Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

GENİZ AKINTISI NEDEN OLUR?

Geniz akıntısı oldukça rahatsız edici olan ve kişilerin günlük hayatını etkileyen bir sağlık sorunudur. Bu yazımızda sizlere geniz akıntısı hakkında bilgiler vereceğiz. Yazımızın devamında sizlere verecek olduğumuz bu bilgiler yardımı ile sizlerde bu konuda daha bilinçli bireyler olarak, geniz akıntısı tedavisini yapabilirsiniz.

Geniz akıntısı burunların içinde bulunan bezlerin belirli miktarlarda mukus üretmesidir. Bu bezler günde, 1-2 litre arasında mukus üretmektedirler. Bu kadar mukus üretilmesi, vücudunuz için normal olarak kabul edilmektedir. Bu üretilen mukuslar vücudumuzda bulunan nazal pasajın temizlenme görevini üstlenmiştir.

Bu mukusların genel görevi olarak burnu nemlendirerek, zararlı maddelerden burnunuzu arındırmak olmaktadır. Ancak bazı durumlarda bu bahsetmiş olduğumuz mukusların üretimi normalinden fazla olmaktadır. Bu durumda ise mukuslar burun ile boğazın arkasındaki bazı bölgelerde birikmeye başlamaktadır. Bu olay geniz akıntısı olarak adlandırılmaktadır. Geniz akıntısının kalın veya ince olması kişiden kişiye farklılık göstermektedir ve bu yüzden kişilere vermiş olduğu rahatsızlık da değişiklik göstermektedir.

Geniz Akıntısı Belirtileri Nelerdir?

Geniz akıntısı sonucunda kişiler sürekli olarak boğazlarını temizleme ihtiyacı duymaktadır. Ve bu durum çok rahatsız edici bir durum olmaktadır. Boğaz içindeki sıvının yani mukusun hissi rahatsız edicidir ve inflamatuar maddeler içerdiğinden, geniz akıntısını da tetikleyebilir. Bu sonucunda oluşan öksürükler özellikle geceleri sizleri daha çok etkilemektedir.

Geniz akıntısının en belirgin özelli olarak karşımıza öksürük çıkmaktadır. Ayrıca aşırı mukus oluşumun bir başka belirtisi ise boğaz ağrısıdır.

Son belirti olarak ise, orta kulağı boğaza bağlayan tüp mukus yüzünden tıklanmış ise, bu sorun kulak enfeksiyonlarına neden olabilir.

Ayrıca mukus sinüs kanallarını engellediğinde ise, sinüs enfeksiyonu oluşabilmektedir.

Geniz Akıntısı Neden Olur?

Geniz akıntısını oluşturan mukusların oluşmasında birçok neden bulunmaktadır. Bunlar ise şöyle sıralanmaktadır;

1.Soğuk Algınlığı

grip-salgini-ile-kuru-hava-arasindaki-bag-244817

Geniz akıntısı oluşmasından en önemli neden olarak soğuk algınlığı çıkmaktadır. Gripler bu anlamda mukusların görevini yeterli kadar yerine getirememesi sonucunda oluşmaktadır.

2.Alerjiler

Woman-sneezing

Birçok alerji bu anlamada mukusları etkileyerek, geniz akıntıları oluşturmaktadır. Bu durum alerjik geniz akıntısı olarak adlandırılmaktadır.

3.Sinüs Enfeksiyonu

s-6abfeea5178d38d158e6cd3f3462a1626a3681aa

Yazımızda daha önce belirtmiş olduğumuz gibi, kanalların mukuslar tarafından etkilenmesi sonucu oluşmaktadır. Bunun sonucunda ise, sinüzit (sinüslerin iltihabı) olarak kabul edilmektedir. Bu durum çocukları daha çok etkilemektedir.

4.Gebelik

dış gebelik belirtileri

Gebelik ile birlikte değişen vücut faktörlerimiz sonucunda, mukus oluşumu etkilenmektedir. Ayrıca gebelik zamanı vücudumuzun daha hassas olması da bunlara neden olabilmektedir.

5.Burunda Yabancı Cisim

150210124301_nose_picking_624x351_bbc_nocredit

Geniz akıntılarında çok yaygın olmayan bir neden olsa da, bazı kişilerde mukusların burunda bulunan yabancı cisimleri temizleyememesi akıntılara neden olmaktadır.

