Özellikle gebelik döneminde kadınlar bilindiği üzere çok fazla kilo alırlar. Aslında eskiden beri hamilelik dönemlerinde çok fazla kilo alınması normal gibi görünse de son dönemlerde özellikle ünlülerin ve bazı sporcuların fazla kilo almadan da sağlıklı bir hamilelik süreci geçirdiği ve sağlıklı bebekler dünyaya getirdikleri görüldüğünde bu bilginin yanlış olduğunu anlayabiliriz. Hatta bazı doktorlar özellikle hamile olan kadınlara düzenli olarak yapılan muayenelerde haddinden fazla kilo alındığını gördüklerinde birtakım uyarılarda bulunurlar, hatta bir diyet listesi çıkartırlar. Bu yüzden kesinlikle hamilelikte fazla kilo alınmasını doğru kabul etmemeliyiz. Üstelik eğer gerçekten sağlıklı beslenilirse ve doğru yöntemler izlenirse olması gerektiği kadar bebeğin sağlığı için kilo alınıp sonrasında da gayet güzel bir hamilelik dönemi geçirilebilir. Hamile kadınların bu konuda fazlaca dikkatli olması gerekir. Ancak maalesef ki ülkemizde bir gelenek gibi hamile kadınların çok fazla yemek yemesi istenir. Oysa yeterli miktarda doğru gıdalar tüketildiğinde de hamile kadınlar ihtiyaçları olan kendileri ve bebekleri için sağlıklı maddeleri vücutlarına alabilirler. Gebelikte eğer haddinden fazla kilo aldıysanız ve bunu önlemeniz gerekiyorsa uygulayabileceğiniz pek çok zayıflama yöntemi vardır. Ancak bunları kesinlikle doktorunuzdan habersiz bir şekilde yapmamalısınız. Eğer doktorunuz size fazla kilo aldığınızı ve zayıflamanız gerektiğini söylerse yine doktorunuzdan izin alarak ve onun da görüşünü alarak bu yöntemleri sağlıklı bir şekilde uygulayabilirsiniz. Unutmayın ki hamilelik dönemi kadınların ekstra dikkatli olması gereken bir dönemdir. Hem hamile kadının hem de bebeğin sağlıklı bir süreç geçirmesi için bu çok önemlidir. Şimdi hamilelikte uygulayabileceğiniz zayıflama yöntemlerini detaylı bir şekilde inceleyelim.

Gebelikte Zayıflama Yöntemleri Nelerdir?

1.Aş Ermek Konusunda Dikkatli Olmak

101

Özellikle hamile kadınlar bu dönemde fazlaca bazı gıdaları aş ermeye başlarlar. Bu elbette ki doğal bir süreçtir. Ancak bu konuda da kadınların oldukça dikkatli olması gerekir. Aş erdiğiniz gıdalar konusunda ve bunların tüketimi konusunda kesinlikle kontrollü olmalı ve kendinize sınırlar koymalısınız. Özellikle aş erme konusunda da aşırı yağlı, fazla kalorili ve sağlıksız gıdalara yönelmemeye dikkat etmelisiniz. Çünkü bu gıdalar hem fazla kilo almanıza sebep olacaktır hem de bu gıdalar sağlığınız için oldukça zararlıdır. Bu konuda gerektiği kadar dikkatli olursanız kolayca ve sağlıklı bir şekilde zayıflayabilirsiniz.

2.Gerektiği Şekilde Egzersiz Yapmak

Pregnant Hispanic woman running in remote area

Hamilelik zannedildiği gibi bir çeşit hastalık değil, kadınlar için oldukça değerli olan bir dönemdir. Bu yüzden hamilelik döneminde eve kapanıp sürekli yatmamanız gerekir. Doktorunuza danışarak ve onun gözetimi altında basit egzersizler yapabilirsiniz. Örneğin her gün yeterli miktarda yürüyüş yapmak (tabii eğer doktorunuz kendinizi yormamanız ve fazla hareket etmemeniz konusunda bir uyarıda bulunmadı ise) oldukça önemli ve kıymetlidir. Bu şekilde hamilelikte gereksiz kilo almanın da önüne geçmiş ve sağlığınız için doğru bir şekilde zayıflayabilmiş olabilirsiniz. Üstelik pek çok yerde hamileler için uygulanan egzersizler ve hamileler için yogalar bulunmaktadır. Ancak tekrar hatırlatıyoruz ki bunların hiçbirini doktorunuzun bilgisi ve izni olmadan kesinlikle ve kesinlikle yapmamalısınız. Aksi takdirde hem kendinizin hem de bebeğinizin sağlığını tehlikeye atabilirsiniz.

3.Düzenli Bir Yaşam Standardı Oturtmak

Stress at the pregnant woman at home

Hamilelik bazı durumlarda döneminde daha stresli veya duygusal olunabilir. Bu sebeple kesinlikle hamilelik döneminizde düzgün ve sağlıklı ilerleyen bir yaşam standardı oturmalısınız. Kesinlikle stresten ve stresli ortamlardan/durumlardan kaçınmalısınız. Özellikle bu dönemde uyku düzeniniz de oldukça önemlidir. Gayet huzurlu ve sağlıklı bir hamilelik dönemi geçirdiğiniz takdirde kilonuz da normal bir seviyede seyredecektir. Bu konuda da dikkatli olmanızı kesinlikle çok tavsiye ederiz.

4.Beslenmeye Dikkat Etmek

hamile-diyet-beslenme

Beslenme aslında sadece hamile kadınlar için değil tüm insanlar için özellikle dikkat edilmesi gereken bir konudur. Ancak elbette ki en hassas dönem olan hamilelikte de beslenmeye bir tık fazla dikkat etmek gerekir. Bu yüzden sağlıksız, bol yağlı ve fazla kalorili gıdalardan kesinlikle uzak durmalısınız. Bunların aksine düzenli olarak sebze, meyve ve süt ürünleri tüketmeniz oldukça yararlı olacaktır. Zaten beslenme alışkanlıklarınızı bu şekilde düzenlediğiniz takdirde ideal hamilelik kilonuza ulaşmanız da fazla gecikmeyecektir. Ancak tekrar tekrar hatırlatmamız gerekir ki hamilelik döneminde tüketeceğiniz gıdalar konusunda da doktorunuza danışmanızın ve onun tavsiyelerine göre davranmanızın da büyük bir önemi olacaktır.