Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Genital Siğil Kanser Yapar Mı?

Siğiller özellikle bağışıklık sisteminin düştüğü bir dönemde ortaya çıkan ve vücudun belli bölümlerinde yer eden bir virüs hastalığıdır. Ciltte bulunan siğiller hem görüntü olarak kişiyi rahatsız etmekte hem de kişinin sağlığını da tehdit ederek giderek çoğalmaktadır. Bu durum karşısında pek çok tedavi yöntemi vardır. Ancak genital bölgelerde oluşan siğiller için hastalar genellikle çekimser davranırlar. Bunun bir sağlık sorunu olduğunu ve doktorların da görevlerinin bu olduğunu unutmadan tedavi olmayı gerektiren genital bölge siğili genellikle cinsel temasla elde edilen bir virüsün bulaşması sonucunda kişide oluşur. Görüntü olarak önce fark edilmeyecek kadar küçüktür ancak görüntü olarak karnabahara benzer. Buradaki virüs diğer siğil virüslerine göre genetik olarak biraz daha farklıdır. Genelde nemli bölgelerde giderek çoğalırlar. Eğer bir kişiden bu virüs bulaşabiliyor ise bu kişi de diğer cinsel hastalıkların da bulunabilme olasılığı da artmaktadır. Çünkü bu, kişinin bağışıklık sisteminin zayıf olduğunu göstermektedir. Bu nedenden dolayı cinsel ilişki sırasında daha bakımlı, temiz olmaya ve korunmaya özen göstermenizde fayda olacaktır.

Ancak bazı siğiller başka hastalıklarında habercisi ya da belirtisi olabilmektedir. Bu siğiller oldukça tehlikeli siğillerdir. Bulunduğu yerde oldukça nemli ve havasız bir yer olduğu için çoğalması da kolay olmaktadır. Siğiller son zamanlarda kanser ile birlikte anılmaya başlanmıştır. Genital siğillerin kansere yol açıp açmadığı merak edilen konulardan birisidir. Vücutta bulunan diğer siğiller sadece bir cilt hastalığından ibaret olup kolay bir şekilde tedavi ile geçebiliyor ancak genital bölgedeki siğiller zaman zaman bazı hastalıklar ile ilişkili olabilmektedir. HPV virüsü ile birlikte siğiller kişide görülmektedir. Ancak bazı kişiler bu virüse taşıyıcılık yapabilir yani illa bu kişide siğillerin oluşmasına gerek yoktur. Genital siğili bulunmadığı halde biri size HPV virüsü bulaştırabilir. Aynı zamanda bu hastalığı taşıyan biri ile temasınız olmuş olsa bile bu hastalık bazen sizin bağışıklık sisteminize bağlı olarak bulaşmayabilir. Eğer iyi bir bağışıklığınız varsa bu hastalığa yakalanma olasılığınız biraz daha düşüktür

Genital Siğil ve Kanser İlişkisi

Eğer bu durum ile karşı karşıya kalmışsanız öncelikle teşhis için mutlaka bir uzman doktora başvurmanız gerekmektedir. Doktorlar siğillerin görünümünden yola çıkarak kolay bir şekilde teşhis koyabilmektedir. Aynı zamanda HPV virüsünün pek çok çeşidi de bulunmaktadır. Sizde bulunan çeşidin hangisi olduğunu anlamak adına HPV testi yaptırmanız gerekmektedir. Bu test gittiğiniz hastanelerde yaptırılabilir. Eğer tedavi edilebilir bir boyutta ise buna yönelik kremler bulunmaktadır. Aynı zamanda büyük siğillerin de yakılması durumu tedavi amaçlı sizleri yarayabilir. Fakat kanser ile ilişkisi sık sık gündeme gelen genital siğillerin bahsettiğimiz gibi pek çok alt tipi vardır. Bazı tipleri oldukça tehlikeli ve sakıncalıdır. Ve insan hayatını riske atacak etkiye de sahiptirler. Bildiğiniz gibi virüsler girdikleri hücrelerin genetiğini bozup dilediği gibi orada barınabilirler. Bu da birçok hücrenin yapısının bozulması anlamına gelmektedir. Durum böyle olunca artık kanser olma riski siğillerde de vardır. HPV virüsü diğer hücreleri olumsuz etkileyerek bu hücrelerin kontrolsüzce bölünmesine ve çoğalmasına neden olmaktadır. Bu vücut için tehlikeli ve istenmeyen bir durumdur. Bu durum karşısında kişi kanser rahatsızlığına yakalanabilir. Özellikle rahim ağzı kanseri gibi birçok cinsel nedenler ile bulaşan kanser çeşitleri de buna dahil olabilmektedir. Bu nedenden dolayı cinsel ilişki esnasında oldukça temkinli davranmanızda fayda vardır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.