Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Gebelikte Diş Bakımı

Her yaşta her insanın en çok önemsemesi gereken bakımlardan biri ağız ve diş sağlığı ve bakımıdır. Ağız ve diş sağlığının daimi olması için ömür boyu etkili bir temizlik ve bakım şarttır. Özellikle hamile olan bayanların hamilelik dönemlerinde, bebek emzirme döneminde ve menopoz döneminde ağız ve diş sağlığını daha fazla dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu tür dönemlerde insan vücudunda birçok değişiklik ortaya çıkmaktadır, bu değişikliklerden ağız ve diş bakımı da çok fazla etkilenmektedir. Bayanların hamilelik dönemlerinde, insan vücudunda bulunan kalsiyum oranı çok fazla azalmaktadır. Özellikle ağız ve diş sağlığı için çok önemli bir mineral olan kalsiyum diş ve diş etini hastalıklara, çürüklere karşı büyük oranda korumaktadır.

Hamilelik dönemindeki bayanlar, hamilelik süresi boyunca, insan vücudunda birtakım değişikliklerin ortaya çıkması sebebiyle diş ve diş etlerinde de birtakım değişiklikler meydana gelir. Bu değişiklikler olumsuz olarak dişlerde daha çabuk çürümeye neden olmaktadır. Çünkü anne adaylarının hamilelik süresi boyunca kalsiyum minerali oranı düşer ve düşen kalsiyum oranı nedeni ile diş ya da diş etlerine yeterince koruma sağlanamaz. Bu da dişlerin daha çabuk bir şekilde çürümeye elverişli olduğunu gösterir. Anne adaylarının hamilelik süreci boyunca birtakım hormonlarında değişiklikler meydana gelir. En önemli değişikliğin yaşandığı hormonlar ise östrojen ve progesteron hormonlarıdır. Bu hormonların oranında hamilelik süresi boyunca bir artış gerçekleşir ve bu hormonların oranında görünen artış dişlerin üzerinde bulunan plak ya da diş taşı birikiminin artmasına neden olmaktadır. Hamilelik süresi boyunca diş ve diş eti hastalığının artması ya da dişte meydana gelen çürüğün oluşması östrojen ve progesteron hormonlarının oranındaki artıştan kaynaklanmaktadır.

gebelikte-dis-ve-agiz-sagligi

Anne adaylarının hamilelik süreci boyunca vücutlarında bulunan birtakım değerlerin değişerek, insan vücudunda meydana gelen birtakım değişikliğe neden olmaktadır. Bu durum dişlerin daha çabuk çürümesine uygun zemin hazırlamaktadır. Anne adaylarının hamilelik süreci boyunca dişlerinde çürüme meydana gelir. Bu diş çürümelerin sebebi ise,

  • Anne adayları hamilelik süresince tatlı, çikolata ve abur cubur gibi şeker oranı yüksek olan yiyecekleri daha çok tüketmek isterler. Bu tür yiyecekler tüketildikten sonra ağız ve diş sağlığı için gerekli ve düzenli olması gereken temizleme, bakım süreci atlanır, ihmal edilir. Dişlerin temizlenmemesi bakteri oluşumunu büyük oranda arttırmaktadır ve ağız, dişte artan bakteriler de çürük oluşumuna neden olmaktadır.
  • Anne adaylarında hamileliğin özellikle ilk aylarında meydana gelen kusmalar nedeniyle anne adayı bu tür durumlarda ağız ve diş bakımına özen gösterecek enerjiyi kendinde bulamaz. Bu nedenle kusma sonrası ağızda oluşan bakterilerin temizlenmesi aşaması gerçekleşmez. Kusma sonrasında temizlenmeyen ağız ve diş bakteri oluşumunu hızlandırır. Bu durum yine diş eti rahatsızlığına ya da diş çürümesine neden olmaktadır.
  • Anne adayının hamilelik süresi boyunca değişen hormonlarının büyük bir etkisiyle, bazen diş eti kanamaları ortaya çıkmaktadır. Diş eti kanaması ile karşı karşıya kalan anne adayı bu tür durumlarda dişlerini fırçalamaktan tamamen kaçınır ve ağız, diş temizliği olması gerektiği gibi düzenli bir şekilde gerçekleşmez.

