Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Geğirmek Bir Hastalık Belirtisi Midir?

Geğirmek her ne kadar normal bir durum olarak görülse kimi zamanlarda normal seviyenin üzerine çıkıldığında ciddiye alınmalıdır. Bu gibi sorunlar genellikle sindirim sisteminde meydana gelen sorunları işaret eder. Evde yapılabilecek olan çeşitli tedavi yöntemlerini kullanılarak geğirme probleminin üstesinden gelinebilir. Şimdi ilk olarak sürekli geğirme sorununun nedenlerine bir göz atalım.

Sürekli Geğirmenin Nedenleri Nelerdir?

Mide kanseri gibi önemli sorunların belirtisi olabilen sürekli geğirme sorunu basit bir hava yutma nedeniyle de meydana gelebilir.

1. Hava Yutma

Aerofaji isimli hava yutma durumu sürekli geğirmeye sebep olur. Çok hızlı bir şekilde yemek yiyen ya da gazlı içecekler içen kişiler hava yutabilir ve bu da geğirmeye sebep olur. Pipetle içecek içmek de hava yutma sebepleri arasında yer alır.

2. Kötü Beslenme Alışkanları

Beslenme alışkanlıklarında meydana gelen sorunlar yalnızca geğirme değil aynı zamanda birçok farklı soruna neden olabilir. Aşırı işlenmiş ve çok yağlı yiyecekler gaz üretimine neden olarak sindirim sorunlarına yol açar. Asidik yiyecekler ya da çikolata gibi besinler de bu tür sorunlara neden olur.

3. Sindirim Bozuklukları

Aşırı gaz oluşumuna neden olup geğirmeye sebep olan sindirim bozukluklarından gastrit, reflü, mide fıtığı, mide ülseri ve hassas bağırsak sendromu gibi rahatsızlıklar aşırı gaz üretimine neden olur.

Hassas bağırsak Sendromu: Şişkinlik, ishal, sürekli geğirme, aşırı gaz oluşumu ve ağrı gibi sorunların belirtisi olur. Bu hastalığın tedavisi olmamak ile birlikte stresten uzak durarak ve düzenli beslenerek bu sorunun üstesinden gelebilirsiniz.

Gastroparez: Mide kasları zayıfladığı takdirde sindirim için besinlerin bağırsağa doğru itilememesi gibi bir durum ortaya çıkar ve bu da kısmi paralize durumuna yol açar. Bu sebeple besinlerin midede normalden fazla kalması sebebiyle geğirme, gaz üretimi, kusma ve mide bulantısı ortaya çıkabilir.

Mide Kanseri: Mide kanseri belirtileri arasında kusma, sürekli geğirme, mide bulantısı, kanama ve karın bölgesinde ağrı bulunur. Kanser vücudun diğer bölgelerine taşınmadan önce önlenmelidir.

4. Hamilelik

Hamilelik döneminde sık sık rastlanan aşırı geğirme durumunun sebebi projesteron hormonun fazla salgılanması ve kasların rahatlaması ile sindirimin yavaşlaması olur. Şişkinlik oluşumu, sürekli gaz çıkarma ve geğirme gibi sorunlar da bu şekilde ortaya çıkar.

Sürekli Geğirme Nasıl Geçer?

1. Egzersiz

Hamilelik döneminde geğirmek normal bir durum olduğu için yapılabilecek pek bir şey olmasa da yürüyüş ve benzeri hafif egzersizler sayesinde bu tür etkileri azaltmanız mümkün olur. Bununla birlikte hamile olmayan kişiler de spor yaparak geğirme durumunun önüne geçilebilir. Egzersizin şişkinliğin önlenmesi ve sindirimin hızlandırılması gibi faydaları da bulunur.

2. Yaşam Alışkanlıklarında Değişiklik

Yemeklerin yavaş bir şekilde yenilip içilmesi gerekir. Hızlı içme ve yeme hava yutmaya, hava yutma da geğirmeye sebep olur. Stresli bir şekilde yemek yemek de sorunlara yol açar. Yatıştırıcı ve sakin ortamlarda yemek yiyerek bu tür sorunlara karşı önlem alabilirsiniz. Bel bölgesini sıkmayan rahat kıyafetlerin tercih edilmesi gerekir. Zira sıkı kıyafetler şişme ve rahatsızlığa yol açar.

3. Bitkisel Tedaviler

  • Nane, rezene, papatya, zencefil ve dulavrat otu gibi bitkiler gaz söker. Bu da geğirme sorunlarını hafifletir.
  • Refüye karşı kullanılabilecek olan anti asidik reçetesiz ilaçlar da geğirmenin azalmasını sağlar.
  • Buy otu tohumu ve yoğurt gerek kabızlığı önlemesi gerekse sindirim sistemini düzene sokması gibi sebeplerden dolayı geğirmeyi önler.

4. Kaçınılması Gerekenler

  • Kahve ve alkol kullanımının azaltılması gerekir.
  • Brokoli, mercimek, fasulye, elma, soğan, çikolata, şeker ve şeftali gibi aşırı şişiren yiyecekler sınırlı bir şekilde tüketilmelidir.
  • Sigara içilmemelidir.
  • Sakız çiğnenmemelidir.
  • Gazlı içecek tüketimini azaltmak gerekiyor.
  • Hava yutacak şekilde nefes alınmaması gerekir. Mümkün olduğu kadar burundan hava alınmalıdır.
  • Bununla birlikte yemekleri yerken ağzınızı kapatmanıza özen göstermelisiniz.

Geğirmenin önüne geçilmesi için önemli olan şey geğirmenin altında yatan sebebi bulmaktır. Altında yatan sebep bulunup, tedavi edildikten sonra geğirme sorunu ortadan kalkacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.