Çoğu hamile kadın gebelik dönemleri boyunca bir noktada mide yanması sorununu yaşamaktadır. Mide yanmasının oluşmasında birçok neden bulunmaktadır. Ancak bu mide yanmalarını, evinizde yapacak olduğunuz ev bakım ilaçları ve yaşam tarzı değişiklikleri ile yok etmeniz mümkündür.

Gebelik boyunca her 10 kadından 8’i bu sorun ile karşılaşmaktadır. Belirtiler genellikle yemek yedikten sonra ortaya çıkmaktadır. Mide yanması, yemek borusunun içine mideden geçen ve mide asidi nedeniyle göğüs bölgenizde yakıcı bir ağrıya neden olan bir durumdur.

Gebelikte Mide Yanması Belirtileri Nelerdir?

Gebelikte mide yanması belirtileri hemen hemen tüm bireyleri aynı şekilde etkilemektedir. Ana belirti ağrı ya da göğüs veya mide üzerinde oluşan rahatsızlık hissidir. Bu genellikle yeme ya da içmelerin sonrasında meydana gelir. Ancak kimi zaman hazımsızlıkla da alakalı olabilmektedir.

Belirtileriniz hamilelik sırasında daha sık ve şiddetli olabilir, ancak 27 hafta hamilelik sonrasında ve sırasında herhangi bir noktada hazımsızlıkla karşılaşabilirsiniz. Bu kapsamda aşağıda sizlere vermiş olduğumuz durumlar görülebilmektedir;

 • Mide ekşimesi, yemek borusu içinden mideden gelen asitlerin geçmesiyle oluşan bir yanma hissi
 • Rahatsızlık ve ağrı
 • Geğirme
 • Kusma (gıda mideden yukarı geri geliyor)
 • Şişkinlik
 • Bulantı (duygu hasta)
 • Kendinizi hasta hissetmek

Gebelikte Mide Yanması Nedenleri Nelerdir?

Mide yanması ve hazımsızlık (dispepsi) belirtileri, mide asidinin sindirim sistemi ile hassas koruyucu astar (mukoza) ile temasından kaynaklanır. Mide asidi tahrişe neden olur ve hazımsızlık belirtilerine yol açmaktadır. Hamile olduğunuzdan dolayı hazımsızlık durumlarının olması daha muhtemeldir.

Mide yanmasının nedenleri;

 • Vücudunuz içinde bulunduğu hormonal değişiklikler
 • Karnınızın üstünde büyüyen rahim (uterus)
 • Zayıflamış sfinkter kasları: Gebelik sırasında zayıflayabilir. Asit reflüyü önlemekten sorumlu alt özofagus kaslarıdır.

Kimi zaman gebelikte mide yanmasının olasılığı daha yüksek olabilir. Bu durumlar;

 • Hamile kalmadan önce hazımsızlık durumları varsa
 • Daha önce gebe kalmışsanız
 • Eğer hamileliğin son aşamalarında iseniz.

Doktorunuz ya da ebenizin sizlere soracak olduğu bazı sorular ile birlikte genellikle belirtiler veya mide ekşimesi teşhisinin konması mümkün olacaktır. Sizlere sorulabilecek sorular;

 • Belirtilerin gün-gün hayatını nasıl etkilediğini
 • Beslenme alışkanlıklarınızı
 • Öncesinde herhangi bir tedavi geçmişinizin olup olmadığını
 • Hamile kalmadan önce hazımsızlık veya başka herhangi bir mide koşulları sorununuz var mı

Doktorunuz ya da ebeniz sizlerin göğsünüzü ve midenizi inceleyebilir. Bu bölgelerde acının olup olmadığını görmek için göğüs ve mide bölgelerinize farklı alanlarda hafifçe baskı uygulayabilirler.

Mide Yanmasına Ne İyi gelir?

