Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

“Geçer” Diyerek Geçiştirilmemesi Gereken 9 Sinsi Ağrı

Elbette tüm gün masa başında çalışmamız, stresli bir gün geçirmemiz, yük kaldırmamız ya da yoğun ev işi yapmamız vücudumuzda bazı basit ağrılara sebep olabiliyor. Zaten bu ağrılar biraz dinlenmeyle kısa süre kendiliğinden geçiyor. Fakat vücudumuzdaki her ağrıya bu şekilde yaklaşmamamız gerek. Çünkü bazı büyük sorunların habercisi bizim “geçer” zannettiğimiz o ağrılar olabilir.

Bu yüzden eğer vücudumuzdaki ağrıların oluşmasında net bir sebep göremiyorsak ve bu ağrılar sürekli olarak devam ediyorsa dikkatli olmakta fayda var. Eğer bu şekilde ağrıların üzerine gidip neden oluştuklarını ve nasıl tedavi edileceklerini araştırmaya başlarsak sonrasında onların vücudumuzda çok daha ciddi problemlere neden olmasını önleyebiliriz. Çünkü bazı ağrılar hiç beklemediğimiz şekilde olumsuz durumların ilk sinyalleri olabilir. Bu yüzden sizin için özellikle dikkat etmemiz gereken bazı sinsi ağrıları listeledik.

1- “Çok mu konuştum acaba?”: Çene Ağrısı

Genelde çenenin ağrıması çok konuşmaya yorulur. Oysa çene ağrısı yalnızca bu masum neden ile gerçekleşmeyebilir. Bazen çene ağrıları hiç beklemediğiniz bir şekilde kalp rahatsızlıklarının habercisi olabilir. Özellikle kalbin fazla stres yaşadığı durumlarda çenede bir ağrı oluşabilir. Hatta bu durum bazen kalp krizine kadar bile gidebilir. Bu nedenle bazen çene ağrısı yaşayan kişilerin durumu “geçer” diyerek geçiştirmemelerinde yarar olacaktır. Aynı zamanda kalp krizi belirtisi çenenin yanı sıra kol, boğaz, başın ve omuz bölgesinde oluşan ağrılar ile ortaya çıkabilir.

2- “İyi bir masaja ihtiyacım var herhalde!”: Bel Ağrısı

Bel ağrısı insanların başına en sık gelen ağrılardan bir tanesi. Çünkü tüm gün masa başında oturduğumuzd, ağır yükler kaldıracağımız bir işimiz olduğunda ya da ev işi yaptığımızda bir müddet sonra yorulmayla birlikte belimizde ağrı oluşabilir. Bu normal bir durum tabii ki. Fakat bel ağrısının normal karşılanmayacak versiyonları da olabiliyor. Eğer bel ağrınız siz belinize ne kadar iyi baksanız da geçmiyorsa artık bu konuyla ilgili ciddi olarak düşünmeniz gerekebilir. Çünkü bel ağrıları böbrek rahatsızlıklarının habercisi de olabiliyor. En yaygın görülen rahatsızlık böbrek taşı. Fakat böbrekteki enfeksiyon, şişlik ya da tümör de bel ağrısına sebep olabiliyor. Bu yüzden bel ağrılarını da kontrol etmekte fayda var.

3- Çocukluğumuzun hastalık bahanesi: Karın Ağrısı

Çocukken her okula gitmek istemediğimizde karnımızın ağrıdığını söyleyip kaytarmaya çalışırdık. Elbette karın ağrısı o zamanlardan beri aklımızda basit bir rahatsızlık olarak yer etti. Fakat karın ağrısının tam olarak açıklanamayan ve bazı olumsuz durumlara yol açan nedenleri de olabilir. Özellikle böbrekteki, akciğerlerdeki, rahimdeki, apandisitteki, bağırsaktaki ve karaciğerdeki sorunlar karında ağrıya yol açabilir. Bu yüzden eğer sebebini anlayamadığınız düzenli karın ağrılarınız varsa bir doktora görünmenizi tavsiye ederiz.

4- Yalnızca sporcu rahatsızlığı olmayabilir: Baldır Ağrısı

Genelde spor yapıldığında ya da uzun yürüyüşler ve merdiven çıkmanın ardından ortaya çıkabilen baldır ağrısı farklı birtakım rahatsızlıkların da habercisi olabilir. Özellikle eğer bir sakatlanma yaşamadıysanız ya da bacaklarınızı yoracak hareketler yapmadıysanız baldır ağrısını önemsemeniz gerekebilir. Örneğin, baldırlarınızdaki ağrıyla beraber sürekli bir karıncalanma hissi oluyorsa ve kolay kolay da geçmiyorsa sinirlerde bir hasar meydana gelmiş olabilir. Bu nedenle dikkatli olmanızda fayda var.

