Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Geçmeyen Hıçkırığınız Size Kötü Bir Haber Veriyor Olabilir!

Karın boşluğu ile göğüs boşluğu arasında yer alan diyafram kasının aniden kasılması sonucunda ses tellerinin arasındaki açıklık istemsizce kapanır ve bu ani kasılma sonucunda ‘hıçkırık’ meydana gelir. Tıbbi olarak ‘frenik siniri’nin uyarılması sonucunda gırtlakta oluşan bu farklı ses, dinmek nedir bilmediğinde sinir bozucu olabiliyor. Farklı sebeplerden gerçekleşen hıçkırık inatçı şekilde devam ettiğinde başka ciddi hastalıkların nedeni olabilir. Sizler için hıçkırığı her yönüyle araştırdık. İşte tüm detaylarıyla hıçkırık:

Hıçkırık Neden Olur?

Basit birkaç nedenle meydana gelebilecek hıçkırık, 48 saati aştığında ciddi hastalıkların belirtisi olabilir. Zaman zaman yaşadığımız kısa süreli hıçkırık; hızlı yemek yemek, doyduktan sonra yemeye devam etmek, aşırı baharatlı yiyecekler tüketmek, yemeklerin çok sıcak veya çok soğuk olarak yenmesi, asitli veya alkollü içecek tüketiminden kaynaklı olabilir. 48 saati aşkın süredir kesintisiz şekilde devam eden hıçkırık akciğer ve beyin tümöründen kalp zarında gerçekleşecek enfeksiyonlara ve beyin damarlarında tıkanmaya kadar çok ciddi hastalıklara neden olabileceğinden hıçkırığın neden kaynaklandığı araştırılmalıdır.

Geçmek bilmeyen, inatçı hıçkırığın altında yatan risk faktörü hastalık gruplarını ve neden olabileceği hastalıkları şu şekilde sıralayabiliriz:

1.Merkezi Sinir Sistemi Hastalıkları

1. Merkezi sinir sistemi hastalıkları

İnatla devam eden hıçkırık beyin enfeksiyonları, beyin damarlarında tıkanma, beyin travması ve beyin tümörleri gibi merkezi sinir sistemi hastalıklarının bir belirtisi olabilir.

2.Kalp Hastalıkları

2. Kalp hastalıkları

48 saatten uzun süren hıçkırık kalp zarında enfeksiyon oluşumu ve küçük ölçekli kalp krizinin habercisi olabilir.

3.Metabolik Hastalıklar

Kesintisiz olarak devam eden hıçkırık, kandaki serum tuz ve potasyum düzeyinde meydana gelen değişikliklerin bir sonucu olarak, şeker hastalığı ya da gut hastalığı gibi metabolik hastalıkların bir belirtisi olabilir.

4.Sindirim Sistemi Hastalıkları

4. Sindirim sistemi hastalıkları

Diyaframla doğrudan bağlantılı hıçkırık, özellikle gastrointestinal sistem hastalıklarının ciddi bir belirtisi olabilir. Bu sindirim sistemi hastalıkları: gastrit, ülser, reflü, apandisit, safra kesesi iltihabı, bağırsak tıkanıklığı ve iltihaplanmaları ya da karaciğer apseleri olabilir.

5.Akciğer Hastalıkları

5. Akciğer hastalıkları

Gırtlakta oluşan ve dinmek bilmeyen hıçkırık sesi astım, akciğer enfeksiyonları, akciğer tümörü ya da sarkoidoz hastalığının semptomlarından biri olabilir.

Hıçkırığı Durdurmak İçin Uygulanacak Yöntemler

Hıçkırık başladığı anda bunu kısa sürede dindirmek için uygulayabileceğiniz bazı yöntemler var. Bunlar;

  • Diyafram kasılmalarını yanıltmak için nefes tutmak.
  • Derin nefes alıp vererek kasılmaları düzenlemek.
  • Bir kağıt torbayı ağıza yaklaştırıp bunun içine nefes alıp vermek.
  • Boğazı uyarması için 1 çay kaşığı tuz veya 2-3 adet kesme şeker yemek.
  • Limon suyu, buzlu su veya az miktarda sirke içmek.
  • İlerleyen yaşlarda gelişen hıçkırık ataklarına karşı aç karnına karanfil çiğnemek.

Hıçkırığı Önlemek İçin..

  • Hızlı bir şekilde yemek yememeli, yemek yerken yavaş konuşmalısınız.
  • Tüketeceğiniz içecekleri şişeden değil, bardaktan içmeyi tercih etmelisiniz.
  • Özellikle aç karnına sigara içmemelisiniz.

Hıçkırık Yine de Durdurulamazsa..

Yukarıda sözünü ettiğimiz ciddi hastalıkların bir belirtisi olabilecek, 48 saat içinde geçmeyen hıçkırıklar için mutlaka bir uzman hekime başvurmalısınız. Doktorunuz boyundaki ‘karotis’ damarına masaj yaparak hıçkırığı durduramazsa cerrahi işlemlere başvurabilir. Frenik sinirin uyarılması sonucunda meydana gelen hıçkırık hiçbir şekilde durdurulamazsa son müdahale bu sinirin cerrahi olarak ya da anestezik ilaçlarla bloke edilmesidir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.