Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Geceleri Sürekli Kaşıntı Hali Neden Olur?

Vücudumuzun herhangi bir bölgesinde görülebilen kaşıntı problemi bazen şiddetli olabilir ve geceleri artış gösterebilir. Şiddetli kaşıntılar kişinin zaman zaman uykusuz kalmasına ve kendini rahatsız hissetmesine yol açar. Kaşıntıların çok şiddetli olması kişinin yaşam kalitesini olumsuz etkiler. Deri yüzeyinde çevresel ve patolojik sebeplerden, alerji veya cilt hastalıklarından dolayı olabilir. Karıncalanma veya kuruluk şeklindeki kaşınma hissiyle gelir. Bu hissin fazla olması beraberinde ciltte kabarıklık ve kızarıklık gibi şikayetleri de getirebilir.

Ciltteki kaşıntılar akut şekilde olduğu gibi kronik halde de görülebilir. Genelde hastalıktan kaynaklı kaşıntılar tedavi edilmezse kronikleşir. Doğru şekilde anlaşılabilmesi için kaşıntının meydana geliş zamanı, süresi ve nasıl bir şekilde devam ettiği ayrıntılı şekilde incelenmelidir. Kaşıntının sadece geceleri meydana gelmesi ve sürekli olması hastalıklar hakkında ipuçları verebilir.

Gece Kaşıntısının Nedenleri Nelerdir?

Kaşıntı sorunu, genelde alerjik durumlarla ilişkili olsa da, altında yatan daha ciddi sağlık sorunları olabilir. Ciltte kuruluk, cilt hastalıkları ve kişinin kullandığı ilaçlar kaşıntının altında yatan sebeplerden olabilir. Kaşıntı, geceleri daha fazla artış gösterebilir. Bu durumun ihmal edilmemesi ve konuyla ilgili bir doktora başvurulması gereklidir.

1. Alerjik Durumlar

Cilt, alerjen maddelere karşı tepki gösterebilir, bu duruma alerji denir. Alerjiye sebep olan maddeler yani alerjen etkenler herkeste farklılık gösterebilir. Fakat alerjik durumlarda sonuçlar neredeyse çoğu kişide aynı olur. Kişilerin gün içinde maruz kalmış olduğu etmenler, alerjik reaksiyon oluşmasına neden olabilir.

Genelde deri temasıyla oluşabilen alerjik reaksiyonlar; tüketilen besinlerden, kullanılan kozmetik ürünlerinden, giyilen kıyafetlerden, evde kullanılan temizlik ürünleri, sabun, şampuan, deterjan gibi kimyasallardan dolayı oluşabilir. Alerjik reaksiyonlar genelde kendini ciltte kaşıntı ve kızarıklık olarak belli eder. Alerjik durumlardan kaynaklanan kaşıntıların, genelde kısa sürede bir iki saat içinde geçmesi beklenir.

2. Cilt Hastalıkları

Egzama, sedef hastalığı, uyuz gibi çoğu hastalığın belirtisi kaşıntıdır.

  • Egzama; ciltte kuruluk, kaşıntı ve kızarıklık bulguları gösterir. Daha çok el, ayak, boyun bölgesinde ve kulak arkasında görülür.
  • Sedef hastalığı; cilt kuruması, çatlaklar görülür ve kişiye kaşıntı hissi verir.
  • Uyuz; ciltte kaşıntıyla kendini gösterir. Özellikle geceleri kaşıntılar fazla görülür. Ciltte kabuklanma ve kanama bulguları arasındadır.

3. Ciltteki Kuruluk

Cildi normalden fazla kuru olan kişilerde kaşıntı sorunları daha fazla görülür. Şayet kaşıntıyla beraber deri döküntüsü, pullanma gibi diğer belirtiler göze çarpmıyorsa, cilt kuruluğu sorunundan şüphelenilir. Özellikle yaz günü uzun süre güneşe maruz kalmak, klima başında uzun süre durmak, bulunulan ortamda düşük nem oranı ve kuru hava olması gibi durumlar cildin kurumasıyla beraber kaşıntı hissi oluşmasına sebep olur.

4. İç Hastalıkları

Organlarda oluşan fonksiyon bozukluklarına bağlı, derinin yüzeyinde sürekli bir kaşıntı hissi meydana gelebilir. Tiroid bezinin az veya fazla çalışmasına ve karaciğer yetmezliğine bağlı, geceleri vücuttaki kaşıntılar artabilir. Çölyak hastalığı, böbrek yetmezliği veya böbreklerdeki çeşitli patolojik bozukluklarda da kaşıntı oluşabilir. Bu tarz hastalıklarda genelde kaşıntı bölgesel değil, vücudun tamamında olur.

5. Kullanılan İlaçlar

Hali hazırda bazı ilaçların kullanılması yan etki yaparak, ciltte kaşıntıya, döküntüye neden olabilir. Özellikle de mantar ilaçları, ağrı kesici ilaçlar, aspirin ve antibiyotik kullanan kişilerde kaşıntı problemine sık sık rastlanabilir.

6. Nöropatik Ağrılar

Bu durum genelde diyabet kontrol altına alınamadığı zaman, kan şekeri sınırın üstünde seyreden tip 1 ve tip 2 şeker hastalarında gözlenir. Yüksek olan kan şekerine bağlı sinirlerde hasar oluşur. Bu hasara bağlı olarak özellikle geceleri hastadaki kaşıntılar artar.

7. Enfeksiyonel Hastalıklar

Enfeksiyonel hastalıklar sadece normal hastalıklarda değil, cildin üzerinde de oluşabilir. Zararlı bakteriler ve mantarlar, cilt üzerinde çoğalır ve neticesinde kaşıntılar görülebilir. Kaşıntılara yol açan başlıca enfeksiyonel hastalıklar aşağıdadır.

  • Mantar enfeksiyonu; En çok ayak mantarı olarak görülebilen bu enfeksiyon, kaşıntıyla kendisini belli eder. Ayakların dışında saç derisinde de görülebilir.
  • Saçkıran; Kafadaki saçlı bölgede yer yer dökülmeye sebep olan bir bağışıklık sistemi hastalığıdır. Kendisini kaşıntılar ve saç dökülmeleri ile belli eder. Aşırı derecede stres yapmak ve genetik faktörler bu hastalığı tetikleyen etkenlerdendir.

Bu nedenler dışında hamilelik ve menopoz dönemlerinde, sivrisinek ya da böcek ısırmalarında ciltte kaşıntılar meydana gelebilir.

Gece Kaşıntısının Tedavisi Nasıl Yapılır?

  • Alerjik durumlardan oluşan kaşıntıyı önlemek için alerjiye yol açan etken belirlenmelidir. Belirlendikten sonra kişi temas ettiği alerjen maddeden uzak durmalıdır.
  • Kullanılan ilaçlardan kaynaklı kaşıntı için, doktora gidip ilaçlar hakkında bilgi alınmalı ve yan etkileri öğrenilmelidir.
  • Diyabet hastalarının kaşıntılardan kurtulması için kan şekerlerini kontrol altına alması gerekir. Bunun için düzenli spor yapılmalı, beslenmeye dikkat etmeli ve en doğru ilaç kombinasyonları kullanılmalıdır.
  • Eğer kaşıntılar uzun süredir devam ediyorsa ve kişinin günlük hayatını etkiliyorsa uzman bir doktora gitmesi önerilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.