Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Gebelikte Belirti Olmaması Normal Mi?

Gebelik durumunda bazı belirtiler oluşur ve bu belirtiler kişinin gebe kaldığını gösterir. Ancak gebeliğin belirli bir sürecinde bu belirtilere rastlanmaz. Bu durum kişiden kişiye değişir. Çünkü herkesin hormon dengesi farklı olabilir. Bu da belirtilerdeki farklılığın asıl nedenidir. Gebelikte belirti olmaması kişinin gebe olmadığı anlamına gelmez. Gebeliğin farklı yöntemlerle de anlaşılması mümkündür. Gebelikte belirti olmaması durumu anneleri korkutan ve endişelendiren bir durum olsa da bu konu hakkında doğru bilgiye sahip olmak için yazımızın devamından faydalanabilirsiniz.

Gebelik Belirtileri Nelerdir?

  • Gebelikte belirtiler hamileliğin her dönemine göre farklılık gösterir. En erken belirti ise adetin gecikmesidir. Ancak bu net bir belirti değildir. Çünkü ilkim değişikliği stres ya da kullanılan herhangi bir ilaç da adet gecikmesine neden olabilir. Gebeyken ilk aylarda adet kanamaları da görülebilir.
  • Bir diğer gebelik belirtisi de göğüslerde büyüme ve hassasiyettir. Adet günü geciktiyse kişi bu durumu genelde adet öncesi belirtilere yorabilir. Ancak adet belirtilerinden ayırt edilmesini sağlayan karıncalanma hissidir. Giyinirken kişinin hissettiği bir durumdur. Meme uçlarında koyulaşma da memedeki değişimlerden biridir. Hamileliğin ilerleyen evrelerinde annenin yüzünde lekelenmeler de olur bunun öncesinde kişinin cildinde kararmalar görülür. Bu belirtiler genelde ilk üç haftaki belirtilerdir.
  • Hamilelik hormonlarından biri olan progesteron annenin daha çabuk yorulmasına neden olur. Bu hormon yatıştırıcı bir etkiye sahiptir. Bu dönemde anne her zamankinden daha çok dinlenmeye ve daha çok uyumaya ihtiyaç duyar. Mesanede oluşan duyarlılık annenin daha sık idrara çıkmasına neden olur.  Bu durum annenin ne kadar sıvı tükettiği ile ilgili de olabilir. Bazı anne adaylarında bu belirtinin yerine kabızlık da olabilir. Ortaya çıkan bu durum neredeyse dokuz ay boyunca sürebilir.
  • Uterusun neden olduğu baskı mideye yansır ve bu da mide bulanmasına yanmasına ve ekşimesine neden olabilir. Vücutta artan hormonlar hazımsızlığı artırabilir. Hazımsızlığın artması da bulantıların daha sık yaşanmasına neden olur. Bu durumda anne sağlığını olumsuz etkilenebilir. Olumsuz olan bu durumla karşılaşmamak için olabildiğince ek vitamin takviyeleriyle birlikte vitamin dengesini sağlamalıdır.
  • Baş dönmeleri ve beraberinde yaşanan bayılmalar da gebelik belirtileri arasındadır. Uterusun artık gelişmesiyle birlikte ayaklara uyguladığı baskı tansiyonun düşmesine neden olur. Kan damarlarının genişlemesi de yine aynı etkiyi yaratarak annenin başının dönmesine neden olur. Özellikle ani kalkmalarda ani hareketler de bu durumla daha sık karşılaşılır.
  • İştahsızlık ya da iştah artması anneden anneye değişen belirtilerdendir. Hormonların etkisiyle beraber koku hassasiyeti olan gebe anne adayları çok sevdikleri yiyeceğe karşı tiksinme duygusunu yaşayabilir ya da hiç sevmediği bir yiyeceğe karşı ilgi duyabilir. Bu süreç gebeliğin neredeyse tamamında yaşanır.
  • Gebeliğin en çok etkilendiği bir diğer alan ise psikolojidir. Annenin ruh hali sürekli olarak değişebilir. Özellikle gebeliğin son döneminde bu daha artar. Stres ve kaygı daha çok görülür. Ani duygu patlamaları sinirlilikte annenin değişen duyguları arasında yer alabilir. Bu da hormonların sizin üzerinizdeki etkilerinden biridir. Elbette ki gebeliğin en önemli belirtilerinden biri de karnın şişmesidir. Bebeğin her gelişiminde iç hacim artar ve bu karnın büyümesine neden olur.

Gebelikte Belirti Olmaması Durumu Yaşanır Mı?

Gebelikte yaşanan belirtiler annenin hormon dengesine bağlı olarak görülür. Gebeliğin ilk üç haftasında kişi genelde hamile olup olmadığını anlayamaz. Ancak bazı kişiler için bu geçerlidir. Gebeliğin ilk belirtilerinden olan mide bulantısı baş dönmesi gibi belirtiler her kişide görülmeyebilir. Bebeğin hangi alanda gelişim gösterdiği ve nasıl bir gelişim izlediği bu belirtilerin yaşanmasını değiştirir. Genelde hamilelik belirtileri altıncı haftadan sonra kendini gösterir. Hamile olduğunuzu anlamak için bu belirtilerden daha garanti olan kan testi yaptırmanız içinizin daha rahat etmesine yeter. Gebeliğin belirtilerini de iyi bilmeniz ve kendi bedeninizi iyi dinlemeniz gerekir. Çünkü bazen sizin belirti olarak görmediğinizi durumlar gebeliği işaret ediyor olabilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.