Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Genital Estetik

İnsanlar daha çok ideal olmayan ölçülere sahip olması durumunda, ideal ölçülere sahip olabilmek için bazı estetik cerrahi müdahale yaptırma fikrine çok sıcak bakar. Günümüzde estetik cerrahi alanında uygulanan birçok işlem bulunmaktadır. İnsanlar kendi şikayetleri doğrultusunda istedikleri alana estetik uygulaması yaptırabilir. Daha çok kadınların tercih ettiği genital estetikte uzman doktorlar tarafından birtakım estetik müdahaleler yapılır. Bu estetik müdahaleler, dış genital organında ve iç genital organında yapılır. Dış genital organda, labioplasti, yani küçük dudakların küçültülmesi, labium majuslara, küçük dudaklara yağ ya da dolgu enjeksiyonudur. İç genital organda yapılan estetik müdahaleler, Hymenoplasti, yani kızlık zarı onarımı ve Vajinoplasti, vajinanın daraltılmasıdır.

Genital Bölge Estetikleri

Labioplasti (Küçük Dudak Estetiği) Ameliyatı

Bazı kadınlar kendi organlarını çok beğenmeyerek, estetik bir müdahaleye gerek duyarlar. Bu estetik müdahalelerden biri labioplasti, yani küçük dudak estetiğidir. Dıştan görünen cinsel organda yer alan küçük dudaklar bazı kişilerde genetik olarak çok orantılı değildir. Bazen daha büyük ya da daha uzun bir yapısı olabilir. Bu duruma iç dudak sarkması adı da verilir. İç dudak genel olarak doğuştan ya da doğum sırasında oluşan deformasyon ile ortaya çıkabilir. Özellikle zayıf olan kişilerde ortaya çıkması durumunda çok rahatsız edici bir görüntüsü bulunur. Dar pantolon ya da mayodan fark edilen iç dudak sarkması bireyin kıyafet tercihlerini de kısıtlar. İç dudakları küçültme işlemi genel olarak lokal anestezi altında ve yaklaşık olarak otuz dakika içerisinde yapılır. Bazı hastalar genel anestezi altında müdahalenin gerçekleşmesini ister. Küçük dudaklar uyuştuktan sonra iç dudaklar ve dış dudaklar arasında bir orantı olacak şekilde tekrar düzenlenir. Eriyen dikişler yapıldığı için, dikişler bir süre sonra kendi kendine dökülecektir.

Genital estetikte iç dudak küçültme müdahalesinden sonra hastalar yaklaşık olarak iki saat sonra hastaneden ayrılabilir. Uzman doktorunuz genital bölgenin nasıl temiz tutulacağı hakkında bilgi verir. Düzenli olarak bir süre kullanmanız gereken antibiyotik ve ağrı kesici ilaçlar verilir. Ertesi gün hastalar sosyal hayatlarına ve iş hayatlarına geri dönebilirler. Müdahaleden yirmi dört saat sonra duş alabilir. Dikişler iki ya da üç hafta içerisinde tamamen düşer.

İç dudak küçültme ameliyatından sonra tuvalete çıkıldığında genital bölgenin temizliğine çok dikkat edilmelidir. Ameliyat sonrası düzenli olarak kullanılması gereken ilaçların kullanılmaması durumunda genital bölgede enfeksiyon meydana gelebilir. Dikişler düşmeden genital bölgeyi tahriş edici cinsel birleşim dikişlerde açılma ve kanamaya neden olur. Yaranın durumuna göre tekrar dikiş atılması gerekebilir. Genital bölge çok fazla kanayan ancak çabuk iyileşme sürecine sahip olan bir organdır. İç dudak küçültme ameliyatından sonra iç dudak tekrar büyümez. Ameliyattan sonra herhangi bir iz kalmaz.

Büyük Dudakların Dolgunlaştırılması

Bazı kadınların genital kısmında yer alan büyük dudaklar buruşuk ya da sarkık görünmektedir. Bu durum bazı kadınlarda genetik bir özellik gösterirken bazı kadınlarda ise daha çok otuz beş yaş sonrasında ya da çok zayıf kişilerde çok fazla görülen rahatsız edici bir durumdur. Genital organın görünümünde dış dudakların yeterli dolgunlukta olması için küçük dudakları büyük oranda örtmesi gerekir. Dış dudakların doldurulması işleminde hastanın kendi yağları tercih edilir. Bu estetik uygulamada yağ enjeksiyonu hastane ortamında lokal ya da genel anestezi altında yapılması gerekir. Genel olarak hastanın karın kısmından alınan yağ dokusunun büyük dudaklara enjekte edilmesi ile yapılır. Hasta birkaç saat dinlendikten sonra evine gidebilir. Pansuman ya da dikiş alımı uygulanmaz. Ameliyat sonrası doktorunuzun tavsiye ettiği antibiyotik ve aynı zamanda ağrı kesici ilaçlar kullanılır.

