Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Gebelikte İlaç Kullanımı

Gebelik ile beraber tüm yaşantınız değişeceği gibi tüm alışkanlıklarınızda değişim gösterecektir. Size zarar vermeyen bir çok şey veya zarar etkisi düşük olan bir çok şey bebeğinize sizden daha çok zarar veriyor olacaktır. Bu nedenle gebelik dönemi boyunca tüketilen her besine ve kullanılan ek gıdalara dikkat edilmelidir. Üstelik gebelik sadece bebek için değil anne içinde bağışıklık gibi sistemler açısından hassas geçen bir dönemdir. Günümüzde bir çok hastalığın tedavisi ilaçlarla sağlanabilmektedir. Üstelik iyileşme sürecini de kısa tutmayı sağlayan ilaçlar mevcuttur. Günümüzde bir çok insan ilaç tedavisini oldukça düşkün duruma gelmiştir. En ufak ağrı da bile hemen ağrı kesicilere başvurulmaktadır. Bunu alışkanlık haline getirmiş bireylerde mevcuttur. Ancak oldukça sağlıktan uzak bir durumdur.

19007

Gebelik ayrı bir hassasiyet içermesi gereken durumdur. Özellikle anne adayları gebeliklerini öğrendikten sonra ilaç kullanma sınırlarına ve kullandıkları ilaç çeşitliliğine dikkat etmeliler. Bazı ilaçlar sadece bebekte bazı komplikasyonlara sebep olurken bazı ilaçlar da aynı zamanda annede de komplikasyonlara sebep olmaktadır. Bu durumlarda cerrahi operasyon gerektirebilmektedir. Bu nedenle bu zorlu sürece maruz kalmamak için gebelik öncesi ilaç kullanım alışkanlığınıza mutlaka bir ara vermelisiniz. Gebelikte doktorlar tarafından bazı hastalıkların tedavisinde önerilen ilaçlar mevcutken asla kullanılmaması gereken ilaçlarda vardır. Gebelik süreciniz boyunca karşılaştığınız bir hastalık için kendi kararınızla ilaç kullanmamalısınız. Bu durumda doktorunuza başvurmanız gerekmektedir. Ancak en önemlisi gebelikte karşılaştığınız hastalıklar karşısında dayanıklı olmalı ve en son çare olarak ilaç kulanımına başvurmalısınız.

İlaç kullanımında en hassas dönem gebelikte ‘ya hep ya hiç’ olarak adlandırılan döneme denk gelmektedir. Bu dönem gebeliğin ilk iki haftasını oluşturmaktadır. Bu döneme fertilizasyon dönemi denilmektedir. Bu dönemde kullandığınız ilaçlar bebekte çeşitli anormalliklere sebep olabilmektedir. Gebelikte ilaç kullanımında en riskli dönem olarak adlandırılmaktadır. Fertilizasyondan sonraki risk durumu biraz daha düşük olan dönem embriyo dönemidir. Bu dönem iki ve sekinci haftalar arasını içerir ve yine risk grubuna dahildir. Bu dönemden sonra, yani son adet döneminden on hafta sonra fetal dönem başlar. Bu dönemde çeşitli riskleri barındırsa da en riskli dönem için fertilizasyon dönemi demek doğru olacaktır.

Hamilelikte-Talcid-kullanımı-r

İlaçlar gebelik dışındaki hastalık durumlarında da kulanım dozlarına ve sürelerine göre belirli tehlike seviyelerine sahiptir. Ancak günlük yaşantımızda bu duruma dikkat etmeksizin bir çok ilacı kendi kontrolümüzde kullanıyoruz. Unutulmaması gereken önemli nokta ise her ilacın belirli bir kullanım süresi ve dozunun olduğudur. Gebelikte en son yapmanız gereken hata ilaçları kendi kontrolünüzde alıyor olmanız olacaktır. Tıp tarihinde küçükten büyüğe ilaç komplikasyonlarını sıralamak mümkündür. Bu nedenle gebelikte ilaç kullanmanız gerektiğini düşündüğünüz noktalarda mutlaka bir uzman hekime danışmanız önerilmektedir. İlaçlar sağlıklı bir insan için bile tehlike sınıflandırması yapılarak ve bu durum göz önünde tutularak doktorunuz tarafından önerilmektedir. Hamilelikte de ilaçlar belirli bir gruplama yapılarak doktorlar tarafından hasta gebelere önerilmektedir. Bu gruplama risk faktörlerine göre ABD’de ilaç kullanımı konusunda yetkili olan FDA (Gıda ve İlaç Dairesi) tarafından yapılmıştır. Bu gruplar beşe ayrılmıştır; A, B, C, D, X grubu olarak.

A grubu: A grubu ilaçlarla yapılan deneylerde riskli dönem olarak adlandırılan ilk haftalarda bebeğe herhangi bir zarar vermedikleri saptanmıştır. İlerleyen gebelik dönemlerinde de bebeğe ve gebe kişiye zararı olmadığı gözlemlenmiştir.

B grubu: Hayvanlar üzerinde ayrıntılı deneyi gerçekleştirilmiş olup ve hayvanlarda herhangi bir zarara sebep olmayan ilaçlardır. Ancak insanlarda ayrıntılı deneyi sağlanamamıştır. Hayvanlarda bazı komplikasyonlara sebep olmuştur ancak gebeliğin ilk haftalarında insan üzerinde yapılan çalışmalarda bu komplikasyonlara sebep olmadığı saptanmış ilaçlardır.