Bu üç durumda da anne adayı gerek enerjisinin azalmasından gerekse değişen hormonları sebebiyle ağız ve diş sağlığını korumak çok önemsenen bir duruma gelmez ve ikinci plana atarak, ihmal edilir. Fakat bir süre sonra düzenli ve yeterli bir şekilde temizlenmeyen ağız ve dişler sağlığını kaybederek, birtakım diş rahatsızlıklarına, buna bağlı olarak da diş çürümesine neden olurlar.

Gebelik Sürecinde Diş Bakımı Nasıl Yapılır?

Anne adaylarının hamilelik süresi boyunca bebeklerinin kemik gelişiminin sağlıklı bir şekilde başalması ve devam edebilmesi için, anne adayının günlük miktarda 1200 mg ya da 1500 mg değerleri arasında kalsiyum mineralinin insan vücuduna alınması gerekmektedir. Anne adayları özellikle hamilelik süresi boyunca süt ve süt ürünleri, yeşil yapraklı sebzeler gibi kalsiyum minerali açısından zengin olan besinlerin daha sık tüketilmesi gerekmektedir. Anne adayları hamilelik süresi boyunca kalsiyum mineralinin yeterli oranda alamazlarsa, bebeğin kemik gelişimi için önemli olan kalsiyum minerali ihtiyacı anne adayının kemiklerinden karşılanmaktadır. Aynı zamanda anne adayı hamilelik süresi boyunca kalsiyum minerali açısından zengin olan besinleri sık tüketirse kalsiyum minerali eksikliği vücutta ortaya çıkmıyor ve böylece hamilelik süreci boyunca sık karşılaşılan diş çürümesi gibi bir durum ortaya çıkmıyor.

1011507_620x413

Birçok anne adayının hamilelik süresince ağız ve diş bakımının yapılıp, yapılamayacağı durumu merak ettikleri bir konudur. Bu konuda diş doktorlarının birtakım tavsiyeleri bulunmaktadır. Diş doktorları anne adayının hamileliğinin ilk üç ayında yani bebeğin organlarının oluşum ve gelişim aşamasında dental tedavinin yapılamayacağını vurguluyorlar. Diş ya da diş eti iltihabı gibi durumlarda, ağız ya da dişte bulunan enfeksiyon sonucunda dental tedavisi uygulanır. Ama dental tedavi sonucunda oluşan birtakım olumsuz durumların bebeğe yansıması ve bundan bebeğin etkilenme ihtimali çok yüksektir. Bu yüzden dental tedavi uygulaması olacak ise bir jinekologun gözetiminde ya da önerisine göre hareket edilmedi ve buna göre diş tedavisi uygulanmalıdır. Anne adayının hamileliğinin son üç ayında fiziksel değişimin çok yoğun olması sebebiyle, diş tedavisinde kullanılan gerekli pozisyonları alamaması ve diş doktorunun tedavi koltuğunda uzun süre oturmaması sebebiyle diş tedavisi süresi boyunca anne adayı rahat edememektedir. Bu tür durumlar sonucunda anne adayının hamilelik süresi boyunca kalsiyum mineralinin olması gereken bir oranda insan vücuduna alınması ya da karşılanması gerekmektedir.

