Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Geceleri Uykuda Uyuşukluk Durumu Neden Olur?

Çocukların gelişim sürecinde büyük önem oluşturmasının yanı sıra yetişkin kişilerin de hem bedensel hem de zihinsel olarak dinlenerek yenilenmesinde büyük bir rol oynayan gece uykuları, yemek içmek gibi temel bir ihtiyaçtır. Her gün düzenli bir şekilde karşılanması gerekli olan ve halk arasında yarı ölüm olarak tabir edilen elzem ihtiyaçlardan biridir. Fakat uyanık haldeyken olduğu gibi uyku esnasında da vücutta bazı sebeplere bağlı fiziksel tepkimeler gerçekleşebilir. Şayet kişi derin bir uykuya geçmişse kaslarda istemsiz hareketler, jest ve mimikler ve bunların yanı sıra kasılmalar ve uyuşmalar görülebilir. En sık görülen de el ve kollardaki uyuşma durumlarıdır. Bu uyuşmalara bağlı olarak kişilerin uykusu bölünebilir. Bu durumlar bazen gayet olağan kabul edilse de, sürekli tekrar eden bir hal alması tehlike oluşturabilir.

Geceleri Uykuda Uyuşukluk Durumu Nedenleri Nelerdir?

1. Yatış Pozisyonu

Geceleri uyku esnasında el ve kollarda uyuşma olmasının en çok karşılaşılan nedeni, yanlış şekilde yatış pozisyonlarıdır. Uyku esnasında kişi farkında olmadan kollarının üstüne yatabilir, ellerini yastık altına, bacak arasına yerleştirip uykuya dalabilir. Bu gibi durumlarda kan dolaşımı yeterince sağlanamadığı için el ve kollarda uyuşma ve karıncalanmalar meydana gelebilir. Bu durum gayet normal karşılanabilir. Şayet kişi her gece aynı sorunla karşı karşıya kalıyorsa, yatış pozisyonunu değiştirmesi yeterli olabilir. Bunun yanı sıra uyurken eğer kollar boşlukta kalıyorsa da kollarda uyuşma olması normaldir.

2. Gün Boyu Çalışmak

Gün içerisinde aşırı derecede hareketli olunması, kol kaslarının çok yorulması, bilgisayarda çok yazı yazılması, dikiş dikilmesi, makas ya da el aletleri kullanılması gibi durumlarda el ve kollardaki sinirler çok fazla yorulur. Bu şekilde kolları çok yoruluyorsa, sıvı kaybı veya sinir sıkışması gibi durumlar varsa, gece uyku esnasında el ve kollarda uyuşmalar görülebilir. Gece uykuda görülmesinin nedeni ise gün içindeki yorgunluğun sinirler ve tendonlar üzerindeki gerginliğinin geceleri kendisini göstermesidir. Şayet bu durum çok rahatsız edici boyutlara ulaşmışsa, uzman bir doktordan yardım alınabilir.

3. Metakarpal Tünel

Metakarpal tünel rahatsızlığı uyuşmanın en yaygın görülen nedenlerinden biridir. Üç ana parmak, (baş parmak, orta parmak  ve işaret parmağı) karpal tünel sendromu rahatsızlığından en çok etkilenen parmaklar arasındadır. Kolun orta sinirinde meydana gelen periferik nöropati bileğe baskı uygular. Bunun sonucunda  hareket ettirme zorluğu, his kaybı, acı, ağrı ve de en çok bilinen belirtisi olarak uyuşmaya sebep olur. Bu sayılan belirtiler en yoğun olarak da gece uykusu sırasında hissedilir.

4. Sıvı Birikmesi ve Stres

Fazla kilolu olmak, egzersiz yapılmaması, dengesiz ve düzensiz beslenilmesi ayaklarda olduğu gibi ellerde de sıvı birikmesi ve şişmelere sebep olabilir. Bu durumda görülen karıncalanma hissinin geceleri daha yoğun olarak hissedilmesinin nedeni dolaşımın etkilendiğinden ve basınç oluştuğundan dolayıdır.

Geceleri uykuda uyuşukluk durumunun görülmesinin bir diğer nedeni ise strestir. Özellikle stresli bir yaşam süren kişilerde yapılan araştırmalara göre, gece uykularında spazmlar, kaslarda uyuşmalar daha sık gözlenir.

5. B Vitamini Eksikliği

Genelde yetersiz ya da yanlış beslenilmesi B vitamini eksikliğine sebep olur. B vitamini eksikliği bazen çok dikkate alınmayabilir. Vitamin eksikliği anlaşılmayarak bitkinlik ya da yorgunluk sanılabilir. Bitkinlik, solukluk taşikardi hissiyatı, rehavet, el ve bacaklarda uyuşmalar bu durumun belirtileridir. Bu uyuşmalar en çok da geceleri uyku esnasında ortaya çıkar.

Gece Uykusunda Oluşan Uyuşukluk Durumu Nasıl Geçer?

  • Lavaboya taze su doldurularak eller içine sokulabilir. Suyun içine birkaç küp buz atılırsa, etkisi daha artmış olur. Böylece basınç, sinirlerin etrafında oluşan enflamasyon ve ağrıyı dindirebilir. Bunu yatmadan evvel uygularsak, geceleri daha rahat ederiz.
  • Beslenme düzenininde yeterli B vitamini bulunmalıdır. Ton balığı, muz , patates ve yeşil yapraklı bitkiler ile B vitamini vücuda alınabilir.
  • Yatmadan evvel bir yemek kaşığı keten tohumu yağı içilebilir. Yapılan çalışmalar, bu yağın anti enflamatuar etkisiyle el ve kol uyuşmalarının geçmesine yardımcı olduğunu ortaya çıkarmıştır.
  • Günde en az iki litre su içilmelidir. Sıvı birikmesini önlemek amacıyla idrar söktürücü ve arındırıcı özelliği olan enginar içeceği hazırlanabilir. Bunun için, birkaç enginar suda kaynatılıp süzülür. Sonra içine yarım limon suyu eklenir.
  • Tuz ve asitli içecekler beslenme düzeninden çıkartılmalıdır. Bunlar enflamasyon ve ağrı oluşmasını artırır. Tuz ve asitli içeceklerin tüketilmesinin tamamen kesilmesi daha yararlı olabilir.
  • Eğer yapılan iş uzun saatler sürece eller ve bilekleri kullanmayı gerektiriyorsa, özel kompres bileklikleri takılabilir. Bu bileklikler sinir ve eklemleri korumaya yeter ve baskı oluşturarak çok yorulmayı engeller.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.