Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Geçmeyen Dikiş Yarası İçin Ne Yapılmalı?

Çeşitli sebeplerden dolayı meydana gelen yaraların doğrudan ya da ameliyatın ardından açılmış olan yaranın daha hızlı bir şekilde kapanabilmesi ve yara olan yerin enfeksiyon kapmaması için dikiş atılır. Böylelikle kişi dinlenmeye geçtiği zaman yara da hızlı bir şekilde iyileşmeye başlar. Fakat bu süre yaranın boyutuna ve derinliğine göre değişiklik gösterir. Dikişler sağlık personelleri tarafından alınır. Bazı dikiş yöntemleri ile birlikte atılan dikişler alınmaya gerek dahi duyulmadan eriyip giderler. Bununla birlikte alınan dikiş genellikle iz bırakmasa da bazen dikiş yarasının görüldüğü durumlar bulunur. Bu tür durumlarda dikiş yarası geçmez ve kişinin sağlığı tehlike altına girer.

Dikiş Yarasının Geçmeme Sebepleri Nelerdir?

1. Enfeksiyon

Dikiş atılan bölgenin en azından yara kapanana dek temiz olması ve enfeksiyon kapmaması gerekir. Dinlenme sürecinde olan bir kişi bu bölgeyi temiz tutmadığı takdirde mikrop kaynaklı enfeksiyon kapar ve bu sebeple de yara olağan halinden daha geç iyileşir. Kimi durumlarda dikişin yeniden atılması gerekir. Enfeksiyonlu bir yaranın iyileşmesinin ardından geriye yara izi kalabilir. Bu yara izinin geçip geçmeyeceği ise değişkenlik gösteren bir durum olarak karşımıza çıkar.

2. Genetik Etkenler

Her bir birey genetik özelliklerine göre hastalıklara ve iyileşmeye karşı farklı bir etki gösterir. Örneğin genetik sebeplerden dolayı bir kişinin yarasının iyileşme hızı daha yavaş olabilir. Bu da geride geçmeyecek bir yara izinin kalmasına ya da yaranın iltihap kapmasına yol açabilir. Gen tabanlı bir rahatsızlık sebebiyle yaralanma olması halinde doktora gidilmesinde fayda var.

3. Şeker Hastalığı

Şeker hastalığına sahip olan kişilerin yaraları normale göre daha geç iyileşir. Bu duruma atılan dikişlerin geri alınma süresi de dahil olduğu için bu süreçte yaralar mikrop kapabilir. Bu sebeple de enfeksiyon kapan bireylerin dikiş izlerini iyi bir şekilde koruması gerekir. Yaranın uzun süre boyunca kalması halinde ise bir doktora gidilmesinde fayda var.

Dikiş İzi Nasıl Geçer?

Dikiş izinin geçebilmesi için genellikle ameliyat ile estetik olmanız gerekir. Aşırı derin ya da ağır olmayan yaraların söz konusu olması halinde ise cilt soyma işlemi yapılır ve böylelikle cilt yenilenir. Bu işlemler ile birlikte ciltte oluşmuş olan görüntü bozukluğu da giderilmiş olur. Merhemler, kremler, yağlar ve bitkisel tedavi yöntemlerini kullanmadan önce mutlak surette doktor tavsiyesi alınmalıdır. Aksi takdirde ortaya çeşitli komplikasyonlar çıkabilir. Unutmayın bir başkası için uygun olan bir tedavi sizin için uygun olmayabilir.

Doktor tarafından önerilmiş olan merhem ve kremlerin kullanılması gerekse de bitkisel tedavi ya da otlar dikiş izi konusunda sizlere yardımcı olmaz. Yara izleri, cilt yaralanmasının ya da ameliyatın ardından cildin kesilmesi sonucunda oluşan fibröz dokuya verilen isim olup, fizyolojik bir durumdur. Kimi durumlarda oldukça belirgin olan bu yaraların genellikle iyileşmesi mümkün olur. Dikiş olsa da olmasa da yara izlerinin iyileşmesi sırasında geriye iz kalma ihtimali oldukça düşük olur. Dikiş izleri sonucunda oluşan yaraya sebep olan durumların arasında genetik ön plana çıkar. Genetik sebeplerin etkili olmasının sebebi doktorun aynı tedavi yöntemini bir başka kişinin üzerinde denediği zaman farklı bir sonuç almasıdır. Öyle ki aynı işlemi 11 kişiye yaptığınız zaman yalnızca bir kişinin yara izi ile ilgili bir sıkıntısı oluyorsa bu durumda akla genetik gelir.

Yara izleri yalnızca cilt değil vücutta yer alan herhangi bir dokunun ardından iyileşme süreci sırasında kendini gösterebilir. Kollojen dokusunun fazla sentezlenmesi halinde kırmızı renge sahip olan kabarık yara izleri olan hiperfrofik yara izleri kendini gösterir. Bu yara izlerinin tümöral bir kitle şeklide daha belirgin olması halinde ise keloid ismini aldığın bilinir. Bu tür yara izleri genellikle siyah cilt rengine sahip olan kişilerde meydana gelir. Ameliyatın ardından aşırı belirgin bir şekilde duran yara izlerinin cerrahi müdahaleler yardımı ile estetik yaparak üstesinden gelmek mümkün olur.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.