Anne adaylarının özellikle çok önemli bir dönem olan hamilelik sürecinde ağız ve diş sağlığı açısından ekstra bir bakım yapmaları gerekmektedir. Çünkü hamilelik süreci boyunca hormonlarda büyük oranda bir artış gerçekleşir. Bu durum sonucunda ağız mukozası dış etkenlere karşı, özellikle dişte oluşan bakteri plaklarına karşı daha duyarlı ve daha hassas olmasına neden olur. Bakteri artışının yaşanmaması için günlük ve düzenli olarak yapılması gereken diş bakımı ihmal edilmemelidir. İnsanların ağzında oluşan plan birikimi ve diş eti hastalıkları hamilelik süreci boyunca artan hormonlarla arasında çok sıkı bir bağlantı vardır. Bu nedenle anne adaylarının, hamilelik süreci öncesinde diş doktoruna giderek gerekli olan diş tedavisini yaptırması gerekmektedir. Diş tedavisi ve bakımın ardından günlük iki kere düzenli olarak temizleme alışkanlığını kazanmaları gerekmektedir. Günde iki kere diş fırçası ve gerekli olan durumlarda diş ipiyle dişlerin temizlenmesi gerekmektedir, böylece dişlerin temizlenmesi durumunda ağızda yer alan bakterilerin oluşumunu ya da artmasını engellemiş oluruz. Özellikle anne adaylarının hamilelik süreci boyunca, normal bir insanın dişlerini temizleme hassasiyetine göre daha fazla dikkat etmeli ve önemsemelidir. Anne adayları günde iki kere diş fırçası ve diş ipi ile dişlerini temizlemelidir, gerekli olan durumlarda ise ağız çalkalama ya da ağız bakım suyunu kullanmalıdır. Anne adayları hamilelik süreci boyunca dişlerinin bakımına çok özen göstermelidir, bunun için ekstra diş temizliği ile ilgili takviye ürünler kullanabilirler. Gerekli olan durumlarda ağız gargarası ya da ılık tuzlu su ile dişler temizlenmelidir, bu uygulama ile hem dişler hem de ağız içi temizlenmektedir. Özellikle hem ılık tuzlu su hem de gargara diş etlerini rahatlatarak, dişlerde meydana gelen sıcak ya da soğuk hassasiyetini azaltmaktadır.

Hamilelikte-Diş-Sağlığı-ve-Bakımı

Gebelik Süresinde Diş Problemi Nasıl Önlenir?

Anne adaylarının hamilelik süreci boyunca dişlerin bakımı ve temizliği çok önemlidir. Özellikle çok sık görülen diş eti iltihabı dişlerin düzenli temizlenmesi ve bakımı ile çok kolay bir şekilde engellenebilir. Diş doktorlarının tavsiye ettiği gibi günde iki kere diş fırçası ile dişler temizlenmeli ve ardından diş ipi ile diş fırçasının dişlerin ulaşamadığı yüzeylere ulaşıp, temizlemelisiniz. Özellikle anne adaylarının hamilelik süreci boyunca sabah kahvaltıdan sonra dişlerin fırçalanması rahatsızlık veriyorsa ağız çalkalama suyu, anti-plaque ya da flor minerali içeren gargaralarla temizlenmesi gerekmektedir. Dişlerin temizlenmesi ve bakımı için kullanılan diş ürünlerinin yanı sıra aynı zamanda anne adayının özellikle dengeli beslenmesi, C vitamini ve B12 vitaminini günlük olarak alınması gereken miktarda alarak, günlük vitamin ihtiyacını karşılaması gerekmektedir. C vitamini ve B12 vitamini aynı zamanda ağız, diş bakımı açısından da çok yararlı ve önemli vitaminler arasında yer almaktadır. Anne adaylarının hamilelik süreci boyunca sık olarak diş doktoruna diş kontrolüne gitmeleri gerekmektedir, bu durum plak oluşumunu önler, plak oluşumunu kontrol altına alır ve diş eti hastalıklarının oluşmasına ihtimal vermez.

Gebelikte Diş Doktoruna Ne Kadar Zamanda Gidilmelidir?

Anne adaylarının hamilelik süreci öncesinde ya da hamilelik planlanmadan önce diş doktoruna gidilmelidir. Anne adaylarının hamilelik sürecinin ilk üç ay döneminde dişlerin temizliği diş doktorunuz tarafından uygulanabilir. Anne adaylarının hamilelik süresinin ilk üç ayından sonra ağız dokusunda birtakım değişiklikler meydana gelmektedir. Bu tür durumda diş doktoru tekrar bir diş temizleme seansı tavsiye edebilir. Dişle temizliği ile ilgili seanslarda, seansların kısa tutulması ve kısa sürede tamamlanması anne adayının rahatı için gerekli bir durumdur.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.