Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Gebelikte Spazm ve Kasılmalar Nasıl Geçer?

Normal gebelikler dokuz ay on gün olarak sürer, bu süreç aşamalar halindedir. Bu aşamalarda gebeliğin çeşitli belirtileri görülür. Onlardan bazıları da spazm ve kasılmalardır. Kimi zaman bunlar hamileliğin belirtisi olsa da kimi zaman da bir şeylerin yolunda gitmediğinin göstergesi olabilir. Bunu ayırt edebilmek için spazmların ve kasılmaların ne zaman ve hangi pozisyonlarda gerçekleştiğini iyi belirlemek gerekir. Bu süreç kimi zaman önlem alınmadığında kalıcı hasarların kalmasına neden olabilir, bu sebeple gebelikte spazm ve kasılmalar ile ilgili bu yazımızı mutlaka okumalısınız.

Spazm ve Kasılmalar Neden Olur?

Hamilelikte genelde ödemler meydana gelir. Bu ödemler bir süre sonra sinirlerin üzerine baskı kurarak uyuşukluğa neden olur. Genelde bu durum uzun süreli pozisyonlarda meydana gelir. Bu zararsız bir kasılmadır. Ancak sinir sıkışıklığı kimi zaman dolaşım problemlerini ortaya çıkarabilir. Gebelik döneminde her zamankinden daha fazla vitamin ve minerale ihtiyaç duyulur. Bazı alışkanlıklar nedeniyle bu vitamin ve mineraller yeterince karşılanmayabilir. Bu da dokularda ağrıların, spazmların ve ani kasılmaların oluşumuna neden olur.

Gebelik döneminde genelde spazmlar ve kasılmalar bacaklarda, kalçalarda son olarak da karın kaslarında görülür. Bu kasılmalar genelde kişinin uzun süre yatma pozisyonundayken gerçekleşir. Kişi bu süreçte kemiklerinin güçlenmesine yönelik bir beslenme şekli izlemelidir. Mineraller anne karnındaki bebeğin gelişimi için harcanır. Bu da bol miktarda vitamin eksikliğine neden olur. Eğer kişide zaten dolaşım sistemi bozukluğu varsa damarlardaki oksijen miktarı azaldığı zaman gebelerde ani gerilmelerle beraber görülür.

Kimi gebelikte de kasılmalar genelde annenin fazla hareket etmemesinden dolayı meydana gelir. Kaslarda oluşan yorgunluklar aniden spazmla birlikte görülür. Soğuk havalarda meydana gelen spazmlar da varis problemleri de görülür. Bunlarda kasılmaların bir diğer sebebi olabilir. Hamileliğin ilerleyen dönemlerinde annenin aldığı yük ayaklarda daha hissedilir hale gelir. Bu da hareketsizliğe neden olur. Bu hareketsizlik oksijen miktarını azaltarak kişinin ani kasılmalarına neden olabilir. Bu kasılmaların nedeni mutlaka araştırılmalıdır. Aksi halde hem anne sağlığı hem de bebeğin sağlığı tehlikeye girebilir.

Spazm ve Kasılmaların Riskleri Nelerdir?

Gebelikte oluşan spazmlar gebeliğin belirtisi ise bu tehlikesiz bir durumdur. Ancak vitamin eksikliğinden kaynaklanan bir durumsa bebeğin sağlığı tehlikeye girer. Bebek anneden aldığı minerallerle gelişimi yavaş bir şekilde sürdürür. Ancak anne bu durumu daha çok hisseder. Ağrıların artması da bu şekilde söz konusudur. Annede vitamin eksikliğine bağlı olarak diğer hastalıklarda görülebilir. Ayrıca bu süreçte bağışıklık sistemi de olumsuz etkilendiği için bebeğe ve anneye kolay şekilde virüs bulaşabilir.

Gebelikte oluşan dolaşım sistemi bozukluğu kişide kalıcı sorunların oluşmasına neden olur. Bu süreçte yaşanan dolaşım sistemi bozukluğuna önlem alınmazsa kişide varisler görülebilir. Varisler, hamilelik sürecinin bitmesinden sonra da devam eder. Annenin kalsiyum eksikliği kemiklerinde ağrılara spazmlara neden olduğu için bebeğin kemiksel gelişiminin durması da söz konusu olabilir.

Gebelikte Spazm ve Kasılmalarda Neler Yapılır?

Gebelikte spazm ve kasılmalar sıklıkla görülür. Özellikle hamileliğin son aylarında bu durum daha da artar. Anne adayı bu süreçte dolaşımı sağlayabilmek için bol bol su içmelidir. Gebe olan kişi günlük olarak yürüyüş yaparak kaslardaki yorgunluğun atılmasını da sağlar. Aynı zamanda gece yatmadan önce her gün bir kase yoğurt yenmelidir. Bu kalsiyum ihtiyacınızı karşılar. Uykuda gelen spazmlar annenin uyku düzenini bozar. Uykudaki spazmlar damarlara yeterince oksijen gitmediğinde olur. Bunun önüne gelmek için anne adayı yatmadan önce on dakikalık kadar kısa bir egzersizle beraber bu sorunun üstesinden gelebilir.

Gebelikte oluşan diğer sendromlarla birlikte kasılmalar için ayaklara ve baldırlara doğal yağlarla masajlar yapılabilir. Yatmadan önce alınan ılık duşla beraber kan dolaşımı hızlanır bu şekilde daha hızlı bir şekilde uykuya dalar. Aynı zamanda ani kasılmaların da önüne geçilebilir. Bağışıklık sistemini kuvvetlendiren bir beslenme düzenini alışkanlık haline getirin. Bunları hem kendi sağlığınız hemde bebeğin sağlığı için uygulayabilirsiniz. Kasılmalar hala devam ediyorsa mutlaka doktorunuza bu durumu bildirin.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.