sıcaklığından etkilenmesine ve ısınmasına sebep olan bu tarz giyim baba aday adayları tarafından tercih edilmemeli.

4. Zayıflamak

Kadınlarda da erkeklerde de aşırı kilo gebeliğin önünde duran sorunlardan biri. Erkeğin, üreme tedavisi sırasında varsa fazla kilolarını atması tavsiye edilir.

5. Spor Yapmak

Düzenli egzersiz, vücuttan toksinlerin atılmasına ve stresin azalmasına neden olacağı için sperm hücrelerini canlandıracaktır. Ancak unutulmaması gereken bir nokta vardır ki, vücut geliştirme meraklılarının kullandığı streoitler, spermlerin yapısını bozar.

6. Radyasyondan Uzak Durmak

Özellikle uzun saatler bilgisayar başında çalışan erkeklerin, üreme hücreleri ciddi zarar görür. Aynı zamanda televizyon ve cep telefonları da aynı etkiyi gösterir. Hem bu cihazlardan yayılan elektromanyetik dalgalar, hem de yayılan ısı erkekler için tehdit oluşturmakta. Bilgisayarla çalışma zorunluluğu olanlar, bilgisayar ile aralarına mesafe koyarak bir parça da olsa olumsuz etkinin önüne geçebilir.

7. Dengeli Beslenmek

Beslenme rejiminde yapılacak ufak değişiklikler de babanın spermlerine olumlu yansır. Kafein içeren içeceklerden uzak durmak, fast-food tüketmemek bu dönemde önemlidir. Keçiboynuzu, kuşkonmaz, avokado, zencefil, zerdeçal, fındık gibi kabuklu yemişler, sarımsak, karnabahar, et ve sakatat tüketmek sperm sayısını olumlu etkileyecektir. Bitkilerin sağaltıcı ve andioksidan etkilerinden faydalanarak, gün içerisinde maruz kalınan, vücudun işlevlerini etkileyen olumsuzluklardan kurulmak mümkündür.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.