Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Gebelikte Kuyruk Sokumu Ağrısı Neden Olur?

Hamilelik her kadın için özel ve önemli bir süreçtir. Bu sürecin başlangıcından itibaren, doğuma kadar anne adayının vücudunda hem yapısal hem de fiziksel bazı değişimler meydana gelebilir. Fiziksel değişim olarak karın büyür, elleri ve ayakları şişmeye başlar. Özellikle kuyruk sokumunda ağrı çok fazla karşılaşılan durumlardan biridir. Genel olarak ağrı kuyruk kemiğinin üzerinde olabilir. Daha çok hamilelik sürecinin üçüncü trimester döneminde ağrı şiddetlenebilir. Hatta bazı anne adaylarında 2 ay boyunca sürdüğü ve doğum sonrasında da tamamen geçmediği gibi bazı durumlar nadir olarak görülebilir.

Gebelikte Kuyruk Sokumu Ağrısının Nedenleri Nelerdir?

gebelikte kuyruk sokumu ağrısı

Kuyruk sokumunda başlayan şiddetli ağrı, hamilelik sürecinin her aşamasında yer alabilir. Genel olarak relaksin ya da östrojen hormonları, vücuttaki pelvik taban bağlarının rahatlamasını sağlayarak, doğum için kasları hazırlamaya başlar. Bu nedenle normalde görülen ağrının, daha şiddetlisi ortaya çıkabilir. Hamilelik sürecinde anne adaylarında kabızlık çok görülen bir sorundur. Çok fazla lifli ve posalı besinlerin tüketilmemesi, yeterli oranda su içilmemesi gibi sebepler neden olabilir. Vücuttan dışarı atılmakta zorlanan dışkı, kuyruk sokumu ağrısının sebepleri arasında ilk sırada yer alır.

Kuyruk kemiğinde meydana gelen hasar nedeniyle bu bölgede şiddetli ağrı oluşabilir. Aynı zamanda kasık bölgesi ve leğen kemiğindeki ağrıyla da direkt olarak bağlantısı bulunur. Ağrı kuyruk sokumu bölgesinde başlayarak, tüm vücuda yayılabilir. Günümüzde en önemli hastalıkların başında kanser gelir. Özellikle pelvik bölgesinde ortaya çıkan kanser hem anne adayının hem de bebeğin sağlığını tehlikeye sokabilir. İlk olarak kuyruk sokumunda ağrı şeklinde meydana gelir ve ilerleyen aşamalarda ise farklı belirtilerle kendini gösterir. Normal zamanlarda fazla kiloya sahip olmak insanlar için büyük bir sorun anlamına gelir. Bu durumda tüm hastalığa daha duyarlı olabilirsiniz. Hamilelikte normal kilonun daha çok üstüne çıkarak hareket etme yeteneğinizin kısıtlanmasına neden olabilirsiniz. Aynı zamanda bu durum kuyruk sokumu bölgesi başta olmak üzere, vücudun farklı yerlerinde de ağrıya yol açar.

Gebelikte Kuyruk Sokumu Ağrısı Nasıl Geçer?

gebelikte kuyruk sokumu ağrısı

  • Gebelikte meydana gelen kuyruk sokumu ağrısı önemsenmesi gereken bir durumdur. Eğer uzun süre devam ederse ya da şiddeti çok fazla olursa, mutlaka tıbbi yardım almanız gerekebilir.
  • Bu bölgede herhangi bir kitle olup olmadığının kontörlü sağlanır. Aynı zamanda kemik kırığı, yaralanma ya da kemiğe baskı yapan tümör gibi etkenlerden de şüphelenilir.
  • Ağrıyı dikkatli bir şekilde germe ve nefes egzersizleriyle hafifletmede yardımcı olabilirsiniz.
  • Özellikle karın ve kuyruk sokumunda yer alan kasları güçlendirmek için bazı hareketlere ağrılık verebilirsiniz. Ancak yapacağınız her hareket ya da egzersiz öncesi mutlaka doktorunuza danışın.
  • Pelvik tilt ve mayo klinik gibi egzersizler bu süreç içerisinde büyük oranda fayda sağlar. Düzenli olarak bu egzersizleri yaptığınız zaman kuyruk sokumuna yapılan baskı azalır, kaslar güçlenir ve ağrının şiddetlenme ihtimalinin önüne geçilebilir.
  • Bu süreçte tüm vücudu rahatlatmak amacıyla düzenli olarak her gün yüzebilirsiniz. Aynı zamanda yüzme, kas dokusunun güçlenmesi için ideal bir spor olabilir. Genel olarak herkes için büyük fayda sağlayan yürüyüş, bu süreç içerisinde daha çok sıklaştırılması gerekir. Tüm vücudun çalışmasını sağlayarak, herhangi bir bölgede meydana gelen ağrıyı ortadan kaldırabilir.
  • Bu dönemde kuyruk sokumuna çok fazla baskı yapıldığı için, ağrı şiddetlenir. Ağrıyı yok etmek için düzenli bir şekilde yapılan yürüyüş yapılması gerekebilir. Fazla kiloyu da kontrol altına alır. Her gün yarım saat orta ya da yavaş tempoda yürüyüş yapabilirsiniz.
  • Bedeninizi ve kendinizi rahatlatmak için yoga yapabilirsiniz. Yoga stresli olan hamilelik sürecini çok rahat geçirmenize ve ortaya çıkan ağrıların azalmasına büyük oranda yardımcı olur.
  • Bu çözüm yöntemlerine ek olarak, herhangi sert bir yüzeye uzun süre oturmayın. Sert yüzeye oturmak daha çok ağrının şiddetlenmesine neden olabilir. Oturmadan önce üçgen şeklinde ve hamileler için özel üretilen yastıklardan koyabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.