Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Gece Terlemesinin Nedenleri Nelerdir?

Gece terlemesi genellikle başta menopoz olmak üzere hormonal bozukluklar sebebiyle ortaya çıkar. Diğer yandan enfeksiyon, ilaçlar, nörolojik sorunlar, kanser ve kan şekeri düşüklüğü gibi sebeplerden de görülebilir. Bazen gece terlemeleri kısa sürede geçerken bazen de uzun süren bir vücut tepkisi olarak devam edebiliyor. Bu yazımızda sizlere gece terlemesinin nedenlerinden ve nasıl geçebileceğinden bahsedeceğiz.

Gece Terlemesi Neden Olur?

Sürekli olarak geceleri terliyorsanız bu duruma sebep olan etkeni bulmanız ve tedavisini gerçekleştirmeniz gerekir. Elbette bu durumda doktora gitmek şarttır.

1. Menopoz

Yapılan araştırmalara göre menopoza giren kadınların 3’te 2’sine sıcak basıyor bu da aşırı terlemeye yol açıyor. Menopoz dönemine giren kadınların östrojen hormonunda düşüş olduğu için geçe terlemesi ortaya çıkıyor. Diğer yandan baharatlı yiyecekler, kafein, sıcak içecekler, alkol ve stres de gece terlemesini tetikliyor.

2. Hormonal Bozukluklar

Çeşitli hormonal bozukluklar gece terlemesine yol açabilir. Böbrek üstü bezlerinde görülen bir tümör epinefrin ve nöroepinefrin üretimine neden olur ve bu hormonlar da kalp atışları ve kan basıncını kontrol ettiği için kan basıncı ve kalp atışını arttırarak gece terlemesine sebep olur. Diğer yandan tiroidin aşırı çalışması durumunda hipertiroid sorunu ortaya çıkar ve bu da gece terlemesine yol açar. Bir başka gece terlemesi sebebi ise Karsinoid sendromudur. Bu sendrom, bağırsak ve akciğerlerde oluşan tümörlerden dolayı ortaya çıkar.

3. İlaçlar

Kan basıncını düşüren ilaçlar, ateş düşürücü ilaçlar, ve antidepresan gece terlemesine yol açar.

4. Enfeksiyonlar

Enfeksiyonlara karşı tepki veren bağışıklık sistemi de gece terlemesine neden olur. Başta HİV olmak üzer birçok bakteri ve virüs gece terlemesine neden olur.

5. Düşük Kan Şekeri

Düşük kan şekeri yani hipoglisemi sebebiyle gece terlemesi oluyorsa bu durum geceye özgü hipoglisemiyi işaret eder ve yoğun terleme ile birlikte sendeleme ve kabuslar görülür.

6. Nörolojik Durumlar

Sinirler tarafından kontrol edilen terlemenin nedeni sinir sorunları olabilir. Felç ya da otonom nöropati bu duruma yol açabilir. Beyinde kan akışını engelleyen bir pıhtı varsa ya da kan damarı patladıysa felç ortaya çıkar ve bu da gece terlemesine neden olur. Sinirlerin tahrip olması sonucunda ise otonom nöropatı ortaya çıkar.

7. Kanser

Çeşitli kanser çeşitlerinin belirtisi olan terleme esasında bir erken dönem belirtisidir. Yoğun gece terlemeleri B semptomu olabilir. Bu semptomlar sistemik semptomlar olup gece terlemesine yol açar. Kötü huylu hücrelere karşı savunma amaçlı olarak bağışıklık sistemi tarafından verilen tepki sonucunda yüksek ateş ve gece terlemesi görülebilir.

Gece Terlemesi Nasıl Geçer?

  • Hormon Değiştirme Tedavisi: Kadınlarda gece terlemesi ve ateş basması oluyorsa genellikle östrojen alınır. Göğüs kanseri, pıhtılaşma ve kalp hastalıkları riskini arttıran bu hormon tek başına ya da progesteron ile birlikte kullanılabilir. Diğer yandan uterusu alınan kadınlar da bu hormonu alabilir. Fakat göğüs kanseri olan kadınlar östrojen almamalıdır.
  • Antidepresanlar: Düşük dozda kullanılarak alınan antidepresanların gece terlemesini azalttığı görülmüş olup, aynı zamanda plasebo etkisinin kullanılması ile birlikte ateş basmalarında %60’a varan düzelmeler görülmüştür. Bununla birlikte kan basıncını düşüren çeşitli ilaçlar ağız kuruması, kabızlık, susma ve sersemlik gibi yan etkilerine sahip olsa da gece terlemesini azaltır.
  • Soya İzoflavonları: Vücutta östrojen benzeri etki gösteren izoflavon isimli kimyasalları bol miktarda barındıran soya sayesinde östrojen reseptörlerine bağlanan izoflavonlar gece terlemesini azaltır. Yapılan bir araştırmaya göre soya izoflavonları plasebo etkisine göre %20 oranında gece terlemesini azaltma konusunda daha etkili olur.
  • Hayat Tarzında Değişiklikler: Meditasyon, derin nefes alma, yoga ya da stres azaltmak için kullanılan çeşitli yöntemler sayesinde gece terlemesi ve ateş basmalarının etkilerini azaltabilirsiniz. Ayrıca bu teknikler sayesinde daha iyi bir şekilde uyursunuz.
  • Beslenme: Baharatlı ve sıcak yiyecekler, alkol ve kafeinli içecekler gece terlemesini daha şiddetli bir hale getirerek arttırdığı için mümkün olduğu kadar bu tür yiyecek ve içeceklerden uzak durmak gerekir. Bununla birlikte gün içinde soğuk içecek tüketerek vücut ısınızı azaltabilirsiniz.
  • Sigara: Sigaranın gece terlemesini tetikleme etkisi olduğu için sigarayı bırakan kişilerde başta gece terlemesi olmak üzere, çeşitli kanser türleri, felç ve kalp hastalığı gibi birçok hastalığın da riski azalır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.