Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Gece Terlemesi ve Ritim Bozukluğu Nedir?

Gece Terlemesi Nedir?

Gece terlemesi genellikle çeşitli hormon bozuklukları sebebiyle ortaya çıkar. Bunun en genel görülen sebebi ise menopoz olarak karşımıza çıkar. Diğer yandan çeşitli llaçlar, kan şekeri düşüklüğü, enfeksiyonlar, kanser ya da çeşitli nörolojik durumların da bu duruma yol açtığı biliniyor. Sürekli hale gelen gece terlemesinin kontrol edilmesi ve beraberinde tedavi edilmesi gerekir. Gece terlemesinin bilinen nedenleri ise şu şekilde belirlenmiş bulunuyor.

1. Menopoz

Yapılan araştırmalara göre menopoz dönemine giren her 3 kadından 2’sinde sıcak basmaları yaşanıyor. Bu durum genellikle geceleri normalden çok daha fazla terlemeye yol açıyor. Menopoz döneminde ortaya çıkan gece terlemesinin sebebi ise östrojen hormonunun düşmesi olarak karşımıza çıkıyor. Bu dönemde kafein, baharatlı yiyecekler, alkol, stres ve sıcak içeceklerden uzak durmanız gerekir. Zira bu içecekler daha fazla terlemenize yol açabilir.

2. Hormonal Bozukluklar

Çeşitli hormonal bozuklukların gece terlemesine yol açtığı biliniyor. Böbrek üstü bezlerinde nadiren de olsa ortaya çıkan bir tümör sebebi ile epinefrin ve nöroepinefrin üretimi ortaya çıkar. Bu hormonlar kalp atışları ve kan basıncından sorumludur. Bu hormonların aşırı üretilmesi halinde ise gece terlemesi, kan basıncının yükselmesi ve kalp atış hızının artması söz konusu olur. Kalp atış hızının artması da aritmi adı verilen ritim bozukluğu ile doğrudan ilişkilidir. Yazımızın devamında ritim bozukluğu hakkında da bilgi sahibi olabilirsiniz.

3. İlaçlar

Eroin, alkol, ateş düşürücü ve antidepresanlar sebebi ile gece terlemesinin ortaya çıktığı da biliniyor.

4. Enfeksiyonlar

Bulaşıcı organizmalara karşı bağışıklık sisteminin vermiş olduğu tepkiye göre gece terlemesinin ortaya çıkması da mümkün. Özellikle HIV gibi virüsler gece terlemesine sebep olabiliyor.

5. Düşük Kan Şekeri

Hipoglisemi olarak da bilinen bu durum gece görüldüğü takdirde geceye özgü hipoglisemi olarak adlandırılır ve aşırı terlemeye yol açar. Sendeleme ve kabuslar da bu duruma ilave olarak ortaya çıkar.

6. Nörolojik Durumlar

Terlemenin kontrolü sinirlere ait olur. Bu sebeple de sinirsel problemler sonucunda gece terlemeleri ortaya çıkabilir. Felç ve otonom nöropati gece terlemesine sebep olabilir. Beyindeki kan akışını engelleyen bir pıhtı ya da kan damarının patlaması da bu tür sonuçlara sebebiyet verebilir. Parkinson, HIV, AIDS, ameliyat, travma ya da çeşitli nörolojik ilaçların da gece terlemesine yol açtığı biliniyor.

7. Kanser

Gece terlemesi kimi zamanlarda kan kanserini işaret eder. Kan kanserinin B semptomu sebebiyle gece terlemesinin ortaya çıktığı durumlar bulunur. Bu sebeple bu durumun ciddiye alınması ve doktora gidilmesi gerekir.

Ritim Bozukluğu Nedir?

Ritim bozukluğu ya da bir diğer ismi ile aritmi, kalp ritminin düzensizleşmesi yani kalbin anormal bir ritme kavuşmasına denir. Genellikle kalpte meydana gelen bir anormallik sebebiyle kendini gösteren bu durum, kalp atışlarının anormal bir şekilde artış göstermesine ve kolay bir şekilde hissedilmesine yol açar. Çeşitli fiziksel aktiviteler ya da heyecanlanma gibi durumlarda kendini iyice gösterir. Aile geçmişinde aritmi olan kişilerde bu hastalığın görülme olasılığı artar. Stres, kafein, sigara ve ilaç kullanımı da bu duruma yol açabilir.

Ritim bozukluğunun sebeplerine bakabilmek için öncelikle kalbin nasıl çalıştığını bilmek gerekir. Kalbin alt ve üstte olmak üzere iki adet boşluğu yani odası bulunur. Bu odalar bitişik birer pompaya benzer. Üst boşluklar yani kulakçıklar daha küçük ve kaslı bir yapıya sahip olur. Kalp atışı ilk olarak bu bölümü etkiler ve içindeki kanı gevşemiş olan alt odalara aktarır. Yaklaşık olarak yarım saniyede gerçekleşen bu durumun ardından alt odaların kasılması ve üst odaların gevşemesi gerçekleşir. Alt odaların kasılması ile üst odalara geçen kan dışarı boşaltılır ve bu tek bir kalp atışının döngüsünü oluşturur. Kan dolaşımında ortaya çıkan bir bozukluk, kalp atışını bozacak ve ritim bozukluğuna yol açacaktır. Normal şartlarda 60 ve 100 atım arasında olan kalp hızı özellikle söz konusu gençler olduğu zaman araştırılmalıdır. Koroner arter hastalığı, madde bağımlılığı, stres, enerji veren ya da kafein içeren içecekler ve ilaç kullanımı da bu duruma sebep olabilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.