Sağlıklı, normal gebelikte olan kadınların çoğu mide ekşimesi rahatsızlığını gidermek için, kolay, doğal, rahat ve etkili önlemler almayı tercih etmektedir. Tabii ki, hayatta her şeyde olduğu gibi, bu durumda da bazı istisnalar oluşmaktadır. Eğer hamilelikte mide ekşimesi devam ederse veya ekstra ağrılı dönemler yaşamaya başlarsanız doktorunuz veya ebeniz ile konuşmanız gerekmektedir.

Aşağıda sizlere verecek olduklarımız ise, doğal ve evinizde kolaylıkla hazırlayabileceğiniz ev ilaçlarıdır.

1.Ham Elma Sirkesi

apple-cider-vinegar

Yaklaşık 8 ons su ile (1 çorba kaşığı kadar) 1 çay kaşığı sirkeyi karıştırın. Gün içerisinde yemeklerden bir saat önce bu elma sirkeli karışımı içiniz.

Ham sirke, özellikle hamilelerin mide yanması sorunları için oldukça iyi bir ilaç olmaktadır. Göğsünüz ve mideniz yanarken sirke içme düşüncesi sizleri biraz rahatsız edebilir. Yukarıda da belirtildiği gibi, düşük mide asidi, aslında mide ekşimesi oluşturur, bu nedenle asitleri kontrol altına almanız gerekmektedir. Bir sirke ham, pastörize edilmemiş elma sirkesi sizlerin bu konudaki şikayetlerinizin son bulmasına yardımcı olacaktır.

2.Su ve Taze Limon

11(17)(1)

Limon başka bir küçük mucizedir. Limon suyu sindirime ve düşük mide asitlerine yardımcı olarak sindirim sularını ve safranın üretimini artırır. Sıcak çay ile tüketebileceğiniz gibi aynı zamanda evde hazırlayacak olduğunuz limonata gibi bir meyve suları ile de tüketebilirsiniz. Ya da 8 ons su içerisine minimum 1-2 taze limon sıkın. İçine tatlandırması için bal ekleyebilirsiniz.

3.Zencefil Çayı

zencefil-cayi

Zencefil çayı için; zencefilleri kaynar suya koyarak pişmesini sağlayınız. 10 dakika boyunca bekleyiniz. Ilık bir şekilde olunca, çayınızın keyfini çıkarınız.

Aşırıya kaçmadan içmeye özen gösteriniz. Sık sık veya yüksek dozlarda kullanıldığında zencefil hamile kadınlarda kasılmalara neden olabilir.

4.Hindistan Cevizi Suyu

hindistan-cevizi-sutu-nasil-icilir

“Sert çekirdekli meyve yönettiği” için oldukça yararlı bir meyvedir. Hindistan cevizi suyu bir doğal asit nötralizere gibi davranır. Hindistan cevizi suyunun erişimi kolaydır ve gebelik sırasında mide ekşimesi semptomlarını rahatlatmaktadır.

5.Su

1428652004_su-yararlari

Bu dönemde bol su içmek sizler için oldukça sağlıklıdır. Az su içmek özellikle mide ekşimesi riskini artırır. Ayrıca bebeğinizin sağlıklı olması için de ayrıca su içmeniz gerekmektedir. Bu kapsamda asla su içmenizi atlamamanız gerekmektedir. Suyun vücuda tutarlı alımı mide ekşimesini azaltacaktır.

6.Rezene Tohumu

rezene

İlk olarak rezenenin çekirdeklerini bir miktar ezmeniz gerekmektedir. Yukarıdaki limon tariflerine bağlı kalarak sıcak çay ya da soğuk içeceklerinize ekleyin. Rezene ile limon, güzel ve içilmesi kolay bir karışım olacaktır. Ezmiş olduğunuz rezeneleri sıcak suya ekleyerek, ılıdıktan sonra içiminizin keyfini çıkarabilirsiniz.

Rezene tohumu yağı da aynı zamanda sizlere yardımcı olacaktır. Sindirim sistemini yatıştırmaya, asitleri azaltmaya ve iltihabı azaltmaya yardımcı olmaktadır. Ancak rezenenin de zencefil gibi, aşırı veya sık miktarda tüketilmesi kasılmalara neden olabilir. Bu nedenden dolayı, aşırıya kaçmadan tüketmeye özen gösteriniz.

