Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Gece Gözde Kalabilen Lensler

Vücudumuzun yaşamsal faaliyetlerini sürdürebilmesi için tüm organlar birbirleri ile uyum içerisinde çalışmakta ve her organın da kendine has görevleri bulunmaktadır. Bu önemli organlardan biri de gözdür. Göz insanların görebilme yetisini sağlayan oldukça hassas olan ve içerdiği organellerin uyumu sayesinde görebilmeyi bizlere sağlayan bir organımızdır. Yokluğunda her ne kadar kıymetini anlasak da gözün görme yetisinin kalitesi düştüğünde bile yaşantımız bu durumdan olumsuz bir şekilde etkilenmektedir. Göz içerdiği organeller sayesinde sistematik çalışan bir organdır. Göz sayesinde etrafınızdaki nesneleri kişileri eşyaları görebilir ve bu şekilde hayatımızı sürdürebiliriz. Bu kadar hassas olmasından kaynaklı olarak göz rahatsızlıkları oldukça çok çabuk türeyen ve sonuç olarak görme yetisinin kalitesini düşüren hastalıkları vardır. Göz rahatsızlıkları insanların günlük yaşantısını olumsuz etkilemekte ve ileri hastalık boyutlarında kişinin psikolojisini de olumsuz etkilemektedir.

Gözün oldukça hassas bir yapıya sahip olduğunu söylemiştik. İçerdiği organellerin herhangi birinin işlevini yerine getirmesi aksatması durumunda görebilmeyi sağlayan tüm organeller bu durumdan aynı anda olumsuz bir şekilde etkilenerek kişiyi olumsuz bir şekilde etkiler. Göz rahatsızlıkları günümüzde neredeyse her yaşta insanda mevcuttur. Etrafta gözlerimizi sürekli olarak etkileyen cihazların bulunması ve bunların kişide bağımlılık yapması kişinin sadece gelişimini değil, görme yetisini de olumsuz etkilemektedir. Birçok çeşidi olan göz hastalıklarının çevresel nedenleri olabildiği gibi kalıtsal bir durum da söz konusu olabilir. Biz de bu yazımızda gece gözde kalabilen lensler hakkında bilgiler vereceğiz.

Göz Hastalıklarının Sebebi

Teknoloji gün geçtikçe daha da gelişir bir hal aldı ve birçok teknolojik cihaz hayatımıza girdi. Evlerimize, ofislerimize, okullara ve hatta küçük ceplerimizde bile bu teknolojik cihazlar yerini aldı. Ancak bu cihazlar kişide bağımlılık da yapmaktadır. Buna bağlı olarak gözlerimiz sürekli olarak bu cihazlarla meşgul olmakta ve biz farkında olmasak da aslında bu durumdan zaman içerisinde olumsuz bir şekilde etkilenmektedir. Küçük çocuklarda ve yaşlılarda göz rahatsızlıkları giderek artmaktadır. Küçük çocukların örneğin televizyon ile arasındaki mesafeyi ayarlayamaması, annenin babanın buna izin vermesi oldukça hassas bir yapıya sahip olan çocukların gözlerini bozmaktadır. Aynı zamanda bu mesafeyi ayarlayamadığımız diğer bir durum da kitaplar ve cep telefonlarıdır. Taşınabilir bu eşyalar ile aramızdaki mesafeyi iyi ayarlamalı ve olabildiğince gözlerimizi bu işlemler sırasında dinlendirmeliyiz. Özellikle masa başı işlerde çalışan kişiler mesai saatlerinin birçoğunu bilgisayarda iş yaparak geçirmektedir. Bu kişinin gözlerinin bozulmasına artık ekran parlaklığına karşı hassasiyet kazanmasına neden olarak kişinin görme yetisini zaman içerisinde köreltmektedir. Bu kişiler olabildiğince kısa molalar vererek bu molalar esnasında da gözleri kapalı bir vaziyette tuttuktan sonra geri açarak gözlerini dinlendirebilir. Aynı zamanda bu kişiler dinlenme gözlükleri alarak da gözlerini bu etkenlerden koruyabilirler.

Bir diğer sebep ise kadınların kullandıkları makyaj ürünleridir. Makyaj ürünlerinin birçoğu göze oldukça zarar vermekte ve içerdikleri maddeler gözde hassasiyet oluşmasına neden olmaktadır. Birçok kadın uzun saatler boyu ağır göz makyajı ile gün içerisinde durmakta ve gün sonunda da birçoğu bu makyajı silmeyerek uyku esnasında gözleri bu zararlı maddelerle başbaşa bırakmaktadır. Bu da gözde hassasiyet oluşmasına ve buna bağlı olarak diğer etkenlerden çok çabuk etkilenebilir bir hale gelmesine neden olur, bu da kişinin görme yeteneğinin körelmesine neden olarak kişinin göz sağlığını bozmaktadır. Bu nedenden dolayı olabildiğince kısa süreli makyajlar yapmalı ve makyaj yaptığınız ürünlerin göz sağlığını olumsuz etkilemeyen maddelerle üretilmesini tercih etmelisiniz. Bunun yanı sıra makyajınızı çıkarmadan asla uyumamalısınız. Bunun için ise makyaj temizleme sularını kullanarak rahat bir şekilde, gözleri çok ovalamadan sağlıklı bir şekilde göz temizliğini yapabilirsiniz.

