Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Gebelikte Kilo Hesaplama

Gebelik döneminde bebeğin gelişmeye başlaması ile birlikte annelerde giderek değişimler görünmeye başlar. Aş erme ve fizyolojik değişimler nedeniyle hamile kadınlar kilo almaya başlar. Elbette bu kilo artışının dengede olup olmaması bebek sağlığı ve anne için de büyük önem taşır. Biz de bugün sizlere tam da bu konu ile ilgili olan Gebelikte Kilo Hesaplama işlemleri hakkında bilgi vereceğiz.

Hamilelikte Kilo Alımı

Gebelik döneminde alınan kilolar hem gebeliğin zamanına hem de kişiden kişiye göre değişim gösterir. Her bir bireyin bünyesi farklı olduğu gibi bu kişiler hamilelik dönemlerini farklı şekillerde geçirirler. Plasentanın boyutu, hamilelik döneminde yenilen yemekler ve genetik faktörler hamilelik döneminde sahip olunacak olan kilo konusunda değişikliklere yol açar. Bu sebeple de anne adayları için hamileliğin belirli ayında belirli kilo da bir artış olacağını söylemek pek mümkün olmaz. Kimileri hamilelik döneminde ve sonrasında çift haneye kadar ulaşan kilolar alsa da kimilerinde gözle dahi görülemeyen derecede düşük kilo artışları olur.

Bebekler genellikle 3-4 kilo aralığında olur. Bu bir yana plasenta yarım kilo ve amnion sıvısı da yaklaşık bir kilogram ağırlında olur. Bu bir yana memelerde 300 gram, biriken sıvı ve kan miktarının artması ile yaklaşık 6 kilogram, uretrus yaklaşık 1 kilogram ve genel olarak toplamda 12 kilogram civarında bir artış görülür. Gebelikte alınan kilolar şu şekilde bir süreçten geçer;

Hamileliğin ilk üç ayında bebeğin organ sistemleri ve önemli yapıları tamamen oluşmuş olur. Bu dönemin ardından bebekte organsal ve yapısal gelişim devam eder. Bu da kilo artışına sebep olur. Boyu 8 santimetreye ulaşan bebeklerin ağırlığı da yaklaşık 20 kilogram olur. Bebek giderek her hafta 500 gram kadar kilo almaya devam edecek ve hamileliğin ilk yirmi haftalık sürecinin sona ermesi ile birlikte iki buçuk kilo daha alınarak kilo alımında bir denge sağlanacaktır.

Hamile kalmadan önce zayıf olan bir kadının bu dönem içinde alacağı kilolar 15 kilograma kadar artış gösterebilir. Bu noktada vücut kitle indeksine de dikkat göstermek gerekir. Hamilelik öncesinde hali hazırda kilolu olan kişilerin ise bu dönem içinde 8 – 9 kilogram alması yeterli görülür.

Hamilelik dönemi dahilinde alınacak olan az kilolar ve doğuma az kilo ile girilmesi hem anne hem de bebek için tehlikeli bir durum olduğu için düşük kilolu bebek ya da erken doğum gibi riskler ortaya çıkartır. Her anne adayının kilo alımı farklı olsa da doktor tarafından verilecek olan bilgiler ve doktor tarafından yapılacak olan kontrollere önem gösterilmesi gerekir.

Hamilelik döneminde kesinlikle diyet yapılmaması gerekir. Zira böyle bir durumun yaşanması halinde protein depoları kullanılmaya başlanır. Bu da bebek ve anne sağlılığını tehlikeye atar.

Hamilelik Ayına Göre Kilo Miktarı

Hamilelik döneminde belirlenmiş olan ideal kilo miktarları aşağıdaki gibi belirlenmiş bulunuyor.

Hamileliğin ilk dört ayında 1 ile 3 kilogram aralığında

Hamileliğin 5. ayında en fazla 1 kilogram

Hamileliğin 6. ayında en fazla 1 kilogram

Hamileliğin 7. ayında en fazla 2 kilogram

Hamileliğin 8. ayında en fazla 2 kilogram

Hamileliğin 9. ayında en fazla 2 kilogram alınır.

Hamilelikte Kilo Alamama Sorunu

Kimi hamile kadınlar yeteri kadar kilo alamadığı için çeşitli sorunlar yaşar. Bu sorunların başında bebeğin gelişme sıkıntıları gelir. Bu tür bir duruma sebep olan birbirinden farklı birçok şey olabilir. Elbette kilo alamama konusunda doktorunuzla konuşmanız ve kendiniz için en ideal kiloyu öğrenmeniz gerekir.

Hamileliğin ilk üç ayında düzenli bir şekilde kilo alamayabilirsiniz. Bu dönem iştahsızlık, tiksinme, kusma ve bulantı gibi durumların yaşandığı bir zaman dilimidir. Bu tür sebeplerden dolayı hamile kadınların kilo verdiği dahi görülür. Fakat bu durumun devam etmesi oldukça sakıncalı olduğu için ilk üç ayın ardından kilo artışının yaşanmaması ya da az alınması ile birlikte aşağıda yer alan durumlardan birini yaşamanız durumunda kesinlikle uzman bir doktorla görüşmeniz gerekir.

