Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Geçmeyen Mide Bulantısı Neden Olur?

Geçmeyen mide bulantıları kronik mide bulantısı olarak da bilinen bir rahatsızlık çeşididir. Genelde yalnız başına bir hastalık olarak kabul edilmese de, vücutta diğer hastalıkların belirtileri ya da yan etkileri olarak ortaya çıkabilir. Çoğu zaman geçici olduğu bilinen mide bulantısı hissi bazen sürekli ve kalıcı olarak devam edebilir. Yazımızda geçmeyen mide bulantılarının nelerden kaynaklı olduğunu anlattık.

Geçmeyen Mide Bulantısının Nedenleri Nelerdir?

Mide bulantısına yol açabilen birçok neden vardır. Örneğin bu nedenlerden bazıları; hamilelik, ishal ya da kabızlık gibi hastalıklar, gıda zehirlenmeleri, gastrit, reflü, mide ülseri, stres, alkol ya da bağımlılık yaratan maddelerin aşırı tüketimi, bazı ilaçlar, tansiyon hastalıkları ya da gebelik durumlarında, sık sık mide bulantıları meydana gelebilir.

Bu rahatsızlıkların çoğu tamamen tedavi edilebilir. Reflü bazen yemek borusuna zarar verse de uzun vadede sağlık problemlerine neden olmaz. Fakat tabii ki geçmeyen mide bulantılarının altında yatan neden tespit edilip tedavisi yapılmalıdır. Bunun için geçmeyen mide bulantılarıyla karşılaşınca doktora gitmekte yarar vardır. Aşağıda geçmeyen mide bulantısı yapan ve en sık rastlanan nedenleri anlattık.

1. Gebelik

Gebelik uzun süre görülen bulantının sık görülen bir sebebidir. Özellikle sabah başlayan mide bulantıları gün içinde aralıklar ile ya da sürekli devam edebilir. Bu bulantılar gebeliğin beş veya altıncı haftalarında başlar. On dört ay ya da daha fazla sürebilir. Mide bulantısı sorunu kadından kadına değişkenlikler gösterir. Gebeliğin üçüncü yarısında da kusma şikayetleri oluşabilir.

2. Gastroözofageal Reflü

Geçmeyen uzun süreli bulantıların başka sık görülen nedenlerinden biri de gastroözofageal reflü yani GÖRH rahatsızlığıdır. Bu rahatsızlık mide içeriğinin yemek borusuna sızmasıyla meydana gelen tıbbi bir durum teşkil eder ve bulantı bu çeşit hastalığı olan kişi için ortak bir şikayettir.

3. Stres

Birçok hastanın stres yaşadıkları için geçmeyen mide bulantısı sorunları ile karşılaştığı rapor edilmiştir. Özellikle de çocuklarda yaygın olarak görülen bu durum ev veya okulda sorun yaşayan çocuklarda görülür. Çocuklar genelde bu sorunu mide ağrısı olarak ailelerine bildirir.

4. Bazı İlaçlar

Uzun süre geçmeyen mide bulantılarına sebep olan bazı ilaçlar da bulunabilir. Kanser tedavilerinde kullanılan kemoterapi buna iyi bir örnektir. Tedavi için doktor önerisine göre alternatif ilaçlara geçilmeli ya da kemoterapi dozajı düşürülmelidir. Lakin bu her zaman mümkün olmayabilir. Hasta ilaç tedavisi durdurulana kadar bulantılar ile uğraşmak zorunda da kalabilir. İlave ilaçların kullanılması hastayı mide bulantısı ve kusmadan kurtarmak için reçete edilebilir. Zencefil takviyesi ve tuzlu kraker yemek mide bulantısını hafifleten şeylerdir.

5. Viral ve Bakteriyel Enfeksiyonlar

Viral ve bakteriyel enfeksiyonlar da, şiddetli mide bulantıları ve kusmalara sebep olabilir. Şayet bulantı sebebi bilinmeyen bir sorundan kaynaklı olarak devam ederse, hasta altta yatan nedeni araştırmak için doktora başvurmalıdır. Bu gibi durumlar genelde nadir olsa da, bulantı çeşitli hastalıklarda yaygın görülen belirtilerden biridir.

Geçmeyen Mide Bulantısının Tedavisi Nasıl Yapılır?

Gebelik süresince yaşanan mide bulantılarında tedavi için, üç büyük öğün yenmesi yerine günde birkaç kere küçük öğünler yenilmesi, vücudun susuz kalmaması ve dinlenme önerilir. Bulantılara yardımcı olmak amacıyla, kahverengi pirinç şurubu bulunan ticari pastiller kullanılabilir. Bunların yanı sıra zencefilli gazoz, zencefilli şeker gibi zencefil içeren ürünler kullanarak zencefil takviyesi yapabilirsiniz.  Kusma nedeniyle vücudun susuz kalması, çok olası ciddi durumlardandır ve bu çerçevede ciddi durumlarda reçeteli ilaçlar verilebilir.

Reflü rahatsızlığının tedavisi için öğünlerin küçük küçük alınması, antasidlerin alınması, baharatlı, asitli veya aşırı yağlı gıdaları tüketmekten kaçınmak, yatmadan evvel yemek yememek ve bazen de reçeteli ilaçlar almak gereklidir.

Tedavide stres durumu kronik bir sorun haline gelmişse ya da bir kimyasal dengesizlikten kaynaklanıyor ise, rahatlama ve bazen anti-anksiyete ilaçlarının kullanılabilir. Stres ile ilgili olan mide sorunları acilen tedavi edilmelidir. Sorunun devam etmesi mide ülserinin oluşmasına yol açabilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.