Hymenoplasti (Kızlık Zarı Onarımı)

Yırtılan kızlık zararının tekrar eski haline getirilmesi için uygulanan bir estetik işlemdir. Kadınların estetik görüntüsüne katkı sağlamak amacıyla yapılmaz. Bazen mecburiyetten yapılan bir işlemdir. Kızlık zarı vajinanın hemen girişinde yer alan, orta kısmında adet kanı ve aynı zamanda vajinal salgıların akmasına yardımcı olan ufak bir deliği olan yarı esnek, ince bir yapıya sahiptir. Yedi ya da on gün içerisinde ortaya çıkabilen kızlık zarı yırtılması olabilir. Yırtılan kızlık zarı yapılan müdahaleye rağmen hiçbir zaman eskisi gibi iyileşip, kapanmaz. Yırtılan kızlık zarının eski haline getirilmesi mümkün olmaktadır. Ancak kızlık zarı parçalarının kaybolmaması durumunda onarımı mümkündür. Bu uygulamada kızlık zarının ne kadar süre önce yırtıldığının bir önemi yoktur, önemli olan kızlık zarı parçalarının kaybolmamasıdır. Çok fazla cinsel ilişkide bulunmuş ve çok sayıda doğum yapmış olan bazı kadınlarda kızlık zarı parçalarının bulunması mümkün değildir ve bu nedenle kızlık zarı eski haline getirilemez.

Kızlık zarı onarımı operasyonu ağır bir işlem değildir. Ancak hastanın psikolojik kısmı ağır olduğu için kişi genel anestezi altında ameliyat olmak isteyebilir. Bu operasyon genel olarak lokal anestezi ile sadece yarım saat süren bir işlemdir. Kızlık zarı onarımı operasyonundan sonra kişi biraz dinlendikten sonra kendi sosyal hayatına geri dönebilir. Sadece iki gün ped kullanması gerekir ve aynı gün içerisinde duş almasının herhangi bir sakıncası yoktur. Sadece kızlık zarı kısmına bir süre dokunmaması gerekir.

Vajinoplasti Ameliyatı

Çoğu kadının birtakım sebeplere bağlı olarak genital organında deformasyonun olması sonucunda vajina daraltma operasyonu yaptırmak isterler. Vajina daraltma operasyonu en çok doğum yapan kadınlarda, vajina kaslarının gevşemesi sonucunda, cinsel ilişki sırasında vajinanın yeterli oranda kavrama sağlayamaması ve vajinadan rahatsız edici bir ses gelmesi soncunda tercih edilen bir estetik ameliyatıdır. Bu tür durumlarda cinsel ilişki olumsuz etkilenir. Ne kadar çok doğum yapılırsa vajina deformasyonu daha büyük oranda olur. Yaşa bağlı olarak ilerleyen zamanlarda idrar kaçırma, idrar torbası ve kalın bağırsağın sarkması, rahim sarkmasına kadar birtakım rahatsızlıklara neden olabilir.

Bazı kadınların yapısal bir özelliği olan vajinanın büyük olması, çok fazla sayıda normal doğum yapmış olmak, doğum yırtıklarının oluşması, müdahale edilen zor doğumlar, doğum sonrasında yapılan dikişlerin mikrop kapması ya da açılması, iri bebek doğurma, yaşın ilerlemesi ve dokunun elastikliğini kaybetmesi sonucunda vajina daraltma operasyonu uygulanır. Vajina daraltma operasyonu genel olarak genel anestezi altına yapılan bir işlemdir. İnsanların psikoloji korusu nedeniyle genel anestezi uygulanmasını isterler. epidural anestezi ile güvenilir ve rahat bir işlem uygulanır. Vajina daraltma operasyonu tam olarak otuz ya da kırk beş dakika sürer. Kadınlar arasında en çok tercih edilen operasyon ise vajinanın arka duvarında uygulanan daraltma işlemidir.

Vajina daraltma estetik uygulamasından sonra aynı gün içerisinde büyük bir rahatlıkla hastaneden ayrılabilirsiniz. Vajina kısmına doktorunuz tarafından yerleştirilen tampon bir gün sonra çekilir, bu aşamada vajinaya uygulanması gereken herhangi bir pansuman ve dikiş bulunmaz. Bunun aksine dikişler kendi kendine erir. Doktorunuzun tavsiye ettiği antibiyotiğin kullanılması ve tuvalet ihtiyacına dikkat edilmesi yeterli olacaktır. Bir ya da birkaç gün süre boyunca iç çamaşırınıza ped koyabilirsiniz. Vajina daraltma operasyonundan sonra altı hafta boyunca cinsel ilişkiye girilmemesi uygun olacaktır. Vajina daraltma ameliyatından sonra ilk cinsel ilişki anından lubrikan adı verilen vajinanın daha kayganlaştırıcı olmasına yardımcı olan ürünlerden kullanmanız faydalı olacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.