Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Gebelikte Boğaz Ağrısı Neden Olur, Nasıl Geçer?

Kadınların en özel dönemlerinden biri hamilelik süreci olarak kabul edilebilir. Bu süreç içerisinde genel olarak tüm anne adaylarında hem duygusal hem de fiziksel birtakım değişimler meydana gelir. Aynı zamanda anne adayının vücudu tüm hastalıklara karşı daha duyarlı bir hale gelir. Çünkü bu süreçte bağışıklık sistemi bebeği de koruduğu için, daha zayıf bir yapıya sahip olur.

Hamilelik döneminde anne adaylarında genel olarak mide bulantısı, çok sık olarak tuvalete çıkma, uykusuzluk ve diğer farklı semptomlar görülebilir. Bu semptomların yanı sıra, aynı zamanda boğaz ağrısı da meydana gelebilir. Boğaz ağrısı gibi basit bir ağrı bile hamile kadınlarda büyük sorun oluşturur.

Gebelikte Boğaz Ağrısının Nedenleri Nelerdir?

gebelikte boğaz ağrısı

Anne adaylarının boğaz ağrısı bakteriyel ya da viral kaynaklı sebeplerden dolayı meydana gelebilir. Boğaz ağrısının kaynağı hangi sebebe bağlı olursa olsun, ciddi bir sağlık sorunu olarak görülmez. İlerleyen zamanlarda kendi kendine geçebilir. Boğaz ağrısı burun tıkanıklığı ve geniz akıntısına bağlı olarak meydana gelebilir. Hamileliğin başladığı andan itibaren östrojen hormonu artar ve bu durum mukoza tabakasının şişmesine neden olur. Mukoza tabakasının şişmesi sonucunda mukus salgısında da bir artış görülür. Aynı zamanda hamilelik sürecinde toplam kan hacmi de artar. Bu durum burun kılcal damarlarında büyük oranda şişkinliğe yol açar. Vücutta meydana gelen bu değişimler bir araya toplandığı zaman boğaz ağrısına neden olur. Bunun yanı sıra, yutkunmada zorlanma, öksürük ve yüksek ateş gibi belirtiler de ortaya çıkabilir. Belirtiler hamileliğin ikinci ayında daha çok şiddetlenmeye başlar.

Gebelikte boğaz ağrısı sık karşılaşılan bir sağlık sorunudur. Özellikle kış aylarında bakteriler ve virüsler daha hızlı yayılır. Bu durum da birçok kişide boğaz ağrısı görülebilir. Her ne kadar dikkat etseniz de, boğaz iltihabı oluşabilir.

Reflü, mide özsuyunun yemek borusu kısmından yukarı doğru çıkması sonucunda meydana gelir. Eğer reflü şiddetli bir hale gelirse, boğaza kadar yükselir ve bu durumda boğazda tahrişe yol açabilir. Anne adayında reflü gibi bir sağlık sorunu varsa, hamilelik sürecinde belirtilerin şiddetlenmesine neden olur.

Astım ve alerji çevresel faktörlere bağlı olarak ortaya çıkar. Gebelik astım oluşumuna neden olmaz. Fakat uzun süredir astımı olan kadınlarda bu dönemde semptomlar daha çok şiddetlenir. Bu nedenle solunum yolu çeperlerindeki ağrıda da artış olabilir. Gebelik döneminde herhangi bir besine ya da kokulara alerjisi olan anne adaylarının daha dikkatli olması gerekir. Bu tür alerjen maddeler, gebeliği zorlaştırarak, boğaz ağrısının oluşumuna neden olabilir.

Gebelikte Boğaz Ağrısı Nasıl Geçer?

gebelikte boğaz ağrısı

Gebelik gibi önemli bir süreçte genel vücut sağlığına çok dikkat etmeniz gerekir. Boğazınızda meydana gelen ağrının tedavisi için bazı yöntemler uygulayabilirsiniz. Boğaz ağrısına iyi gelen yöntemlerin başında buhar gelir. Buhar soluyarak ağrının hafiflemesini sağlayabilirsiniz. Bunun yerine ılık duş alarak da aynı etkiyi elde edebilirsiniz. Bu yöntemler sayesinde boğazınız büyük oranda yumuşar ve burun tıkanıklığı azalır. Boğaz ağrısının iyileşmesi için oda sıcaklığı ve nem oranı büyük önem taşır. Odanızı özellikle uyurken nemlendirmeniz gerekir. Nem oranı düşük olan odada boğaz kuruması ve buna bağlı olarak boğaz ağrısı da ortaya çıkabilir. Odanın nem dengesini arttırmak için nemlendirici cihaz kullanabilirsiniz.

Bakteri ve virüs kaynaklı olan boğaz ağrısında hafif dozda, doktorunuza danışarak antibiyotik kullanımını sağlayabilirsiniz. Her hamile kadının kullanabileceği ilaç türü ve dozu birbirinden farklı olduğu için mutlaka doktorunuza danışmanız gerekir. Gebelik süresinde amoxicilin ve penicilin gibi ilaçları kullanabilirsiniz. Ayrıca vitamin takviyesi de yapabilirsiniz. Böylece bağışıklık sisteminiz daha güçlü bir yapıya sahip olarak, bulaşıcı hastalıklardan çok kolay etkilenmez. Özellikle C vitamini ve çinko minerali desteği alabilirsiniz. Vitamin ihtiyacını aynı zamanda meyvelerden de karşılayabilirsiniz.

Boğaz ağrısını geçirmek için ılık bir kıvamda bitki çayları içebilirsiniz. İçerisine de yarım limon sıkarak ve bal ekleyerek boğazınız hafifleyinceye kadar günde birkaç fincan tüketebilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.