Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Gece Cilt Bakımı

Gündüzleri cilt bakımınızı eksiksiz yapıyorsunuzdur mutlaka, peki gece nasıl bir bakım yöntemleri uygulanmalı? Siz uyurken aslında vücudunuzda pek çok şey değişiyor. Ve bu durum cildinize yansıyor. Hem vücut içerisinden hem de dışarıdan gelen pek çok etkiyi uyurken kontrol edemiyorsunuz. Peki bu durumlar için neler yapılmalı?

Gece Cilt Bakımı Nasıl Yapılmalı?

1. Mutlaka gün içerisinde yapmış olduğunuz makyajdan cildinizi arındırın

Makyaj cilt gözeneklerinin kapanmasındaki en büyük etmendir. Cildi nefessiz bırakır. Bu da gelecekte ortaya çıkacak pek çok cilt sorununu tetikler. Bu yüzden her gece mutlaka uykudan önce makyajın temizlenmesi gerekmektedir. Geceleri karanlık ortamda vücut kendi kendine çalışır ve cilt yenileme işlemi başlar. Eğer gözeneklerin üzerinde makyaj kaldıysa, cilt buradan oksijen alamaz ve temizlenemez. Bu da yüzde sivilce ve siyah nokta oluşmasını kolaylaştırır.

Bunun için cilt tipinizi belirleyip, ona uygun temizleyiciler kullanmanız gerekmektedir.

2. Yüz temizliğinin ardından tonik uygulanmalı

Tonik cilt gözeneklerinin sıkılaşmasını sağlar. Ciltteki yağ dengesini korur ve pH seviyesini düzenler. Cildi mikroorganizmalara karşı dirençli hale getirir.  Genelde yağlı ve akne oluşumuna yatkın ciltlerde kullanılması önemlidir.

Eğer kozmetik ürünleri kullanılmak istenmiyorsa, gül suyu ve ya maden suyu kullanımı uygundur. Fakat tonik katiyen alkol ve paraben içermemelidir. Bu tarz tonikler cildin pH seviyesini bozar.

Az miktardaki tonik bir pamuğa dökülerek temizlenmiş cilde uygulanır.

3. Uykudan önce saçları toplamak gerekmektedir.

Bütün gün dışarıdan kirlenmiş olan saçlar, yüze değdikçe bu durum cilt yağlanmasına neden olur. Cilt yağlanması ise sivilce ve siyah noktalara ayrıca saç kopmalarına sebebiyet verir. Eğer çok uzun saçlarınız varsa saçları tepeden çok sıkı olmayacak şekilde toplamak gerekir.

4. El kremi kullanılmalı

Eller bütün gün nem kaybeder ve en iyi nemleneceği zaman uyku zamanıdır. Gündüz krem kullanılmış olsa bile gün içerisindeki el yıkamalarıyla o el kremi akar. Fakat uykudan önce krem sürülürse tüm gece cildinizde kalır. Her gece düzenli olarak el kremi uygulanırsa zamanla oluşacak el kırışıklıkları önlenmiş olur.

5. Göz kremi kullanılmalı

Göz çevresi diğer vücut kısımlarına göre daha hassas bir yapıdadır. Vücudun en çok nem kaybeden bölgesidir. Bu yüzden de çok çabuk kırışır. Seçilecek göz kremi içerisinde kafein ve antioksidan maddeler bulunmalıdır.

Göz kremini, gözün iç köşesinden dış köşelere doğru masaj yaparak uygulayın. Tampon hareketlerle kremi yetirin. Sert davranmamaya özen gösterin.

6. Dişleri fırçalamak gerekir

Gece ağız içerisinde çok fazla mikroorganizma olur. Eğer dişlerinizi fırçalamazsanız tüm gün yedikleriniz dişlerinizde birikir ve biriken bu organizmalar gece dişlerinize zarar verir. Bunun için mutlaka gece dişler fırçalanmalı, diş ipi kullanılmalı ardından ağız suyu kullanılmalıdır.

7. Ayaklara yağlı krem uygulanmalı

Öncelikle ayaklar temiz ve sabunlu suyla yıkanmalıdır. Ardından kurulanmalıdır. Eğer ayaklar kurulanmazsa bu durum ayak mantarına sebep olur. Kurulanmanın ardından vazelin veya yağlı krem sürülmelidir. Krem sürerek ayaklarda oluşacak çatlaklara engel olmuş olursunuz.

8. Gece kremi veya nemlendirici kullanılmalı

Özellikle kışın uykudan önce cilt mutlaka temizlenmeli ve nemlendirilmelidir. Tüm gün rüzgara maruz kalmış cilde bir de gece krem sürülmezse cilt tüm nemini kaybeder ve bu durum da kırışıklıklara ve kurumalara neden olur.

Ayrıca cilt yeterli nemlendirilmediyse egzama, sedef gibi çeşitli cilt hastalıklarına sebep olur. Krem uygulamak cildin beslenmesini kolaylaştırır.

Gece kremlerini tercih ederken içerisinde B grubu vitaminlerinin, C ve E vitaminlerinin olmasına özen gösterin.

9. Dudaklarınızı nemlendirin

Mutlaka uykudan önce cildinizi nemlendirdiğiniz gibi dudaklarınızı da nemlendirin. Sabah yumuşacık dudaklarla güne başlamak için bu madde gözden kaçmamalıdır. Ayrıca dudak nemlendirici kullanmak dudağın ihtiyaç duyduğu nemi karşılayarak, kurumasını ve çatlamasını önler.

10. Belli aralıklarla peeling uygulayın

Peeling cildinizdeki ölü hücrelerin dışarı atılmasını, cildin sağlıklı bir görünüme kavuşmasını ve gözeneklerin açılmasını kolaylaştırır. Hemen hemen her malzemeyle peeling hazırlayabilirsiniz. Yağlı bir cildiniz varsa haftada en az 2 kez peeling yapmanızı öneririz. Kuru ciltler için ise haftada 1 kez yeterli olacaktır. Yüzünüze yaptığınız gibi belli aralıklarla dudaklarınıza da peeling uygulayabilirsiniz. Fakat unutmayın peeling yaptığınız ürün içerisindeki partiküllerin cildinizi çizmemesi gerekiyor. Yani çok büyük partiküllü ürünler seçmeyin.

11. Yastık kılıfınızı mümkün olduğunca sık değiştirin

Yastık kılıflarında biriken ölü hücreler ve cilt kirleri tüm gece cildinize yapışır. Bu ise cilt sorunlarına neden olur. Bu yüzden eğer imkanınız varsa ipek yastık kılıfları tercih edin. Çünkü bu tip kılıflar kirliliği diğer kılıflara göre üzerinde çok tutmaz. Ayrıca içerisinde cilt için yararlı bazı aminoasit türlerini barındırır.

12. Uyku düzeninize önem verin

Uykusuzluk oluşması sağlık problemlerine neden olduğu gibi cilt problemlerine de neden olur. bunun için uyku sürenizi iyi ayarlayın. Eğer uykunuzu yeterli alamamış, sabah uyandığınızda mor gözlere merhaba diyebilirsiniz. Ayrıca göz çevresinde kırışıklık ve yorgunluğa neden olur. Yaşanacak yaşlılık belirtilerinin hızlanmasına sebebiyet verir. Bu sorunların olmaması adına gece kafeinli içecekler tüketilmemeli ve günde en az 7 saat uyunmalıdır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.