Özellikle kış aylarında alınan kiloların yaza girerken verilmesi insanlar için bir hayli dert olmaktadır. Kış boyunca hareketsizliğe ve yanlış beslenmeye alışmış bir vücudu bir anda düzenli egzersiz yapmaya ve sağlıklı beslenmeye alıştırmak oldukça zor olmaktadır. Aslında zayıflamak o kadar da büyük bir problem değildir. Eğer bazı yanlış yaptığınız şeylerin farkında olur ve bunlara dikkat ederseniz zayıflamanız da bir o kadar kolay olacaktır. Çünkü zaten bu kurallar sadece zayıflamak için değil aynı zamanda sağlıklı ve zinde bir vücuda kavuşmak için de çok ama çok önemlidir. Bir kere kesinlikle fazla yağlı ve fazla kalorili gıdaları tüketmemelisiniz. Bunun için düzenli olarak sebze tüketmenizde fayda var. Ara öğünler için de meyve hem açlığınızı bastıracak hem de tatlı ihtiyacınızı karşılayacak. Öte yandan, düzenli egzersiz yapmanın da büyük bir önemi var. Bu egzersiz için illa ki spor salonuna gitmenize gerek yok. Evde birtakım jimnastik hareketleri yapabilir ya da güzel havalarda belirli bir süre tempolu yürüyüş yapabilirsiniz. Kesinlikle en önemli noktalardan birisi de bol bol su tüketmek. Çünkü su vücudunuzdan toksinlerin atılmasına yardımcı olarak yağ oluşumunu engellemeyi destekliyor. Ancak tabii ki zayıflamak için yapacaklarınız bu kadarla sınıflı değil. Özellikle gece zayıflama yöntemlerini uygulamak da oldukça yararlı olacaktır sizin için. Gece zayıflama yöntemleri için belirli birkaç noktaya dikkat etmeniz yeterli olacaktır. Şimdi gece zayıflama yöntemlerini detaylı olarak inceleyelim.

Gece Zayıflama Yöntemleri Nelerdir?

1.Akşam Yemeklerine Dikkat Etmek

IMG_3722

Özellikle akşam yenilen yemeklerin zayıflama konusunda büyük bir önemi vardır. Akşam saatlerine doğru yavaşlamaya başlayan metabolizma için çok ağır, yağlı ve sindirimi zorlayacak gıdaları kesinlikle tüketmemelisiniz. Sadece akşamları yediğiniz besinlere dikkat ederek bile gece ve uykudayken kilo verebilirsiniz. Özellikle yemeklerden sonra salgılanan bir hormon vücuttaki yağların yakılmasına yardımcı olmaktadır. Bu yüzden eğer akşamları yediğiniz yemeklere dikkat ederseniz vücudunuz siz uykudayken sağlıklı bir şekilde yağ yakma işlemine devam edecektir. Bu nedenle akşamları Türk geleneğinde olduğu gibi ağır yemeklerden, mükellef sofralardan ve yemekten sonra tüketilen ağır tatlılardan kesinlikle ama kesinlikle uzak durmak gerekiyor. Ancak zaten buna dikkat ederek uykuda zayıflamak belki de yapılacak en şahane şey olduğu için, çok da zorlanmayacağınız bir yöntem olduğunu söylememiz mümkün. Yine de akşam yemeklerine dikkat edin diyorsak da diğer öğünlerde de dikkatli olmanız gerektiğini hatırlatmamız gerekir. Diğer ürünleri çok kaçırırsanız ve zaten sindirimi zorlaştırırsanız bu yöntemin hiçbir faydası olmayacaktır. Aksine düzensiz ve sağlıksız beslenme yüzünden fazla kilo almaya başlayabilirsiniz. Bundan kaçınmak için kesinlikle çok ama çok dikkatli olunmasını tavsiye ederiz. Unutmayın, akşam yemekler hafif olmalı ve az yenmeli. Sizin doyduğunuzu hissettiğiniz an yemeği bırakmak için en ideal andır. Ayrıca tabağınıza o öğünde yiyeceğiniz yemekleri az miktarda koymayı da ihmal etmeyin. Kilo vermek istiyorsanız maalesef ki o mükellef sofralara veda etmelisiniz.

2.Belirli Bir Saatten Sonra Yemek Yememek

gece-yemek-yemek

Yapılan en büyük hatalardan bir tanesi de geceleri bir şeyler atıştırmaktadır. Elbette ki geceleri otururken ya da televizyon seyrederken bir şeyler atıştırmak gibisi yoktur ancak aslında gece tüketilen her şey vücuda yağ olarak geri dönmektedir. Bu nedenle akşam saat 20:00’den sonra kesinlikle su dışında hiçbir şey tüketmemelisiniz. Akşamları belirli bir saatten sonra yemek yememek gece zayıflayabilmeniz için en iyi yöntemlerden bir tanesidir. Bu konuda kesinlikle dikkatli olmanızı öneririz. İlk etapta bu yöntemi uygulamaya başlarken biraz zorlanabilirsiniz ancak bir süre sabredip devam ettiğinizde göreceksiniz ki artık geceleri bir şeyler yemek sizi rahatsız etmeye başlamış. Bu yüzden biraz sabredip iradeli olmakta kesinlikle çok ama çok fayda var.

3.Uyku Düzenini Oturtmak

Pensive woman stying sleepless in bed at night

Uyku aslında sağlıklı bir şekilde zayıflamak için çok önemli bir yöntemdir. Aynı şekilde düzenli bir uyku uyumuyorsanız kesinlikle kilo almaya başlayabilirsiniz ve beslenmenizde çok da bir değişiklik olmamasına rağmen kilo almanızın nedenini çözemeyebilirsiniz. Bu yüzden kesinlikle uyku süreniz çok büyük önem taşımaktadır. Ne çok fazla ne de çok az uyumanız gerekir. Günlük ortalama olarak bir yetişkin için yedi ya da sekiz saat uyku idealdir. Bununla birlikte uykuya başlangıç saatiniz de büyük önem taşır.