C grubu: Hayvanar üzerinde deney yapılmış ancak insanlar üzerinde nasıl bir zararı olacağı konusunda hiç bir deney verisinin bulunmadığı ilaçlardır. Hayvanlarda istenmeyen sonuçlara sebep olmuştur. Bu tip ilaçlar hamilelikte yararı zararından fazla olduğu durumlarda tercih edilmelidir. Ancak bu duruma oldukça az rastlanılmıştır.

D grubu: Bebeğe zarar verme riski olan ancak anneye sağladığı yarar ile mecbur kalınan durumlarda kullanılması uygun bulunan ilaçlardır. Anne risk altında ise kullanımına karar verilen ilaç grubudur.

X grubu: Bebeğe zarar riski oldukça yüksek olan ilaçlardır. Anneye sağladığı yarar göz önüne alındığında zararın daha fazla olduğu saptanan ilaçlardır. Tercih edilme oranları oldukça düşüktür.

Bu gruplamalar uzman hekimler tarafından bilinmektedir ve doktorunuz reçetenizi yazarken bu gruplama içerisinde hangi ilaç nereye denk gelmekte ise bunu bilerek reçetesini yazmaktadır.

gebelikte-antidepresan-kullanimi

Gebelikte risk oluşturan diğer ilaç grubu ise antibiyotiklerdir. Antibiyotikler sağlıklı insan vücudunda bile fazla kullanım ve kontrolsüz tüketim ile çeşitli yan etkilere sebep olmaktadır. Özellikle karciğer fonksiyonları üzerinde etki gösteren antibiyotikler karaciğer emilimini olumsuz etkilemektedirler. Bu olumsuz etki sürekli ve sık miktarlarda uzman doktor kontrolü dışında vücuda alımı gerçekleşmesi ile meydana gelmektedir. Gebelikte de aslında durumun bundan çok fazla farkı yoktur. Antibiyotikler gebeliklerde karaciğerde emilimi gerçekleşen besinlerin sağladığı yararlardan gebenin uzak kalmasına sebep olmaktadır. Özellikle vitamin ve mineral emilimi ile ilgili gebeye büyük sorunlar doğurabilmektedirler. Bu nedenle gebelikte, gebelik öncesi kullandığınız antibiyotiklerin kullanımı önerilmemektedir. Gebelik süresince mecbur kalınmadıkça antibiyotik kullanımına da başvurulması risk faktörleri oluşumunda etkili olup, bebeğe zarar verme riski yüksektir. Antibiyotiğin yan etkisini siz görmeyebilirsiniz ancak bebek bu yan etkilerden sizden daha önce ve daha fazla etkilenecektir. Doktorunuzun önerdiği anribiyotikleri kullanmanızda fayda vardır. Gebelikte penisilin, seforospolin ve eritromisin en güvenli antibiyotikler olarak bilinmektedir. Doğum uzmanınız sizin vücut sağlığınıza göre uygun olan antibiyotiği kullanım talimatları ile bebeğe zarar vermeyecek düzeyde önerecektir.

Gebelikte diğer bir soru işareti ilaç grubu aspirinlerdir. Aspirinler gebelikte yararlı mı yoksa zararlı mı sorusu tıpta bir tartışmaya bile sebep olmuştur. Ancak doktor gözetimi altında olmak koşulu ile kalp hastaları gebelik boyunca asprin kullanımını sağlamaktadır. Ayrıca önceden gerçekleşmiş düşüklerin tekrarlanmaması açısından yine uzman doktorlar tarafından gebeye hamileliğin ilk haftalarında tavsiye edilmektedir. Asprinin gebelik süresince veya belirli bir dönem olmak koşulu ile kullanımı üzerinde çeşitli araştırmalar yapılmıştır. Bu araştırmalar dahilinde gebelikte yüksek doz asprinin sürekli kullanımı bebekte yapısal sorunlara yol açmıştır. Gebeliğin son üç ayında kullanılan aspirin bebekte kalp problemlerine yol açmıştır. Bu nedenle hamilelikte aspirin alınması gerekiyorsa şayet bu durumda hem doğum uzmanınız hem de bir kardiyolog eşliğinde kullanımı sağlıklı olacaktır. Ayrıca hamilelikte aspirin kullanan kişilerin bebeklerinin doğum sonrası detaylı kalp check-up’ından geçmesi gerekmektedir. ,

Gebelik sonrası emzirme döneminde alınan aspirinde aynı şekilde yan etkilere sahiptir. Asiprin alındıktan birkaç saat sonrasında sütte yüksek dozda bulunmaktadır. Süt aracılığı ile çocuğa geçen aspirin çocukta trombosit bozukluğuna sebep olmaktadır. Tüm bunların yanı sıra çocukta Reye sendromu olarak bilinen yeni doğan sendromuna sebep olmaktadır.

Görüldüğü üzere gebelik süresince alınan her türlü ilacın azda olsa yan etkileri mevcuttur. Bu yan etkileri direkt bebekte görüyor olmakta işin en riskli kısmıdır. Yan etkiler gebelik boyunca anlaşılmayabilir ve doğumdan sonra müdahale için oldukça geç olabilir. Bu nedenle illa ilaç alınması gereken bir durum yaşıyorsanız mutlaka doktor kontrolünde ve düşük dozlarda olması gerekmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.