Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Gebelikte Bebeğin Aşağıda Olması Ne Anlama Gelir?

Hamilelik, hem kadın hem erkek için büyük deneyimlerle dolu bir süreçtir. İki taraf da bu dönemde birçok şey öğrenir. Karşılarına çıkan sorunlar ikisi için de birer basamaktır. Özellikle anne yaşanabilecek sorunlara karşı çok daha tedirgin yaklaşır. Burada baba adayına düşen annenin yanında olmaktır. Bu yazıda sizlere hamilelikte bebeğin aşağıda olması sorunu hakkında bilgiler vereceğiz.

Hamilelik Süreci

gebelikte bebeğin aşağıda olması

Hamilelik ile birlikte annede bazı değişimler meydana gelir. Özellikle anne vücudu bu değişimler için planlanmış gibidir. Yaşanan süreçle birlikte bebek büyürken kadın vücudu da doğuma hazırlanır. Hamile olduğunuzdan şüpheleniyorsanız gebelik testi ile bunu doğrulayabilirsiniz. Testte çift çizgi çıkması hamile olduğunuzun göstergesidir. Bir diğer yöntem ise kan testidir. Gebelik testi sonuçlarında bazen yanılmalar oluşabilir. Bu sebeple kan testi ile yaptırmak size daha doğru bir sonuç verir.

Hamilelik belirtileri içinden adet gecikmesi, kadınların kafasında direk soru işareti oluşturur. Adet döngüsü ortalama 28 günde birdir. Bu süre 35 güne kadar çıkabilir. Adet olma belirtileri hamilelik belirtilerine çok benzerdir. Göğüslerde ağrı ve hassaslık, halsizlik, duygusal dalgalanmalar, mide bulantısı ve kusma, kokulara karşı hassasiyet, aşerme ve tiksinti, sık sık idrara çıkma gibi belirtiler gebeliği işaret eder.

Hamilelik Döneminde Yaşanan Sıkıntılar Nelerdir?

gebelikte bebeğin aşağıda olması

 • Kasık ağrıları: Bebeğin kasık iç duvarlarına yerleşmesi 4. ve 5. hafta aralığında gözükür. Bu dönemde kadın bu bölgede ağrılar yaşayabilir. Günlük yaşamı etkileyecek şekilde aşırı ağrılar oluşmaz. Vajinal kanama yoksa sorun yoktur.
 • Kanama: Hamileliğin ilk 3 ayında ortaya çıkar. Kanama, ciddiye alınması gereken bir durumdur. Bebek düşük tehlikesi ile karşı karşıya kalabilir. Bu durumda acilen bir doktora görünmek ve istirahat etmek önemlidir.
 • Göğüs ağrıları: Bu dönemde vücutta en çok etkilenen şey hormonlardır. Hormonlarda sürekli görülen dalgalanmalar göğüslerde ağrıya neden olur.
 • Aşırı idrara çıkmak: Bebeğin mesaneye baskı yapması sonucunda dönem dönem aşırı idrar sorunları oluşur.
 • Bulantı ve kusma: Çoğu gebeliğin ilk aylarında ortaya çıkan bir sorundur. 4. aya gelindiğinde bulantılar azalır.
 • Baş ağrısı: Hamilelikte baş ağrıları sıklıkla karşınıza çıkar. Doktorlar ağrı kesici kullanmayı önermez. Baş ağrıları genellikle vücudun susuz kalması nedeni ile görülür. Anne adayı bu dönemde bol bol su içmelidir.
 • Mide ve sindirim sistemi sorunları: Büyüyen rahim, mideyi yukarı doğru iter. Bunun sonucunda reflü ortaya çıkar. Bu dönemlerde hazımsızlık, şişkinlik gibi sorunlar ortaya çıkabilir.
 • Cilt sorunları ve çatlaklar: Kısa sürede kilo alımı nedeniyle vücutta çatlakların oluşması kaçınılmazdır. Çatlak oluşumunu engellemek için hamileliğin başından beri vücudu nemli tutmak, yağlar ve kremler ile sürekli bakım yapmak gerekir. Ayrıca bol su içmek cilt problemlerinin önüne geçmede yardımcı olur.
 • Kabız: Midede oluşan problemler nedeni ile kabızlık ortaya çıkabilir. Kabızlık sorunu, hamileliğin ilerleyen dönemlerinde basura neden olabilir. Bunun önüne geçmek için beslenmeye dikkat edilmeli, lif kaynağı bol olan gıdalar tüketilmelidir. İyi yıkanmış çiğ sebze ve meyve tüketimi de kabızlığı engeller.

Gebelikte Bebeğin Aşağıda Olması

gebelikte bebeğin aşağıda olması

Bu durum gebelikte oluşabilecek önemli sorunlardan biridir. Bebeğin aşağıda olmasının iki ciddi sorunu vardır. Bunlardan biri erken doğum riski, diğeri ise düşük riskidir.

Düşük, bebeğin 500 grama ya da 22. haftasına ulaşamadan hamilelik döneminin bitmesidir. Düşük yaşandığı şu belirtilerden anlaşılabilir;

 • Ağrısız kanama,
 • Aşırı kanama,
 • Gebelik göstergelerindeki yokluk gibi belirtiler düşüğün bir göstergesidir.

Düşüğün birçok sebebi vardır. Bunlar; düzensiz yaşam tarzı, zararlı alışkanlıkların olması, genetik, annenin bağışıklığının zayıf olması gibi sıralanabilir. Hastalıklar ve enfeksiyon gibi nedenlerle de düşük yaşanır.

Bu sorun ile karşı karşıya iseniz anne ve babanın cinsel birliktelikten uzak durması gerekir. Yaşanan birleşme ile plasentada kanama görülebilir. Bu kanama bebeğin hayatını riske sokar. Bu nedenle doğum zamanına kadar anne ve baba cinsel ilişkiyi ertelemelidir.

Doğum zamanı yaklaştıkça bebek yukarı çıkabilir. Eğer anne adayının rahim ağzı boyu kısa ise erken doğum tehlikesi oluşabilir. Rahim ağzının 3 cm’den kısa olmaması gerekir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.