Göz hastalıklarının bir diğer sebeplerinden biri ise kalıtsal faktörlerdir. Annesi, babası gözlük kullanan ve doğuştan göz hastalığına sahip olan bireylerin çocuklarında da bu hastalıklara rastlamak mümkündür. Ancak genlerin baskın gelmesinden dolayı annede, babada olmasa da bir önceki kuşağın böyle bir rahatsızlık geçirmesi de çocukta bu hastalığın çıkmasına neden olabilir. Çocuk yaşlarda geçirilen ateşli hastalıkların bir diğer etkilediği organlar da gözlerdir. Oldukça hassas bir yapıya sahip olan gözler, yüksek ateşten etkilenerek görebilme yeteneğinin kaybolmasına neden olabilir. Bu faktörler de göz ardı edilemeyecek kadar sık rastlanılan faktörlerdir.

Göz Hastalıkları ve Tedavisi

  • Miyop: Genellikle küçük çocuklarda bu hastalığa oldukça sık rastlanır. Bu hastalık göz organellerinden biri olan retinanın görüntüyü bulanık olarak yansıtmasından kaynaklanan bir problemdir. Bu hastalık oldukça sık rastlanılmasından kaynaklı olarak tedavisi de oldukça basittir. Retinanın yanlış yansımasından kaynaklı olarak kişide bazı olumsuz belirtiler oluşmaktadır. Bu belirtiler ise kişinin uzağı görememesiyle başlar ve zamanla baş ağrısına da sebep olur, bu şekilde kişi bazı olumsuz durumlarla karşı karşıya kalır. Bu hastalığın belirtilerini yaşayan birey, uzman bir hekime bu durumu fark eder etmez başvurmalıdır. Çünkü bu hastalık ilerlerse her hastalıkta olduğu gibi olumsuz sonuçlar yaşatabilir. Kişi uzman bir hekim tarafından muayene edilmeli ve gerekli olan testleri de uygulamalıdır. Bunun sonucunda kişiye tavsiye edilen gözlük sayesinde kişi bu görme yetisini tekrar kazanabilir.
  • Hipermetropi: Bu hastalığa sahip olan kişiler genellikle yaşlı kişilerdir. Bu kişiler zaman içerisinde etrafında birçok gözü olumsuz etkileyen faktörlerin giderek artması ve organellerin görevlerini yerine getiremez hale gelmesinden kaynaklı olarak bu hastalık görülür. Bu aslında bir kırılma hatası olarak bilinen bir hastalıktır. Gözdeki ilgili organelin yanlış bir şekilde kırılma yapması ve bunun sonucunda da kişinin yakınını görememesine neden olur. Kişi eğer yakınında bulunan cisimleri eşyaları kişileri seçemiyor ve bunları bulanık bir şekilde görüyorsa bu kişide miyop hastalığı olduğu anlamına gelmektedir. Eğer kişi bu şekilde rahatsızlıklar yaşıyorsa mutlaka uzman bir hekime muayene olmalıdır. Doktor yeterli testler sonucunda kişinin hastalık derecesine göre bir tedavi yöntemi seçmelidir. Genellikle bu hastalıkta uygulanacak en kolay tedavi yöntemi gözlüklerdir. Kişi dereceli gözlükle yaşantısına devam edebilir ve bu şekilde hastalığın belirtilerini de ortadan kaldırarak yaşantısına devam edebilir.

Gece Gözde Kalan Lens 

Göz hastalıklarında uygulanan testler sonucunda doktorlar uygun numaralı gözlüklerle kişinin hastalığının olumsuz etkilerini ortadan kaldırabilmektedir. Ancak bu gözlükle kullanım ve taşıma açısından kişinin sıkıntılı durumlar yaşamasına neden olabilir. Buna bağlı olarak kişide aynı zamanda estetik anlamda da hoş bir görüntüden de mahrum olduğunu düşünmektedir. Tıpın gelişmesinden kaynaklanan oldukça yararlı bir icat olan lensler kişinin bu anlamda daha rahat etmesine neden olmaktadır. Hem göz rahatsızlıklarınızı ortadan kaldırabilecek lensler hem de rengarenk oluşu ile de güzel görünmektedir. Aynı zamanda son zamanlarda çıkan, oldukça kullanışlı ve yeni nesil lens olarak da bilinen gece gözde kalma özelliğine sahip lensler piyasaya çıkmıştır. Bu lensler kişinin göz rahatsızlıklarını ortadan kaldırmakla beraber aynı zamanda lens bakımının herhangi bir aksiliği durumunda gözün mikrop kapmasını da önler. Eski nesil lenslerde gece gözde lens kalmasından kaynaklı kişinin gözlerinde kuruluk meydana gelir ve buna bağlı olarak da yanma ya da batma oluşur. Ancak yeni nesil lensler artık kişinin bu durumları yaşamasını önlemekte ve kişi lensin varlığını bile artık hissetmeyerek yaşantısını devam ettirebilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.