Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Genç Yaşta Unutkanlık Neden Olur?

Günlük hayatın stresinden, iş temposundan dolayı kimi zaman dalgın ya da unutkan olabiliyoruz. Yaşlılarda görüldüğünü düşündüğümüz unutkanlık hastalığı aslında gençleri de tehdit ediyor. Gençler de bu durum karşısında pek çok önlem alabilir ya da sebeplerini öğrenerek tedavi görebilir. Son zamanlarda genç diyebileceğimiz kişiler de sıklıkla unutkanlık şikayetiyle ilgili sağlık kurumlarına başvuruyor. Peki, bu kadar sıklaşan bu şikayetin gerçek sebebi ne? Yazımızın devamında gençlerin sıklıkla yaşadığı unutkanlığın sebebini ve ne yapılması gerektiğini ele aldık.

Genç Yaşta Unutkanlığın Sebebi Nedir?

1. Depresyon

Artık gençlerin yaşadığı depresyonlar kişide ileri derecede hasarlar bırakabiliyor. Genç bireyin yaşamış olduğu stres, kaygı, hayal kırıklığı ya da aile içi sorunlar kişinin kolayca depresyona girmesine neden oluyor. Bu da kişinin sinirsel tüm faaliyetlerini etkiliyor. Sinir sistemine bağlı bozukluklar da depresyonu takip ederek kişide uykusuzluk, takıntı ve heyecan gibi bünyeyi olumsuz etkileyen bazı durumlar ortaya çıkıyor. Depresyonun en büyük belirtilerinden biri de odaklanma sorunlarıdır. Bir de üzerine kişinin bedeninin tam dinlenememesi ile birlikte odaklanma sorunu yerini unutkanlığa, dalgınlığa bırakabiliyor. Bu da kişinin birçok aktiviteyi yerine getirememesine neden olarak kişinin günlük hayatını olumsuz etkiliyor.

2. Yoğun Çalışma Temposu

İlkokuldan bu yana art arda gelen sınavlar için pek çok genç ömürlerinin ciddi bir kısmını ders çalışarak geçiriyor. Bir de sınav kaygısının yanı sıra yarış içerisinde olduklarını sürekli hatırlatan anne babalar da gençlerin üstündeki baskıyı artırıyor. Bu sınavlar bitince bir de iş bulma, çalışma stresi de başlıyor. Yani her son yeni bir çalışma başlangıcı oluyor diyebiliriz. Bu da insanların birçok alanda olumsuz etkilenmesine neden oluyor. Çalışma temposu yoğun olan kişiler düzenli beslenemiyor ya da uyuyamıyor. Bedenin uykusuz kalması sağlıksız kalması sadece iç organlarımızı değil sinir sistemimizi de etkiliyor. Dinlenmesine izin vermediğimiz beynimiz bir süre sonra genç yaşta unutkanlık belirtileri veriyor.

3. Vitamin Eksikliği

Fast food; artık en çok tercih edilen yeme alışkanlıklarından biri haline geldi. Zamandan kazanabilme adına insanlar artık sadece doyma amaçlı tüketiyor. Besinlerin midemizi doldurması değil, asıl vücudumuza hitap etmesi gerekiyor. Günümüzde pek çok gıdanın besin değeri kalmasa da ek vitaminlerle vücudumuzu desteklemeliyiz. Zihnin canlı olmasını sağlayan vitamin ve minerallerin alınmaması sonucunda gençlerde unutkanlık ortaya çıkabilir.

4. Teknolojik Ürünlerle Çok İlgilenmek

Teknoloji çağında yaşadığımız bir gerçek. Artık yediden yetmişe herkesin elinde bir cep telefonu görmekte mümkün. Ancak artık gençler bu işi abartarak günlerinin önemli bir zaman dilimini bu ekranların karşısında geçiriyorlar ve bu da kişinin asosyalleşmesine giderek içlerine kapanık bir hal almasına neden oluyor. Aslında beyin farklı alışkanlıklar karşısında ve farklı kişilerle konuşma karşısında kendini taze tutuyor ve bu şekilde hafızayı güçlendiriyor. Ancak artık dediğimiz gibi bilgisayar oyunları cep telefonları gibi teknolojik seçenekler karşısında çok fazla zaman geçiren gençlerde birtakım kişisel unutkanlık gibi eksiklikler oluşabiliyor.

5. Travmalar

Genç yaşta yaşanılan travmalar kişinin olgunluğunun az olması göz önünde bulundurulursa daha kalıcı olabiliyor. Bu kalıcı durumlar kişide unutkanlıkla gösterebiliyor. Yaşadığı herhangi bir travmatik olay ya da ciddi kazalar genç yaştaki bireylerin o dönemi unutmaya çalışmasıyla birlikte ve aynı zamanda yaşadığı depresyonla birlikte travmaya dönüşüyor. Bu da kişilerin başlarda adapte olmaya çalışmasıyla ve daha sonra unutkanlığın başlamasıyla kişi de psikolojik sorunların oluşmasına neden olabiliyor. Kişiler bu konuda uzman kişilerden destek alarak dönemi en hasarsız şekilde tedaviyle birlikte atlatabilirler.

Gençlerde Yaşanan Unutkanlığın Tedavisi

Genç bireylerde sıklıkla görülen unutkanlığın birçok sebebini hep birlikte inceledik. Genç kişilerin yaşlılara göre avantajı hücrelerinde oluşan yıpranmaları hızlı bir şekilde onarabilmesidir. Bu da gençlerin unutkanlık tedavisine bir sıfır önde başlamasına neden olur. Öncelikle asıl unutkanlık sebebinizi öğrenebilmeniz için sağlık kurumlarına gidip gerekli olan kan ve hormon testlerini yaptırmalısınız. Hormonlardan ya da herhangi bir vitamin eksikliğinden yaşanan unutkanlıkları doktorunuzun önerdiği ilaçlarla tedavi edebilmeniz mümkün. Aynı zamanda hafızanızı güçlendirecek pek çok aktiviteyi alışkanlık haline getirebilir zihninizi canlı tutabilirsiniz. Yapılan egzersiz ve sporlar da hafızanın güçlenmesine yardımcı olarak unutkanlığın önüne geçecektir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.