Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Genital Bölgede Büyüyen Et Parçası Nasıl Geçer?

Genital bölgede oluşan et parçaları genellikle rahim ağzı denilen bölgede bulunan polipleri yahut edometrial polipleri ifade etmektedir. Rahimde oluşan bu polipler genellikle iyi huylu olur ve rahim ağzı et parçası olarak adlandırılır. Rahim ağzında oluşan et parçasının neden kaynaklandığı henüz net olarak keşfedilememiştir. Bu yazımızda neden olabileceği, belirtileri, tedavi yöntemleri gibi noktalardan bahsedeceğiz.

Genital Bölgede Et Parçası (Rahim Ağzı Et Parçası) Neden olur?

polip

Rahip ağzı et parçası hem menopoza girmeden önce hem de menopoz döneminde kadınların karşısına çıkabilir. İlk meydana geldiği zamanlarda rahim ağzında et parçası yalnızca endometrial polip yani tek başına olarak görülür. Polip, yaş ilerledikçe sayılarını arttırabilir.

Rahim ağzında oluşan et parçası, oluşmadan önce herhangi bir belirti göstermez. Ancak büyüyüp sayıları arttıkça şikayetlere yol açmaya başlarlar. Rahim ağzında et parçası özellikle kadınların adet dönemlerinde bazen düzensiz kanamalara neden olabileceği gibi bazen de adet kanamasının normal süreden neredeyse 2-3 gün fazla olmasına neden olabilir.

Bununla beraber cinsel ilişki sırasında kanama, yoğun adet kanamaları ile ağrı ve sızıyı beraberinde getirir. Rahim ağzı et parçası normalden fazla büyüdüğü taktirde tüm vajinayı kapatarak idrar zorluğu gibi sorunlara yol açabilir.

Genital bölgedeki et parçasının diğer bir adı ise et benidir. Fark edilmeyen ya da ihmal edilen bu et beni müdahale edilmediği süre zarfında büyümeye devam edebilir. Genital bölgedeki polipler, erkek ya da kadın ayrımı yapmaz. Erkek cinsel organında da bu tip polipler oluşabilir. Bu polip erkeklerde cinsel organ dışında koltuk altı gibi bölgelerde de görülebilir. Kadınlarda ise daha çok genital bölgeye yakın yerlerde çıkmaktadır. Poliplerin çıkmasının en büyük nedeninin hamilelik, menopoz ve hormonal değişikler olduğu düşünülmektedir. Genellikle bu et parçaları zararsız ve basit bir et parçası olarak insanların karşısına çıkar. Ancak daha önceden de belirttiğimiz gibi bazı durumlarda ciddi rahatsızlıkların da habercisi niteliğinde olabilir. Bazı kadınlarda adet sonrası kahverengi lekeler, rahim ağzı poliplerine işaret edebilir. Bu tip durumlar ile karşı karşıya kalındığı taktirde adet kanamalarını gözlemlemek en iyi tanı yöntemi olacaktır.

Genital bölge polibine HPV enfeksiyonuna bağlı siğil ve kondilom gibi rahatsızlıklar da neden olabilir. Genelde et benleri zararsız olsa da her ihtimale karşı bir cildiye doktorundan yardım almanız gerekir.

Genital Bölge Poliplerine Nasıl Tanı Konur?

karın ağrısı

Bu rahatsızlığa tanı koymak için genellikle rahim içi tabakası örneklemesiyle elde edilen dokunun patoloji uzmanları tarafından incelenmesi gerekir.

Yapılan muayene sırasında rahim ağzından sarkan polipin gözle görülmesi ile sonuçlanan durumlarda doktor genellikle rahim içi tabakası örneklenmesi yapılmasını önerir. Rahim ağzı polipleri ise rutin kontrollerde bile fark edilebilir. Herhangi bir sebepten dolayı yapılan histeroskopi, ya da rahim içinin steril suyla doldurularak uygulanan ultrasonografi işlemleri sırasında polipler fark edilebilir. Bu yöntemlerin uygulanmasının en büyük nedeni yalancı poliplerden normal poliplerin ayırt edilmesidir. Bu tanı yöntemlerinden ultrasonografi %100’e yakın bir doğrulukla poliplere tanı koyar.

Radyolojik incelemeler sonucu bilgisayarlı tomogrofi ve manyetik rezonans ile de rahim ağzı polipleri görüntülenebilir.

Genital Bölge Polipleri Nasıl Tedavi Edilir?

cerrahi

Genital bölgede oluşan polipin kansere dönüşme riski varsa tedavi edilmelidir.

1. Küçük Cerrahi Müdahale

Bazen hastane yatışı gerektirmeyen küçük ve basit müdahale ile uzmanlar tarafından polip alınabilir. Polipin kök kısmı polip pensi denilen aletle kavranır ve bükülerek polip koparılır. Bu operasyon sırasında bazen genel anestezi yapılabilir. Eğer polip büyükse parçalar halinde çıkarılır. Müdahale sonrasında kanama kısa süreli ve az olur.

2. Kürtaj

Uzman doktor gerekli ise kürtaj tekniğini kullanabilir. Küret denilen alet ile rahimdeki polipi ve fazla dokuları alan bir tekniktir.

3. İlaç Tedavisi

Eğer polip sürekli tekrarlıyorsa ilaç tedavisi gereklidir. Doktorun verdiği ilaçlar rahimde polipin tekrarlamasını ve büyümesini önler. İlaç kullanımı kesildiği anda polip belirtileri tekrar kendini gösterebilir.

4. Rahmin Alınması

Genital bölgedeki polipten alınan örnekler laboratuvara gönderildikten sonra test sonuçlarında polipte kanserli hücre tespit edilirse rahim ameliyatı (histerektomi) gerekli olabilir. Fakat bu ihtimal çok düşüktür.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.