5- Tam olarak neresi olduğunu tarif edemediğimiz ağrılar: Genel Vücut Ağrısı

Ağırlıklı olarak kadınlarda görülen fibromiyalji hastalığı, kişide sürekli bir rahatsızlık ve ağrı hali yaratabilir. Üstelik bu hastalarda acıya karşı hassasiyet de artar ve beraberinde uyku problemleri baş gösterebilir. Eğer sürekli olarak vücudunuzda genel bir ağrı şikayetiniz varsa dikkatli olmanız gerekebilir. Aynı zamanda depresyon da kişide bu tip genel ağrılar oluşturabilir. Hatta gitgide bu ağrılara karşı hassasiyet de artar. O nedenle vücudunuzu iyi bir şekilde dinlemenizde fayda var. Ayrıca unutmayın ki depresyon aslında ciddi bir psikolojik rahatsızlıktır.

6- Erkekleri huzursuz eden bir diğer ağrı: Testis Ağrısı

Testis ağrısı başlı başına erkeklerin üzerine eğilmesi ve ciddiye alması gereken bir ağrı çeşidi. Çünkü ilerlemesi halinde başka ciddi problemlere de davetiye çıkarabilir. Hatta testis ağrısına neden olabilecek rahatsızlıklar arasında basur ve kanser gibi çok farklı hastalıklar bile bulunabilir. Bu yüzden erkeklerin uzun süreli testis ağrılarını önemseyip mutlaka bir doktora görünmeleri tavsiye edilir. Çünkü eğer testis ağrısı daha da fazla şiddetlenirse ve kişide gerçekten ciddi bir hastalık bulunuyorsa bu hastalığın tedavisini zorlaştırabilir. Bu tip durumlarda erken teşhis her zaman çok önemli olur. Zaten sürekli devam testis ağrıları kişinin sosyal yaşamını da olumsuz yönde etkiler.

7- Geçmek bilmeyen şiddetli Baş Ağrısı

Elbette baş ağrısının ardından pek çok farklı sebep yatar. Özellikle çok stresli bir hayatınız varsa yaşadığınız baş ağrıları bu strese yorulur. Bunun yanı sıra migren hastalığı bulunan kişilerin sürekli şiddetli baş ağrısı yaşadığı da bilinir. Fakat başınızın ağrımasına çok da neden olmayan zamanlarda dahi şiddetli baş ağrıları yaşamaya başladıysanız dikkatli olmanızı tavsiye ederiz. Biliyoruz ki baş ağrısı kişiyi çileden çıkartacak kadar can sıkıcıdır. Ancak eğer bu baş ağrısının ardından ciddi bir rahatsızlık varsa önce bunun iyi bir şekilde tedavi edilmesi gerekir. Baş ağrısının bilinmeyen sebepleri arasında kalp krizi riski bile bulunabilir. Bu nedenle kesinlikle dikkat edilmesinde fayda vardır. Özellikle her baş ağrısında ağrı kesici almak yerine bu baş ağrılarınızın ne sıklıkla ve hangi dönemlerde olduğunu kontrol etmeye başlayabilirsiniz. Bu konuda da erken teşhis hayati önem taşıyacaktır.

8- Cinsel yaşamı olumsuz etkileyen Pelvik Ağrı

Cinsel ilişki esnasında kişinin pelvik bölgesinde meydana gelen ağrı ya da çeşitli rahatsızlıklar pelvik enflamasyonu rahatsızlığının belirtisi olabilir. Bu yüzden cinsel ilişki esnasında oluşan hiçbir ağrı göz ardı edilmemeli ve mutlaka bir doktora başvurulmalıdır. Çünkü bu pelvik enflamasyonun bulunması ve ilerlemesi halinde çok daha ciddi rahatsızlıklar da meydana gelebilir. Örneğin kişide kısırlık gibi bir sorun da baş gösterebilir. Bu konuda mutlaka hassas davranmanızı öneririz. Genelde pelvik enflamasyon belirtisi olarak sürekli bir ağrı oluşur. Bu nedenle eğer cinsel ilişkilerinizde birkaç defadan fazla bu pelvik ağrı ile karşılaştıysanız mutlaka bir önlem almak adına bir doktora başvurmanızı öneririz. Özellikle bu hastalığa neden olan diğer hastalıklar da cinsel yollarla bulaşan bel soğukluğu gibi çeşitli hastalıklar olabilir. O yüzden de kesinlikle hem sağlıklı bir cinsel yaşam için hem de üreme konusunda sorunlar yaşamamak ve cinsel organların sağlıklı kalması için bu tip ağrılar konusunda hassas davranmanızı tavsiye ederiz.

9- Bazen geçmek bilmez: Eklem Ağrısı

Eklem ağrılarının da sürekliliği halinde kişilerin dikkatli olması gerekebilir. En temel ve en yaygın hali ile eklem ağrıları kemiklerin sürtünmesi sonucunda meydana gelebilir. Fakat bunun yanı sıra sürekli eklem ağrılarına sebep olabilecek hastalıklardan bir tanesi de lupus hastalığı olabilir. Lupus hastalığında eklemlerde şişme ya da sertleşme oluşur. Bunun yanı sıra hastalık ile birlikte hastada sürekli bitkinlik hali, yüksek ateş ve saç dökülmesi de meydana gelebilir. O yüzden bu tip eklem ağrılarının da ciddiye alınması gerekebilir. Aynı zamanda bir karaciğer hastalığı olan hepatit de kişide eklem ağrıları yaratabilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.