7.Nane

Nane-çayı-dışında-alın-kısmına-topikal-olarak-nane-uygulayabilir-veya-salata-yaparak-ağızdan-tüketebilirsiniz.-

Nane gebelikte mide yanmasına yardımcı olan gıdaların başında gelmektedir. Ancak bazı kadınlarda anne sütünü azaltabilmektedir. Bu yüzden dozunda kullanmaya özen gösteriniz. Nane yağı kullanmak yine sizler için iyi bir seçenektir.

Bunların yanı sıra nane pastillerini (sabah bulantıları için) kullanabilirsiniz. Şekersiz nane pastilleri sizler için daha yararlıdır. Bulmak biraz zor olabilmektedir ancak mide yanmalarına karşı oldukça iyidir.

8.Yoğurt veya Süt

sut_6d786bbb-22a1-4b8f-975b-1e78dfdbdf3e_1

Bir kase yoğurt veya bir bardak süt mide yanmasına oldukça iyi gelmektedir. Muhtemelen inek sütü sizler için ilk tercih olacaktır ancak bunun yanı sıra fındık sütü, pirinç sütü veya alternatif olarak keçi sütü de deneyebilirsiniz.

Ilık bir sütün içine bal ekleyerek mide yanması sorununuzu yok edebilirsiniz.

9.Aloe Vera

Aloe-Vera_red-bowl_pic

Gebelikte mide yanmasına çare olarak doğal şifa bitkisi olan aloe veranın yapraklarından bir jel elde edebilir ya da bir sağlık gıda mağazasında jelini satın alınabilirsiniz. Bu jeli göğüs, boğaz ve karın bölgelerinize uygulayınız.

Aloe vera, başarılı bir inflamasyon sağlayarak mide yanması ve reflü semptomlarını tedavi eder.

Gebelikte Mide Yanmasını Önlemek İçin Neler Yapmalıyız?

 • Gün boyunca yemeğinizi küçük öğünlerle yiyin. Bu durumda 4-5 kez gün içerisinde yemek yiyiniz.
 • Öğle vakti ana yemek yemeği deneyin. Bu, günün ilerleyen saatlerinde sindirim sisteminin basıncını alacaktır.
 • Uyku ya da bir şekerleme öncesinde birkaç saat yemek yememeniz gerekmektedir.
 • Yemek yedikten sonra dik oturmaya özen gösteriniz.
 • Susuz kalmamak için öğün aralarında ve gün boyunca sıvı tüketiminize dikkat etmeniz gerekmektedir.
 • Yemekten sonra doğal şekerli sakız deneyin. Sakız çiğnemek tükürük bezleri ve doğal asitleri nötralize ederek uyarmaktadır.
 • Genellikle hamilelik sırasında daha iyi nefes alabilmeniz için, başınız vücudunuzun geri kalanına göre daha yüksek olacak şekilde, hafifçe yükseltilmiş yastık ile uyumanız tavsiye edilmektedir. Bu da mide ekşimesi muzdarip olanlar için oldukça yararlıdır.
 • Alkol ve sigara kullanımından uzak durmalı ve dumanlı alanlarda mümkün olduğunca az durmanız gerekmektedir.
 • Elbiselerinizin rahat olmasına özen gösterin. Gövde etrafı sıkı giysiler giymekten kaçının.
 • Bazı gıdaları yemekten kaçınmanız gerekmektedir. Bu gıdalar; çikolata, şeker, kahve, soda, kafeinli ve şekerli diğer içecekler, soğan, domates, turunçgiller, hardal, baharatlı gıdalar, çok yağlı gıdalar, kızarmış gıdalar, gazlı içecekler vb.
 • Bir öğünde çok miktarda et tüketmemeye özen gösteriniz.

Bu almış olduğunuz önlemler ve ev ilaçları sonucunda 1 hafta ve uzun süre geçmeyen mide yanması sorunlarında doktorunuza giderek tıbbi bir yardım almanız gerektiğini unutmayınız.