Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Gebelikte Sarı Yeşil Katı Akıntı Neden Olur?

Gebelik her kadın için önemli ve özel bir süreçtir. Bu dönem içerisinde anne adayında hem fiziksel hem de psikolojik değişimler meydana gelir. Fiziksel değişimlerden biri sarı yeşil katı akıntının ortaya çıkması olabilir. Her anne adayının hamilelik sürecinde çok sık görülür ve rahatsız eder. Hamileliğin başından itibaren doğuma kadar devam eden bir durumdur. Akıntının kıvamı daha çok ince, şeffaf ve kokulu bir yapıda olabilir. Bu duruma leukorrhea adı verilir. Endişelenecek herhangi bir sorun oluşturmaz. Gebelikte sarı yeşil katı akıntının detaylarına yazımızda yer vereceğiz.

Gebelikte Sarı Yeşil Katı Akıntının Nedenleri Nelerdir?

gebelikte sarı yeşil katı akıntı

Birtakım yapısal ya da çevresel faktörlerin oluşumuna bağlı olarak vajinal akıntı ortaya çıkabilir.

  • Sarı yeşil ve katı akıntının en önemli sebeplerinden biri idrar yolu enfeksiyonudur. Bu tür akıntı idrar yolu enfeksiyonu olasılığını güçlendiren bir belirti olabilir. Gebelikle birlikte rahim de büyüme başlar. Rahmin büyümesi aynı zamanda üreterin baskılanmasına neden olur. Bu durumda anne adayının vücudunu enfeksiyona daha duyarlı bir hale gelebilir. İdrar mesanede toplanır ve idrar yolu enfeksiyonuna yol açar. Aynı zamanda idrar yaparken yanma hissini de beraberinde getirebilir.
  • Hamilelik sürecinde vanijal akıntı cinsel yollarla bulaşan hastalıklardan kaynaklanır. Bel soğukluğu, chlamydia ve trikomonasın gibi bulaşıcı hastalıkların bir göstergesi olabilir. Trikomonasın rahatsızlığı genel olarak hamilelik sürecinde çok sık görülür. İdrar yaparken ya da cinsel ilişki sırasında ağrı, yanma hissine neden olabilir. Aynı zamanda iltihaplanma sonucunda vulva kırmızı renkte olur ve kaşıntıya yol açar.
  • Fetüsü koruma işlevine sahip olan ve ona yaşaması için uygun ortamı hazırlayan amniyon sıvısı hamilelik döneminde ortaya çıkar. Genel olarak rengi şeffaf ya da açık sarıdır. Ancak bazen yeşili sarı ya da kahverengi renkte sızıntının oluşmasına neden olabilir. Bu durum da vajinal akıntının meydana gelmesine yol açar.
  • Vajina akıntısını engellemek için yapılan müdahalelerden biri olan tamponun uzun süre kalması sonucunda, vajinanın normal florasında birtakım değişimlere neden olur. Bu durumda vajinanın akıntısı sarı, yeşil ya da kahverengi olabilir. Vajinanın iç kısmına zarar vermemek için hamilelik süreci boyunca tampon kullanmamanız gerekir.

Gebelikte Sarı Yeşil Katı Akıntı Nasıl Geçer?

gebelikte sarı yeşil katı akıntı

Gebelikte akıntının renginin ya da kıvamının değişmesi normal bir durumdur. Herhangi bir sorun gibi algılanmaması gerekir. Ancak olası bir ihtimale karşı altında yatan sebebin tespit edilmesinde fayda var.

  • Vajinal akıntıda meydana gelen değişimin kaynağı idrar yolu enfeksiyonuna dayanıyorsa, kadın doğum uzmanına başvurmanız gerekebilir. Gebelik için herhangi bir risk faktörü oluşturmaz ve olumsuz bir şekilde etkilemez. Gebelik sürecini olumsuz etkileyemeyecek bir antibiyotik tavsiye edebilir. İdrar yolu enfeksiyonu tedavisi için günde en fazla 2,5 ya da 3 litre su içmeniz gerekir. Aynı zamanda su içmek, insan vücudunda yer alan mikropların idrar yolu ile atılmasına yardımcı olur.
  • Cinsel yolla bulaşan hastalıklar, vajinal akıntının sarı, yeşil ve katı olmasına neden oluyorsa mutlaka doktora başvurmalısınız. Çünkü bu hastalıklar hem anne adayına hem de bebeğe belirli bir oranda zarar verebilir.
  • Amniyon sıvısında sızıntı ortaya çıkarsa ve akıntının renginin değişmesi durumunda da tıbbi yardım almanız faydalı olur. Çünkü hamileliğin ilk anından ve doğuma kadar olan zamanda, amniyon sıvısının herhangi bir şekilde sızıntı yapmaması gerekir. Amniyon sıvısının düzenli olarak kontrol edilmesi önemlidir.
  • Akıntıda oluşan değişim eğer mantar, parazit ya da bakteriye bağlı ise ciddi sorunlara neden olabilir. Tıbbi yardım alınmadığı sürece su kesesinin açılmasına ve buna bağlı olarak erken doğuma yol açar.
  • Vajinadaki akıntıdan kurtulmak için iç kısmını su ile yıkamamanız gerekir. Bu yöntem vajinanın iç bölgesine belirli oranda zarar verebilir. Aynı zamanda vajinal akıntının değişimine, yüksek ateş, karın ve pelvik kısmında şiddetli ağrı, mental durumda değişiklik, sürekli bulantı, kusma, nabzın düşük olması ya da konfüzyon gibi şikayetler de eklenirse vakit kaybetmeden doktora başvurmalısınız.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.