Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Gebelikte Kan Sulandırıcı İğne Neden Kullanılır?

Hamilelik sürecinde anne adayı bebekle sadece aynı bedeni paylaşmaz. Anne ve çocuk her şeyi paylaşarak aynı beden içinde yaşamaya ve büyümeye başlar. Annenin kanı ile beslenen bebek büyür ve gelişir. Bu süreçte annenin yediklerine dikkat etmesi gerekir. Sahip olduğu zararlı alışkanlıkları ise bırakması zorunludur. Aksi halde bebeğin gelişimde veya doğumunda sorunlar meydana gelir.

Hamilelikte annenin değişen metabolizması ve hormonal dengesi ilaç takviyeleri ile desteklenir. Her anne adayının hamileliği iyi şartlar altında geçmediği için anneye destek verilmesi gerekebilir. Hamileliğin etkilerinden biri de kan akışındaki değişikliklerdir. Bu yüzden bazı annelere kan sulandırıcı ilaçlar verilir. Peki bu kan sulandırıcı ilaçlar ne işe yarar, neden kullanılır?

Gebelikte Kan Sulandırıcı İğne Kullanımı Neden Yapılır?

Gebelikte Kan Sulandırıcı İğne Neden Kullanılır?

Gebelikte yaşanan fizyolojik değişimlerden biri kanın pıhtılaşma durumudur. Normalde kanın damar içinde belli bir hızda akması gerekir. Kan herhangi bir kesik sonucu damardan dışarı çıkarken pıhtılaşmaya başlar. Kanın pıhtılaşması demek kanı durdurmaya yönelik kesiğin ağzında blokaj oluşumudur. Kesiğin ucunda biriken pıhtılar olur. Bu sayede kan basınçlı bir şekilde akmayı bırakır. Gebelik döneminde kan dolaşımın etkilenmesi ile bazı durumlarda kanın aniden pıhtılaşması görülebilir.

Bu durum damar tıkanıklığı ve buna bağlı kalp krizi, beyin kanaması gibi hastalıklara neden olabilir. Gebelikte kanın pıhtılaşmasında yaşanan sorunlar bebek için de çok tehlikelidir. İlk 3 ayda meydana gelen bu bozukluk bebeğin düşmesine neden olabilir. Anne karnındaki embriyo kılcal damarlar dolu göbek bağı ile anneye bağlıdır. Bu bağ ile beslenen bebek, damarlarda oluşan pıhtılar sonucu bebek olumsuz etkilenir. Damarların tıkalı olmasından dolayı beslenemeyen ve oksijen kullanamayan bebek düşer. Bu durumun önüne geçmek amacı ile kan sulandırıcı iğneler yapılır. Bu iğneler kanın ani pıhtılaşmalarını önlemek amacı ile uygulanır.

Gebelikte Kan Sulandırıcı İğne Nasıl Kullanılır?

Gebelik ile beraber kandaki trombosit sayısının azalması pıhtılaşmada sorunlara neden olur. Bu problem kalıtsal olabildiği gibi, hamilelik ile beraber de gelişebilir. Bu dönemde annenin ve bebeğin sağlığını kontrol altına almak amacı ile birtakım tedavi yöntemleri uygulanır. Bu tedavilerden biri kan sulandırıcı iğne kullanımıdır. Kan sulandırıcı iğne olarak tabir edilen ilaçlar kanın damarda pıhtılaşmasını önler. Böylece aniden gelişebilecek bir damar tıkanıklığının da önüne geçilir. Hamilelikte damarlarda görülen morluklar, şişme veya ağrılar kanın pıhtılaşmamasından kaynaklı olabilir.

Bu tür durumlarda bir doktora başvurmak gerekebilir. Doktor kontrolünde tedavi altına alınan kişilere uygun dozda kan sulandırıcı iğneler uygulanır. Normal şartlarda bu iğneler kendi başına kullanıma uygun değildir. Fakat bazı anneler hamileliğin ilk aylarında bu iğneyi karın bölgesinden uyguluyorlar. Bu konuya dikkat edilmelidir. Çünkü kan sulandırıcı iğnelerin dozu kaçırıldığında kanamalara neden oluyor. Bu yüzden de bu iğnelerin doktor tarafından yapılması gerekir.

Bazı durumlarda iğne ile başlanan tedaviler yerini bebe aspirinine bırakır. Bu durumda aspirinlerin belirlenen şekilde tüketilmesi önem taşır. En popüler kan sulandırıcı iğnelerden olan CLEXANE 4000 hamileler tarafından kullanılıyor. Hamileliğin ilk aylarından itibaren belli dozlarda kullanılan bu iğneler son aylara daha kontrollü uygulanmalıdır. Önceki hamilelikte kan pıhtılaşma sorunun yaşayan kişiler aynı tedaviyi diğer hamileliklerde de uygulamalıdır. Gebelikte kullanılan bu iğneler doğumda fazla kan kaybına neden olacağı için doğumun kontrol altında olması gerekir. Aksi halde annenin kan kaybından ölme riski vardır.

Kan pıhtılaşmasını engelleyen kan sulandırıcı ilaçlar veya iğnelerin alternatifi olarak bazı doğal besinler kullanılabilir. K vitamini yönünden zengin olan bazı besinler kanın sulanmasına sağlıyor. Yeşil yapraklı sebzeler, ıspanak, lahana, kuşkonmaz, yeşil çay, ısırgan otu  gibi sebzeler ile yumurta, yoğurt gibi süt ürünleri doğal olarak kanı sulandırır. Hamilelik döneminde bunların bolca tüketilmesi gerekir.

Böylece kan sulandırıcı iğnelere gerek olmadan pıhtılaşma riski ortadan kaldırılır. Kan sulandırıcı iğne kullanımında ise gün içinde mutlaka limonlu su içerek kan dengesi sağlanmalıdır. Ayrıca kanın pıhtılaşma sorunundan dolayı düşük riski olan kişilerin hamileliği yatarak geçirmeleri anne ve bebek için en güvenli olacak yöntemdir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.