Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Gebelikte Açlık Hissi Nasıl Bastırılır?

Hamilelikte her kadının başına gelen önemli belirtilerden birisi de açlık hissidir. Gebeliğin ikinci trimester döneminde daha sık rastlanılan açlık ihtiyacı, günün hemen hemen her saatinde olabilir. Hatta gece yarısı karnınızın kazındığını hissederek uykunuzdan dahi uyanabilirsiniz. Halk arasında aşermek olarak da nitelendirilen bu durum son derece olağandır. Ancak burada önemli olan sağlıklı beslenmek ve doğru zamanda doğru gıdaları tüketmektir. Aksi taktirde hem bebeğin hem de anne adayının sağlığı riske girebilir. O nedenle her zaman sağlıklı ve düzenli beslenmeye özen gösterilmelidir.

Gebelikte Neden Devamlı Açlık Hissi Oluşur?

Yukarıda da bahsedildiği gibi gebeliğin ikinci yarısı olan üç aylık evrede genellikle kadınların pek çoğu açlık hissiyatı yaşarlar. Yoğun olarak kendini gösteren açlık hissi, genellikle alt karın bölgesinden dolayı oluşur. Mide astarının genişleyerek rahatsız bırakması, kendinizi sık sık aç hissetmenize neden olacaktır. Ayrıca hamilelik döneminin ortalarında bebeğin büyümesi de yine açlığı tetikleyecektir. Çünkü bebeğin gelişimi ilerledikçe vücudunuz daha fazla besin grubuna ihtiyaç duyar. Açlık ihtiyacının diğer nedenleri ise sıvı tüketimi ve gıdaların tam olarak çiğnenmemesidir. Özellikle sıvı alımı, gebelik döneminin en önemli gerekliliklerindendir. Ancak vücuda haddinden fazla sıvı alımı da acıkmanıza yol açabilir.

Mide Kazınması Gebelik Belirtisi mi?

gebelikte mide kazınması belirti mi

Açlık hissiyatı, çoğunlukla gebeliğin ortalarına doğru sık rastlanılan bir durumdur. O nedenle aslında gebeliğin en belirgin ve yoğun belirtileri arasında saymak doğru değildir. Ancak bazı kadınlar adet gecikmesinin ardından görülen mide bulantı ve halsizlikle beraber olduğundan fazla açlık isteği de yaşayabilirler. Adet gecikmesinden sonra sadece açlık isteğindeki artışın olması da yine gebeliğin kesin olduğunu söylemez. Dolayısıyla her mide kazınması yaşamanız durumunda gebe olacağınızı aklınıza getirmemelisiniz. Ancak mide kazıması ile birlikte mide yanması, kusma, yorgunluk, uyku hali ve baş dönmesi gibi şikayetler de gözleniyorsa mutlaka bir gebelik testi yapılmalıdır. En doğru sonucu kanda yapılan beta HCG gebelik testi belirleyecektir.

Gebelikte Mide Kazınması Nasıl Geçer?

gebelikte aşırı yemek yemenin önüne geçme

Hamilelik evresinde mide kazınmasının ve açlık hissiyatının kontrol altına alınması için birtakım hususlara dikkat etmek de fayda vardır. Bu kriterler şu şekilde sıralanabilir;

  • Yemek yeme zamanınızı artırın: Gün içerisinde yemek yeme öğünlerinizi daha sık hale getirin. Çünkü midenizi boş tutarsanız mide boşluğunuz tahriş olarak kendinizi durmadan aç hissetmenize yol açabilir. Örneğin: Maksimum 2-3 saat arayla yemek yemeye özen gösterin.
  • Sıvı alımınızı atlamayın: Vücudun açlık hissiyatını tetikleyen en önemli ayrıntılardan birisi de sıvı alımıdır. Özellikle yaz aylarında vücudun ihtiyaç duyduğu kadar sıvı almaya çalışın.
  • Yağlı, kremalı, soslu ve baharatlı gıdalardan uzun durun: Çeşnili ve aşırı yağlı gıdalar, hem açlığa kaynaklık eder hem de sağlık açısından tehdit oluşturur. O nedenle olabildiğince daha sağlıklı besinler tüketmeye dikkat etmelisiniz.
  • Fiziksel aktiviteleri aksatmayın: Gebeliğin her evresinde zorunlu olan sportif faaliyetler sayesinde açlığınızı en az düzeye indirgeyebilirsiniz. Dilerseniz evde basit egzersizler uygulayabilirsiniz.
  • Ev yapımı içecekler için: Gebelikte canınız elbet ki gazoz, kola ve çikolatalı süt gibi içecekler çekebilir. Ancak bu gibi aşermelerinizi olabildiğince ev yapımı meyve suyu içeceklerinin yerine entegre etmeye çalışın.Böylelikle hem sağlıklı beslenebilecek hem de daha uzun süre kendinizi tok hissedeceksiniz.
  • Bitkisel kürlerin gücüne inanın: Yapılan araştırmalar, keten tohumu ve zerdeçal gibi bitkilerin açlık hissiyatını en az düzeye indirgediğini ortaya koyar. Dolayısıyla bu tür gıdaları ister çay olarak isterse de besinleriniz içerisinde tüketebilirsiniz.
  • Hobiler edinin: Gerekli beslenme programınızı uyguluyorsanız haddinden fazla yemek yememek adına hobiler edinebilirsiniz. Örneğin: Boncuk dizme, takı tasarlama, örgü örme veya boyama yapma vb.
  • Yanınıza atıştırmalık gıdalar alın: Çalışan bir iş kadınıysanız ve devamlı seyahat etme zorunluluğunuz varsa çantanızda mutlaka atıştırmalık besinler bulundurun. İncir, ceviz, fındık ve fıstık gibi kuruyemişler açlık hissinizi bastırarak daha enerjik olmanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca kraker ve büskivi gibi hafif besinler de yiyebilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.