Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Gebelikte Maydanoz Tüketmek Zararlı mı?

Anne adayları, hamilelik dönemlerinde beslenmelerine dikkat etmelidirler. Bazı gıdaların az veya çok tüketimi, anne ve bebek sağlığı bakımından çok önemlidir. Maydanoz, yemeklere lezzet katan ve zengin yapısıyla en popüler bitkilerden birisidir. Maydanoz tüketmenin sağlığa birçok faydası olduğu gibi bazı yan etkileri de vardır. Hamilelikte maydanoz tüketimi, rahmi harekete geçirip rahimde kasılma olmasına sebep olabilir.

Bu sebeple anne adayı düşük yapabilir. Çoğu yiyecekte olduğu gibi, maydanoz tüketiminde de aşırıya kaçmak faydadan çok zarar verebilir. Hele ki anne adayı sorunlu bir gebelik dönemi yaşıyorsa bu bitkiden tamamen uzak durmalıdır. Bu yazımızda hamilelikte maydanoz tüketmenin zararlarından bahsedeceğiz.

Hamilelikte Maydanozun Zararları Nelerdir?

Maydanoz yenilmesi, hamilelikte anne ve bebek sağlığını olumsuz bir yönde etkileyebilir. Maydanozun en bilinen bazı yan etkilerini aşağıda sizler için derledik.

 • Hamilelikte maydanoz kullanmak, maydanozun yapısındaki apiol ve beta bisabolene gibi maddeler yüzünden, kadınlarda düşük yapma tehlikesi oluşturduğu için zararlıdır. Bu maddeler adet kanamasını uyarır, hamilelerde kasılmaya yol açar. Hatta prematüre doğum yapılmasına neden olarak, anne ve bebek sağlığını olumsuz etkiler. Bu yüzden özellikle hamilelikte ilk üç ayda maydanoz tüketmekten uzak durulması gerekir. Şayet düşük tehlikesi varsa, hamilelik süresince maydanozdan tamamen uzak durulmalıdır. Normal bir hamilelik yaşanıyorsa da, anne adayları maydanoz tüketirken aşırıya kaçmamalıdır.
 • Anne veya bebek sağlığını olumsuz etkilediği ağır vakalarda maydanoz, böbreklerin zarar görmesine ve nöbet geçirmeye neden olabilir. Bunun yanında maydanoz idrar söktürücü özelliğiyle gebe bir kadının gerektiğinden fazla sıvı kaybetmesine sebep olabilir.
 • Maydanozun içindeki myristicin adındaki madde, plasentadan geçip bebeğe ulaşabilir. Bu durum da bebeğin kalbinin daha hızlı atmasına neden olur. Bunun yanı sıra anne adayı için myristicin adlı madde baş dönmesi ve denge kaybı gibi sorunlara da neden olabilir.
 • Aynı zamanda kereviz, kişniş, dereotu, havuç ve rezene gibi bazı bitkilere karşı alerjik bünyesi olan kişilere, maydanoz alerjik etki yapabilir.
 • Anne adayları maydanoz özlü ya da maydanoz tohumu içeren bitkisel çaylar içiyorlarsa, maydanoz yağları fazla oranda vücuda girer. Bu durum daha doğmamış bebeğin kanında fazla oranda hemoglobin oluşmasına neden olur.
 • Maydanoz içeriğinde bulunan apiol maddesi uçucu özellikteki bir yağ olsa da, kalsiyumun emilimini engelleyici özelliğiyle çok güçlüdür. Bu yüzden kalsiyum eksikliği sorunu ve osteoporoz hastalığı olanlar maydanozu ölçülü tüketmelidir. Hamilelikte de, anne karnındaki bebeğin kemik gelişimi için olumsuz etki yapar. Bu yüzden sadece maydanozda değil, yenilen diğer besinlerde de bebeğin kemik gelişimi düşünülerek hareket edilmelidir.
 • Maydanozun en çok kullanıldığı rahatsızlıklardan bir tanesi de ödemdir. Vücutta oluşan ödemlere karşı maydanoz içerikli birçok kür uygulanır. Hamilelik döneminde bu kür kullanımı oldukça zararlıdır. Çünkü vücutta şişlik oluşması hamileliğin doğal bir sonucudur. Doktora danışmadan hiçbir kür uygulamamalısınız.
 • Hamilelikte maydanozun ne kadar tüketilmesi gerektiğiyle ilgili hala araştırmalar devam ediyor. Bu yüzden en doğrusu, anne ve bebeğin sağlığı bakımından, uzman bir doktora danışıp hareket edilmesidir.

Maydanozun Yararları Nelerdir?

Hamilelik döneminde birçok zararı olan maydanozun, doğru kullanımında sağladığı yararları da vardır.

 • Maydanoz, kadınların adet kanamasını düzenler. Bunun yanı sıra vitamin ve mineral deposu bir bitkidir. İçerisinde A, C, E, B1 ve B3 vitaminleri ile kalsiyum, demir, potasyum, magnezyum, klorofil, fosfor, manganez, kükürt, bakır ve yağ vardır.
 • Kadınlarda adet kanamasını kolaylaştıran özelliğiyle bu dönemde görülen ağrı ve sancıyı keser, kanamayı düzenler.
 • Maydanozun tohumları, safra ve idrar söktürücü etkiye sahiptir.
 • Her gün yenilen 7 gr. maydanoz, bir kişinin günlük C vitamini ihtiyacını karşılar.
 • Kanı temizleyicidir; sinir sisteminin, rahmin ve bağırsak kaslarının uyarımına neden olur.
 • Vücuda güç, dayanıklılık ve enerji verir.
 • Kansızlık şikayeti yaşayanlara ve gelişmeyen çocuklara her gün bir tutam maydanoz yemeleri önerilir.
 • Yatmadan evvel rahat uyumak için bir tutam maydanoz çiğnenebilir.
 • Bulantı ve nefes darlığı sorunlarında, bir tutam maydanoz iyice çiğnenirse iyi gelebilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.