Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Geçici Diş Dolgum Düştü Ne Yapmalıyım?

Diş sağlığına dikkat edilmemesi durumunda birçok problem meydana gelir. Bu problemlerin çoğunda uygulanan tedavi yöntemi dolgu yapılmasıdır. Son zamanlarda ilerleyen teknoloji sayesinde birçok çeşit dolgu yöntemi gelişmiştir. Kullanılan bütün yöntemlerde dolgu direk olarak dişe tutunamaz. Bu sebeple dolgu ile diş arasında bazı maddeler kullanılır. Bu maddeler dolgunun ömrünün uzamasını ve hastanın herhangi bir sıkıntı yaşamamasını sağlar. Ancak her zaman için bu istenilen durum sağlanamaz ve dolgular istenilen süre kadar kullanılamaz. Birçok olumsuz sebepten dolayı dolgular kırılabilir, kopabilir veya tamamen düşebilir.

Klasik Dolgu Nasıl Yapılır?

Geçici Dolgu Düşmesi

Klasik dolgu yapımında öncelikli olarak dişte bulunan çürükler temizlenir. Daha sonra dişin sağlam kalan kısmı dolgu için uygun bir hale getirilir. Bunun için öncelikle ince kalan ve kırılma riski fazla olan kısımlarda düzenlemeler yapılır. Daha sonrasında dişe tutunabilmesi için dolgu ile diş arasına yardımcı maddeler uygulanır. Daha öncesinde hazırlanmış olan diş dokularının üzerine dolgu maddesi konulur ve dişe uygun olabilmesi ve çiğneyebilmesi için dolgu en ideal haline getirilir.

Diş Dolgusunun Düşme Nedenleri Nelerdir?

 • Dolgu ile diş arasına tutunmayı sağlayacak olan bağlayıcı maddelerin kullanılmaması,
 • Çürük bölgeler temizlendikten sonra buraya yemek artığının veya tükürüğün kaçması,
 • Dolgunun uygun bir şekilde dişe yerleştirilememesi,
 • Dolgunun sertleşmesinden önce tedavinin bitirilmesi,
 • Daha sonrasında dile veya tüketilen gıdalara takılıp düşmesine neden olacak çıkıntıların bırakılması,
 • Dolgunun olduğu diş ile sert maddelerin kırılmaya çalışması dolgunun hasar görmesine veya dolgunun düşmesine sebep olabilir.

Geçici Dolgu Düşmesi Nedir?

Geçici dolgu bazı sorunlu dişlere yapılır. Bunun sebebi daimi dolgunun hazırlanmasının uzun sürebilmesi veya kanal tedavisinin bitmemiş olmasından dolayı hastanın acı çekmesini önlemek amacıdır. Ayrıca bu süreçte içi boş kalan dişi yemek artıklarından korumak ve dayanıksız bırakmamaktır. Buralara konulan maddeler normal dolgulara göre daha dayanıksızdır ve kolay bir şekilde çıkabilir. Belirtilen randevu gününden önce geçici dolgunun düşmesi durumunda yapmanız gereken direkt olarak diş hekimine başvurmanızdır. Diş hekimine giderek geçici dolgunun yenilenmesini sağlayın. Aksi taktirde zayıf kalan diş çok daha kötü bir duruma giderek kırılmalar meydana gelebilecektir. Bu durumda dolgu düşmesinin bazı belirtileri oluşur ve kişinin bunları bilmesi gerekir. Bu belirtiler;

 • Dişte ağrılar meydana gelir.
 • Dolgunun düşmesi ile açıkta kalan bölgelerde sızlamalar meydana gelir.
 • Dolgu düşmesi yüzünden bazı kısımlar desteksiz kaldığı için kırılmalar meydana gelir.

Düşen Dolgunun Tedavisi Nasıl Yapılır?

Dolgunun düşmesi ile yapılacak olan ilk işlem muayenedir. Dişinizin muayenesi yapılırken dikkat edilecek olan ilk şey dişte herhangi bir çürüme veya kırılmanın meydana gelip gelmediğidir. Eğer buna benzer herhangi bir problem yoksa düşen geçici dolgunun yerine aynı maddeden tekrardan yerleştirilebilir. Ancak buralarda herhangi bir yeni çürük oluşumu varsa bunun iyice temizlenmesi gerekir. Bu temizleme işlemi gerçekleştirildikten sonra hastaya yeni dolgu uygulanır. Uygulanan dolgunun tekrardan düşmesini önlemek için belli başlı yöntemler kullanılır. Bunlardan sık olarak kullanılanları şunlardır:

 • Direkt olarak kaplanmış dişlerin hazırlanması.
 • Önceki dolgu maddesinden farklı bir dolgu maddesi kullanılması.
 • Dolgunun düştüğü dişe ilk olarak kanal tedavisinin uygulanması ve bu uygulamayı sırasında yardımcı vidaların kullanılması, daha sonrasında ise bu yardımcı vidaların kullanılması ile kaplama dişlerin hazırlanarak dolgunun düştüğü bölgeye tamamen uyarlanması.
 • Dolgu düşmesi durumda yapılması gereken dişi darbelere karşı koruyarak bir an önce diş hekimine gitmektir. Mümkün olduğunca dolgunun düştüğü taraf ile çiğnememeye çalışın. Desteksiz kalan dişi zorlamanız durumunda kırılma gibi durumlar gözlemlenebilir.

Diş dolgusunun yapıldığı sırada çürüğün iyi temizlenmemesi veya kan, tükürük gibi maddelerin dolgu tabanına yerleşmesi dişte yeniden çürümeye sebep olabilir. Ancak kanala doğru yaklaştıkça dişin yapısı zayıflar ve oluşan çürük diş kanallarına doğru ilerler. Bu sebeple dolgu düşmesi gözlenmez. Ancak kanala çürüğün ulaşması ile hasta aşırı ağrı duymaya başlayacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.