Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Gece Yemek Yemenin Zararları

Gece kendinizi daha mutsuz ve depresif mi hissediyorsunuz? Aşırı aç ya da aşırı tok mu uyanıyorsunuz? Gece saatlerinde aç olmadığınız halde yemek mi yiyorsunuz? Bir şeyler yemeden uyuyamıyor musunuz? Ya da uykunuzdan bir şeyler yemek için uyanıyor musunuz? Bu sorulardan birkaçına cevabınız “evet” ise doğru yazıyı okuyorsunuz.

Gece Yemek Yeme Alışkanlığı Nedir?

Çoğu insan tarafından önemsenmeyen, diyet yapanlar tarafından ise kaçamak olarak görülen gece yemek yeme isteği, sanıldığı kadar da masum bir istek değildir. Öyle ki Amerikalı psikiyatristler 1955 yılında gece yemek yeme alışkanlığını derinlemesine incelemiş, gece yemek yeme eğilimini “aşırı yeme bozukluğu” olarak tanımlamıştır.

Amerikalı psikiyatristlerden sonra, gece yemek yeme alışkanlığını İngiliz bilim adamları da incelemiş ve İngiltere’de her 100 kişiden 2’sinin gece yemek yediğini ortaya çıkarmışlardır.

Türkiye’de ise Türkiye Obezite Araştırma Derneği’nin incelemelerine konu olan gece yemek yeme isteği, gece yemek yeme sendromu olarak literatürdeki yerini almıştır.

Bilim adamları ve diyetisyenlerin önemle üzerinde durduğu gece yemek yeme sendromu, kişinin gün içerisinde alması gereken kalorinin %25’inden fazlasını gece öğününden almasıdır.

Gün içindeki almanız gereken kalorinin 1800 olduğunu varsayarsak, 450 kalori ve üstünü gece öğününden alıyorsanız gece yemek yeme alışkanlığınızın olduğu söylenilebilir.

Gece Yemek Yeme Sendromunun Zararları Nelerdir?

Gece yemek yeme alışkanlığının vücudunuza vereceği zarar, fazla kilolardan kalp rahatsızlıklarına kadar geniş bir yelpazeye sahiptir. Hatta uzun süreli mutsuzluklarınızın sebebi bile gece yemek yeme isteğiniz olabilir. Çünkü, yapılan araştırmalara göre gece yemek yiyen insanların, yemeyen insanlara göre depresyona daha yatkın olduğu bilinir. Depresyon rahatsızlığı ise küçümsenmeyecek kadar hayatınızı etkileyecektir. Depresyondan daha önemli hastalıkları da beraberinde getiren gece yemek yeme sendromu ilerleyen zamanlarda hayatınızı ciddi anlamlarda zorlaştırabilir. Bu yüzden masum görünen gece yemek yeme isteğiniz, sizin birçok hastalık riskini taşımanıza sebep olacaktır.

1. Kilo Problemi

kilo

Gece yiyeceğiniz yemek, vücudunuza ağırlık yapar. Vücudunuza ağırlık yapan besinleri sindirmek isteyen sindirim sisteminiz yorulur ve vücudunuz sindirim güçlüğü çeker. Vücudun sindiremediği yemekler ise, vücudunuzda birikerek kilolarınıza kilo ekleyebilir. Unutmayın, gece yemek yediğiniz halde kilo almıyor olmanız diğer hastalık risklerini azaltmayacaktır.

2. Obezite

obezite

Obezite, vücudu rahatsız edecek hatta hastalıkları beraberinde getirecek derecede kilo alımıdır. Gece yediğiniz yemeklerden alacağınız kaloriler vücutta birikerek sizi obezite hastalığı ile tanıştırır. Obezite hastalığı hayatınızın geri kalanında diyabet, kalp rahatsızlıkları, çeşitli kanserler, hipertansiyon, safrakesesi hastalıkları, felç ve eklemlerde kireçlenme gibi ciddi hastalıklara yol açar. Hayatınızı zorlaştıracak hastalıkların yanı sıra duygusal stres, toplumsal dışlanma ve sosyal takıntı gibi psikolojik problemlere de sebep olur.