 1. İshal
 2. İlk üç aylık dönemden sonra da devam eden mide asidinin ağza gelmesi, iştahsızlık, kusma, bulantı
 3. Anne adayının öğünleri atlaması
 4. Anne adayının diyabet, böbrek hastalıkları, guatr, hipertroit ve romantizmal hastalıklar gibi kronik bir hastalığa sahip olması
 5. Anne adayının psikolojik ya da stres açısından bozukluklara sahip olması
 6. Hamilelik öncesinde yeme bozukluğu ya da aşırı iştahsızlık durumu
 7. Hamilelik döneminde aşırı kilo alınacağına dair endişe duyulması

Yukarıda vermiş olduğumuz sebeplerin yaşanması ve bundan dolayı da kilo alınamaması halinde kilo almanızı engelleyen sebepleri gidermeniz gerekir. Bunun için diyetisyen ya da kadın doğum uzmanı ile görüşebilirsiniz. Hamilelik döneminde az kilo alma kadar çok kilo almanın da bir problem olduğunu aklınızdan çıkarmayınız.

Hamilelik Sonrası Kilo Verme

Hamilelik döneminin ardından aldığı kiloları geri vermek isteyen kişilerin bu sırada bebek ve anne sağlığına da dikkat etmesi gerekir. Kilo vermek için atılacak her bir adımın takip edilmesi ve kontrol edilmesi gerekir. Zira atılacak her bir yanlış adım daha büyük sorunlara yol açabilir. Dengesiz bir şekilde kilo vermek de sağlığa zararlıdır. Kilo vermek isteyen kişilerin her halükarda hem kendi hem de bebeği için besin alması gerekir. Bebeğe verilecek olan sütün gelmemesi, az gelmesi ya da yeteri kadar besin değerine sahip olmaması gibi durumların ortaya çıkmaması için bu noktada yanlış bir hareketin yapılmaması büyük önem taşır.

Hamilelik döneminde kilo vermek isteyen kişiler aşağıda yer alan maddeleri uygulayabilir.

 • Günlük ev işleri düzenli bir şekilde yapılmalı.
 • Gün içerisinde bol su tüketilmeli.
 • Sebzelerin çiğ olarak tüketilmesi gerekir. Salatalık, havuç, kırmızı ve yeşil biber, soya filizi ve kereviz sapı bu noktada sıklıkla tercih edilir.
 • Bebeğin fazlaca beslenmesi de öneriler arasında yer alır.
 • Hamilelik döneminde aşırı yemekten kaçınılması gerekir. Normalden fazla yemek yiyen kişiler sağlıksız bir şekilde kilo alırlar. Bu dönem anneler için kritik bir dönemdir.
 • Aç bir şekilde gıda alışverişi yapılmamalıdır.
 • Geceleri yemek yenilmemeldir.
 • Hareketli bir bebekle yakınlarının değil annenin bizzat ilgilenmesi gerekir. Bu hem anne ve bebek arasındaki bağı kuvvetlendirecek hem de kalori yakımına yardımcı olacaktır.
 • Hamilelik dönemi sırasında kalın giysiler yerine istenilen forma uygun giysiler tercih edilmelidir.
 • Bebek ile birlikte yapılacak olan kısa yürüyüşler, bebek ve anne için hava alma ve sosyalleşme açısından önem taşır.
 • Gün içinde küçük egzersizlerin yapılması hem anneye hem de bebeğe iyi gelir.

Hamilelikte Kilo Alımı Nasıl Hesaplanır?

Hamilelik döneminde alınan kiloları hesap edebilmek için aşağıda yer alan formülü uygulamanız gerekir.

Hamilelik Öncesi Kilo / (Boy Ölçüsü x Boy Ölçüsü)

Bu formül ile yapılacak olan hesaplamanın sonucunda çıkacak olan sonuçlara göre kilonuzun ne durumda olduğu belirlenmiş olur.

 • Anne adaylarının, sonucun 18.5 çıkması halinde düşük kilolu,
 • 18.5 ve 24.9 arasında çıkması halinde normal kilolu
 • 24 ve 29.9 arasında olması halinde fazla kilolu
 • 30 çıkması halinde ise obezite sınıfında yer aldığı görülür.

IOM yani Amerikan İlaç Endüstrisi tarafından 2009 yılının Mayıs ayında yapılmış olan bir çalışmaya göre anne adayının bu dönem içinde alması gereken kilo miktarları aşağıdaki gibidir.

Düşük kilolu kadınların 12.7 ve 18.2 kilogram arasında, normal kilolu kadınların 11.3 ve 16 kilogram arasında, fazla kilolu kadınların 6.8 ve 11.3 kilogram arasında, obeziteye sahip olan kadınların 5 ve 9 kilogram arasında ve ikiz bebek taşıyan kadınların 16 ve 20.4 kilogram arasında kilo alması gerekir.

Örneğin 1.70 boyunda bir kadının 70 kilo ağırlığında olduğunu düşünelim. Buna göre;

70 / (1,7 x 1,7 ) = 24,22 şeklinde olur. Buna göre bu kişi normal kiloya sahip biri olduğu için hamilelik döneminde 11.3 ve 16 kilogram aralığında kilo alması gerekir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.