Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Genital Bölgede Beze Neden Olur, Nasıl Geçer?

Genital bölge temizliği kadınların oldukça titiz olduğu bir konudur. Ancak genital bölgenin temizliğinin yapılması genital bölge sağlığının tamamlanmasında yeterli olmayabilir. Genital bölgede kimi zaman bezeler görülebilir. Bu bezeler bazen ciddi hastalıkların habercisi olurken bazen de basit ve korkulmayacak sebeplerden ortaya çıkabiliyor. Genital bölgede oluşan bezeler genelde kadınların ihmal ettiği bir konudur ama bezelerin ihmal edilmemesi gerekir. Bu sebeple yazımızda genital bölgede oluşan bezelerin nedenlerinden ve nasıl geçeceğinden bahsedeceğiz.

Genital Bölgede Bezenin Nedenleri Nelerdir?

Genital bölgede oluşan rahatsızlıkları dile getirirken kadınlar biraz çekimser davranabiliyorlar. Ancak bu bölgede oluşan hastalıklar sadece bu bölgeyi ilgilendiren bir konu olmayabiliyor. Bazı hastalıkların habercisi olarak bu bölgede bezeler baş gösterebiliyor. Genital bölgede oluşan bu bezeleri tedavi etmek için öncelikle nedenlerini iyi bilmek gerekir. Gelin hep beraber bu nedenlere bir göz atalım.

 • Genelde bezeler sivilce gibi görünür. Bazen de genital tüylerin çıkmasını engelleyerek orada beze gibi durmasına neden oluyor. Bunun en yaygın sebebi de aknelerdir. Vücudun her yerinde çıkma potansiyeli olan akneler genital bölgede baş vermediği için beze olarak kalıyor. Bu akne kişiye özellikle yürürken acı verebiliyor.
 • Kişi bazı sebeplerden dolayı hormonal değişimler yaşayabilir. Özellikle kadınların doğum, gebe sezaryen, kürtaj gibi durumlarında sıklıkla karşılaşılabilir. Aynı zamanda ergenliğin getirmiş olduğu hormonal değişimler de yine genital bölgede bezelere neden olabiliyor.
 • Stresin etkilemediği bir rahatsızlık yok diyebiliriz. Genital bölgede oluşan bezelere bazen streste sebebiyet verebiliyor. Strese bağlı olarak vücudun çeşitli yerlerinde sivilceye benzer bezeler çıkıyor. Stresli günlerinde ardından bu durum kendiliğinden kaybolur.
 • Kişinin aşırı şekilde yağlı gıdalar tüketmesi ve beraberinde yine sağlıksız beslenmesi bu durumun nedenleri arasında yer alıyor. Çünkü yağ dengesi bozulduğu zaman cildin altında kalan yağ tabakaları yer değiştirebiliyor. Bu esnada da ciltte bazı bezeler oluşuyor.
 • Alınan fazla kilolar ya da verilen ani kilolar sonucunda da yine genital bölgede bezeler görülebilir.
 • Kullanılan bazı ürünler kişinin cilt hassasiyetine göre genital bölgesinde bazı değişimler yaşanmasına neden olur. Özellikle sert bir lifle beraber kullanılan duş jelleri, şampuanlar ve benzeri ürünler bu duruma sebebiyet verebilir.

Genital Bölgede Beze Nasıl Geçer?

Genital bölgede oluşan  bezeler eğer ağrılı bir şekilde şişmeye devam ediyorsa kişinin mutlaka dikkat etmesi gerekir. Bu durum karşısında çekinmeden en kısa sürede uzman bir doktora danışmalıdır. Doktorunuz sizlere yapılan tetkikler sonucunda en doğru tedavi seçeneğini uygulayacaktır.

 • Ancak kişinin dikkat etmesi durumunda genital bölgede oluşabilecek herhangi bir beze ya da sivilce oluşumu önlenebilir. Genital bölgeyi olabildiğince temiz tutmaya özen göstermelisiniz. Genital bölgede çıkan tüyler bakteri oluşumunu destekler mutlaka düzenli olarak epilasyon yapmanız gerekebilir.
 • Bunun haricinde olabildiğince sağlıklı beslenmeye de özen göstermelisiniz. Özellikle vücudunuzun yağ dengesini bozmayan sağlıklı besinleri tercih etmelisiniz. Bunun için bir diyetisyene başvurabilirsiniz.
 • Eğer herhangi bir hormonal değişim sonucunda genital bölgenizde beze çıkıyorsa bu durumu doktorunuza bildirebilirsiniz. Doktorunuz sizlere geçici olarak genital bölge için kremler önerecektir. Bunları düzenli kullanmanızla beraber kısa sürede bu bezelerden kurtulabilirsiniz.
 • Hayatınızdan stresi çıkarın. Olabildiğince sakin kalmaya çalışın eğer bunu tek başınıza başaramıyorsanız bunun için de uzman bir destek alabilirsiniz. Herhangi bir sakinleştirici bitkisel çayı bu süreçten en az şekilde etkilenmek adına kullanabilirsiniz.
 • Vücudunuz için seçtiğiniz ürünlerin içeriğini kontrol etmenizde fayda vardır. Öncelikle hassasiyet oluşturan maddeyi bilmeniz gerekir, bunun için de bir alerji testi uygulaması yapabilirsiniz. Devamında seçtiğiniz ürünlerde bu maddelerin olmamasına özen göstererek cildinizin ve özellikle genital bölgenizin olumsuz bir reaksiyon yaşamasının önüne geçebilirsiniz.
 • Eğer herhangi bir iltihaplanma ya da genital mantar söz konusu ise doktorunuzun sizlere verdiği ilaçları düzenli kullanarak bu durumun üstesinden gelebilirsiniz. Aynı zamanda bu süreçte genital bölgeyi temiz ve kuru tutmaya da özen gösterin.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.