3. Uyku Problemi

uykusuzluk

Uyku düzeni, bir insanı diğer hastalıklardan ve depresyondan korumakla birlikte stres ile mücadelesini kolaylaştıran en önemli faktördür. Bilim adamlarının yaptığı araştırmalara göre; gece yemek yiyen insanlar, gece yemek yemeyen insanlara göre daha çok uyku problemi çeker.

4. Diyabet Rahatsızlığı

diyabet

Şeker hastalığı olarak olan bilinen diyabet, kişinin yemek yeme alışkanlığı ile doğru orantılıdır. Gece yediğiniz yemekler vücudunuzda birikerek kilo alımına yol açar ve sizin birinci dereceden diyabet riski taşımanıza neden olur.

5. Reflü Hastalığı

reflü

Bir sindirim sistemi rahatsızlığı olarak bilinen reflü, midenin fazla yorulması sonucu ortaya çıkar. Gece yediğiniz besinleri sindirmek için mide, gün içindekinden daha fazla çalışır. Bu yüzden, gece yemek yeme alışkanlığı sizi reflü hastalığına yakalandırabilir. Reflünüz ilerledikçe gün içinde yediğiniz yemeklerden de zevk alamayacağınızı unutmamanız gerekir.

6. Kalp Rahatsızlıkları

kalp rahatsızlığı

Gece yediğiniz yemekler, vücudunuzu yorar. Özellikle gece tüketilen yağlı yemekler kalp rahatsızlıklarına yakalanma riskinizi arttırır.

Gece Yemek Yeme Alışkanlığı Nasıl Tedavi Edilir?

Hala gece yemek yemenin zararları konusunda akınızda şüphe varsa, sumo güreşçilerinin istediği kiloya ulaşmak için gece beslendiğini bilmeniz de fayda var.

Gece yemek yeme isteğinizin önüne geçmeniz sandığınız kadar zor değil. Size önereceğimiz birkaç küçük tavsiye ile gece yemek yeme alışkanlığınıza son vererek hem sağlığınızı hem de kilonuzu koruyabilirsiniz.

1. Öğün atlamayın

öğün tablosu

 

Gün içinde atladığınız öğünler gece yemek yeme isteğinizin başlıca nedenleri arasında yer alır. Özellikle ihmal ettiğiniz öğle yemeklerinizi ve ara öğünlerinizi düzene sokarsanız gece acıkma isteğinizin önüne geçebilirsiniz.

2. Düzenli uyku uyuyun

uyku

Uyku düzensizliğiniz gece yemek yemenize ya da açlık hissine neden olabilir. Düzene koyacağınız uykunuz sayesinde gece oluşan açlık hissinizden kolayca kurtulabilirsiniz.

3. Stresiniz ile başa çıkın

stres

Stresli bir yaşantıya sahipseniz, bu durum sizin sık sık acıkmanıza neden olabilir. Stresini azaltmanız ya da stresiniz ile başa çıkmanız gece yemek yeme sendromunuza çözüm olacaktır.

4. Bilgisayar başında Uzun süre kalmayın

bilgisayarda oturma

Bilgisayar başında saatlerce kalmanız sizi daha çok acıktıracaktır. Özellikle geç saatlere kadar başında olmanız gece acıkma hissinizin nedeni olabilir. Bilgisayar kullanımınızı düzenleyerek gece yemek yeme isteğinden kendinizi koruyabilirsiniz.

5. Baş ucunuzda 1 bardak su bulundurun

su

İnsan vücudu zaman zaman susuzluğu da açlık olarak algılar. Gece yemek yeme isteği ile uyandığınızda 1 bardak su içerek açlık hissinizi bastırabilirsiniz.

6. Açlığınızı hafif yiyecekler ile yatıştırın

salatalıkGece acıkma isteğinize son veremiyorsanız, açlığınızı salatalık ya da bir kase yoğurt gibi hafif ve sağlıklı yiyecekler ile yatıştırın. Böylece hem sağlığınızı hem de kilonuzu korumak sizin için daha kolay olacaktır.

Sağlıklı bir yaşam ve kilolarınızdan arındığınız bir yaz için gece yemek yemeden kaçınmanız sizi ve sağlığınızı koruyacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.