Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Gebelikte Yirmilik Dişlerin Riskleri Neler?

Şüphesiz ki annelik anne olma duygusunun beraberinde kişiye sahiplenme koruma içgüdüsü de getirir. Gebe olan annelerin bu durumu daha fazla yaşamalarının bir sebebi de budur. Çocuğunu kaybetme korkusu ona her dönemden daha fazla dikkati olmasını gerektirir. Bu yüzden pek çok gebe kadının bir şey yer içerken ya da kullanırken daha çok düşündüğünü görürüz. Bizlere göre pimpirikli gelen bu durum kimi zaman bebek sağlığına eş değer olabiliyor. Bunlardan biri de annenin sağlığıdır. Annenin sağlığı bebeklerin de sağlığını kapsar. Annenin kullandığı herhangi bir ilaç ya da yanlış bir davranış bebeğin sağlığını tehlikeye atabilir. Henüz bağışıklık sistemi oluşmayan bu küçük canlıyı korumak için annelerin her zaman dikkatli olması gerekir. Özellikle kimyasal etkileri olan durum karşısında mutlaka uzman bir hekime danışmalıdır. Bu konulardan biri de diş çekimidir. Diş çekimleri her ne kadar ertelenir olsa da kimi zaman yirmilik dişler annenin sağlığını tehdit edebilir. Bu durum karşısında annenin neler yapabileceğini hep beraber inceleyelim.

Yirmilik Diş Nedir?

İlk dişler döküldükten sonra belli bir yaştan sonra ana dişler çıkmaya başlar. Ancak diş yapısının en arkasını dolduran dişler en son çıkacak olan dişlerdir. Bunlara yirmilik diş denir. Yirmilik dişler genelde yirmili yaşlarda çıkmaya başlasa da bu yaş kimi zaman aşağıya ya da yukarıya çekilebilir. Ağzın hem alt hem de üst çenesinde bulunan yirmilik dişler genelde çıkmak için zor yer bulurlar. Bu da kişinin sancılı bir süreç geçirmesine neden olur. Artık kemikleşen çene yapısı kimi zaman yirmilik dişin çıkmasına müsaade etmeyebilir. Ya da yirmilik diş kendine yer ayırırken diğer dişlere de baskı uygulayabilir. Kimi zaman ciddi zarar veren bu yirmilik dişlerin çıktığını hissettirdiği etkiyle beraber anlayabiliriz.

Yirmilik Diş Belirtileri Nelerdir?

Yirmilik dişler kimi zaman kişiye kendini hissettirmeden de çıkabilir. Bu genelde çene yapısı ve diş yapısı düzgün olan kişilerde rastlanır. Yirmilik diş kendine kolayca yer bulur ve çıkmaya devam eder. Ancak kimi zaman da dişler arasındaki bu sıkışıklık yüzünden ağrılı bir şekilde çıkar. Bu ağrılı süreçte kişi ısırma ve çiğneme işlemini gerçekleştiremeyebilir. Aynı zamanda çıkan bu yirmilik dişlerin kökleri açık halde bulunur. Yenilen yemekler ya da içilen içecekler bu kökle temas ettikçe buralarda iltihap oluşumu da söz konusu olabilir. İltihaplanmayla beraber kanamalar da devam eder. Bu da kişinin diş ağrısı çekmesine ve ağız hijyeninin de bozulmasına neden olur. Ağızda diğer dişlerinde çürümesine sebebiyet verebilecek olan yirmilik diler ağızda temizlenemeyen bölgeler oluşturur. Yani diş fırçasıyla müdahale edemeyeceğiniz bu bölgeler eğer oldukça iltihaplanırsa mutlaka dış müdahalelerin olması gerekir.

Gebelikte Yirmilik Dişlerin Riskleri Nelerdir?

Gebelikte anne adayı her zamankinden daha hassastır. Bebeğin henüz bağışıklık sisteminin oluşmaması anne adayının daha çok dikkat etmesine neden olur. Bu durumlardan biri de yirmilik dişlerdir.

Genelde planlı bir hamilelik ise öncesinde mutlaka diş kontrollerini yapılması gerektiği söylenir. Ve hamilelik sürecinde kişi olabildiğince tıbbi müdahale yaptırmamalıdır. Yirmilik dişin ağızda oluşturduğu kanlı enfeksiyon kimi zaman bebeğe zarar verebilir. Bunun için alınacak olan antibiyotiker bebeğin bağışıklık sisteminin olmamasıyla beraber bebeği de anneyi de olumsuz etkiler. Aynı zamanda eğer anne yirmilik diş sürecinde sıkıntı yaşıyorsa uzmanlar herhangi bir işlem yaptırmamasını önerir. Diş çekimi sırasında alınacak olan narkozun etkisi bebeği de doğrudan etkileyebilir. Bu da bebeğin sağlığını tehlikeye atabilir. Aynı zamanda annenin kullandığı ilaçlar normal insandan farklı bir etkileşim göstererek annenin dişlerinde lekelerin oluşmasına neden olur. Bu lekeler kalıcı lekeler olur. Anne bu süreçte olabildiğince ağız sağlığına dikkat etmeli ve planlı bir hamilelik düşünüyorsa da öncesinde mutlaka tüm ağız ve diş sağlığı kontrollerini de yaptırmalıdır. Aksi halde hem anne hem de çocuk yirmilik diş sürecinde kalıcı hasarlara maruz kalabilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.