Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Gebelikte Karna Darbe Durumunda Ne Yapılmalı?

Hamilelik ile birlikte bebeğin gelişimi anne karnında başlar. Bu gelişim beraberinde birçok sorumluluğu getirir. Özellikle bebeğin anne karnında oluşma döneminde bebeğin sağlığına oldukça dikkat edilmesi gerekir. Anneler bu süreçte günlük faaliyetlerine çok dikkat etmelidir. Beslenmeye ve diğer faaliyetlere dikkat edilmemesi bebeğin sağlığını olumsuz yönde etkileyebilir. Herhangi bir zararın oluşabilmesine karşın bebeğin sağlığını korumak için önceden gerekli önlemler alınmalıdır.

Bebeğe ciddi anlamda zarar verebilecek olan durumlardan birisi annenin karnına dışarıdan bir darbenin gelmesidir. Bu durum bebek için hayati tehlike oluşturabilir. Bu sebeple biz de sizlere bu yazımızda annenin karnına gebelikte darbe gelmesi durumunda meydana gelebilecek olan hasarlardan, belirtilerden ve bu durumda uygulanması gereken tedavi yöntemlerinden bahsedeceğiz.

Gebelikte Karna Darbe Gelmesinde Oluşabilecek Etkiler Nelerdir?

Karna Gelebilecek Darbeler

Bilindiği gibi annenin rahmi güçlü kaslarla çevrilmiştir ve bu güçlü kaslar bebeği güvenle koruyacak kadar kalındır. Ayrıca burada bulunan amniyotik sıvı bebek için yastık görevi görür. Hamileliğin ilk haftalarında ise rahim vücutta leğen kemiğinin arkasına saklanarak daha korunaklı bir ortamın oluşmasını sağlar. Bu sebeple bu dönemlerde düşmeniz durumunda bebeğiniz için çok büyük bir risk oluşmayacaktır. Ancak rahmin güvenilir olmasına rağmen ilerleyen vakitlerde bu risk giderek artar. Çünkü rahim leğen kemiğinin arkasında çekilir ve meydana çıkmaya başlar. Bu dönemde alınabilecek olan darbeler büyük risklere sebep olur. Bunların gözlenmesi derhal bir tedavi yöntemine başvurulmasının gerektiğini gösterir.

Ağrı Oluşumu: Darbe gelindiğinde veya düşme olduğunda karın bölgesinde şiddetli ağrı oluşumları olabilir. Bu birtakım hasarların göstergesidir.

Vajinadan Kan Gelmesi: Karna bir darbe geldiğinde vajinadan kan gelmesi gerçekleşebilir. Bu sebeple bunun sizin için bir uyarı olması gerekir.

Amniyotik Sıvının Gelmesi: Bebeğe yastık görevi sağlayan amniyotik sıvının vajinanızdan gelmesi darbe sebebi ile oluşmuşsa burada meydana gelen hasar çok ciddidir.

Aşırı Hassasiyet: Darbe sonucunda karnınızda aşırı bir hassasiyet hissedebilirsiniz. Bu hassasiyetin şiddeti gelen darbenin şiddeti ile orantılı olabilir.

Rahimde Kasılmalar: Son olarak karın bölgesine gelen darbeler sonucunda rahimde kasılmalar hissedebilirsiniz. Ayrıca bebeğinizin hareketlerinde azalma meydana gelebilir.

Darbe Gelmesi Sonucunda Oluşan Travmalarda Ne Olur?

Gebelikte Alınan Travmalar

Alınan darbenin şiddeti fazla ise travma etkisi olabilir. Bu travmanın etkisine bağlı olarak normalde meydana gelen belirtilerden daha ağırları söz konusu olabilir. Travma durumunda meydana gelebilecek olan durumlar aşağıdaki gibidir:

  • Travmanın şiddetine bağlı olarak rahimde büyük hasar oluşabilir ve bunun neticesinde düşük meydana gelebilir.
  • Hamilelik esnasında alınan ağır bir darbe beklenen doğum zamanından erken bir doğuma sebep olabilir. Erken doğum durumunun oluşması daha büyük tehlikelere yol açabilir.
  • Travma sonucunda fetus ölümü gerçekleşebilir.
  • Travmanın etkisine bağlı olarak gerçekleşebilecek olan bir diğer durum ise plasentanın ayrılmasıdır.
  • Alınan darbenin türüne bağlı olarak rahimde delinme olabilir veya başka türlü yaralanmalar meydana gelebilir.
  • Travma sonucunda fetus yaralanması olabilir ve yaralanma darbenin şiddetine bağlı olarak değişiklik gösterir.
  • Gebelik sırasında karna gelen darbe durumunda meydana gelebilecek olan zararlar sadece bebek için değil aynı zamanda anne içinde olabilir. Annenin birçok iç organında hasar oluşabilir veya iç kanama meydana gelebilir. Bu yüzden iç kanama belirtleri için tetikte olmak gerekiyor.

Karna Darbe Gelmesi Durumunda Neler Yapılabilir?

Bebeği Koruma

Öncelikli olarak bilinmesi gereken şey darbenin şiddetine bakılmadan direkt olarak hastaneye gidilmesi gerektiğidir. Alınan darbenin şiddeti sizin için çok önemli olmayabilir ancak bu darbenin vücudunuzda ne tür bir hasara yol açtığını bilemezsiniz. Aynı şekilde düşme durumlarında da meydana gelen darbelerde bebeğe çok ciddi zararlar verebilir. Bu sebeple alınan herhangi bir darbede doktor kontrolüne girilmeli ve gerekli tahliller yapılmalıdır.

Rahimde veya bebekte meydana gelmiş olabilecek olan hasar neticesinde gerekli olan tedavi doktor kontrolünde uygulanır. Bu tedaviler aynı zamanda meydana gelebilecek olan büyük hasarlarda ameliyat durumlarını da kapsayabilir. Ayrıca travmaya bağlı olarak fetustaki kan annenin kan dolaşımına dahil olabileceği için kan uyuşmazlığına sebep olabilir ve bu çok ciddi bir durumdur. Bu sebeple bu tür bir durumun tespiti ile anneye koruyucu bir iğne yapılarak kan karşımı engellenmeye çalışılır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.