6.Diğer Nedenler

140331140601-sneezing-woman-horizontal-large-gallery

Geniz akıntısı oluşumunda diğer faktörler ise şöyle sıralanmaktadır;

 • Bazı ilaçlar (bazı doğum kontrol hapları ve tansiyon ilaçları da bunlara dahil olmaktadır.)
 • Septum deviasyonu (iki burun delikleri ayıran duvarın anormal olarak yerleşmesi) ya da etkileyen bir başka anatomik bir sorun olan sinüsler neden olabilmektedir.
 • Havanın sık ve ani değişmesi, soğuk-sıcaklıklar, aşırı kuruluk veya nemsizlik
 • Bazı gıdalar (örneğin, baharatlı gıdalar mukus akışını tetikleyebilir)
 • Kimyasallar, parfüm, temizlik ürünleri, duman veya diğer tahriş edici ürünler

Bazen tek neden olarak mukusun çok üretilmesi olarak sayılmaktadır. Bazen az ya da çok mukusların görevini yapmaması geniz akıntılarına neden olmaktadır.

Çoğu zaman hissetmekte olduğunuz boğazınızdaki sorunlar geniz akıntısı olmayabilmektedir. Yutkunma sorunları kimi zaman gastroözofageal reflü hastalığı (yaş, tıkanma veya diğer koşullar ) nedeni olarak oluşabilmektedir. Bu ve benzeri sorunlarınız için doktora giderek, gerekli olan testleri yaptırmanız gerekmektedir.

Doktora Ne Zaman Görünmelisiniz?

Geniz akıntısı belirtilerini 10 gündür yaşıyorsanız, doktora görünmeniz gerekmektedir.

Geniz akıntısı olan kişilerde, bazı belirli semptomlar ve özellikleri endişe nedeni olmaktadır. Bunlar ise;

 • Burnunuzun sadece bir tarafından gelen akıntı, bu akıntı özellikle irin veya kan içeriyorsa
 • Yüz ağrısı, hassasiyet, ya da her ikisi de mevcut ise vakit kaybetmeden doktora gitmeniz gerekmektedir.
 • Ateş ve hırıltınız varsa ( bakteriyel bir enfeksiyon olabilir)

Bunlara ek olarak yazımızın öncesinde sizlere vermiş olduğumuz belirtilere sahip iseniz, bir doktor tarafından acil olarak değerlendirilmeniz gerekmektedir. Birçok kişi soğuk algınlığı gibi nedenler sonucunda evde yapacakları tedaviler sonucunda doktorlara ihtiyaç duymamaktadır. Ancak evde yapacak olduğunuz tedavi biçimleri için de doktorunuz tavsiyelerini dikkate almanız gerekmektedir.

Geniz Akıntısı Tedavisi Nasıl Olur?

Bu aşamada tedavi olacak olan bireylere doktorları ilk olarak kişinin belirtileri ve tıbbi geçmişi hakkında sorular soracak ve sonrasında bir fizik muayene yapacaktır.

Bu kapsamda doktorunuz sizlere şu soruları yöneltecek ve tanı koymaya çalışacaktır;

 1. Deşarj doğası (bu sulu yapışkan, irin dolu, ya da kanlı gibi olup olmadığı gibi) ve mevcut olan durumun kronikleşme bilgisi
 2. Ateş ve yüz ağrısı (sinüzit) da dahil olmak üzere olası nedenler, belirtileri olan sulu, kaşıntılı gözler (alerji) ve boğaz ağrısı, hastalık (kırıklık), ateş, genel duygu ve öksürük (viral üst solunum yolu enfeksiyonu) hakkında bilgi sahibi olmaya çalışacaktır.
 3. İnsanlar alerji, diyabet veya zayıf bir bağışıklık sistemine sahip olup olmadığını ve dekonjestan spreyler kullanarak kişileri nasıl etkilediğinin bilgisini edinmeye çalışacaktır.
 4. Ayrıca doktorunuz sinüsit için sizlere bazı testler yapacaktır.

Tanı konulması için, şiddetli sinüzit diyabet veya zayıf bir bağışıklık sistemine sahip şüpheli bir kişi için test genellikle akut nazal semptomlar için gerekli değildir. Bu insanlar genellikle bilgisayarlı tomografi (BT) taraması olmalıdır. Bu testler ve muayenelerden sonra doktorunuz sizlere teşhisi koyacaktır.

Geniz akıntısını tedavi etmenin en iyi yolu, altta yatan hastalığın tedavi etmektir. Bunun için yapılması gereken 2 yöntem bulunmaktadır. Bunlar ise şöyledir;

 • Dekonjestanlar (sprey veya hap)
 • Antihistaminikler (haplar)

Dekonjestan spreyler genellikle mevsimlere göre verilmektedir. Ağız yoluyla alınan dekonjestanlar, tıkanıklık sorunu önlemek için günde birden fazla kullanılmamalıdır.

Antihistaminikler belirtilerin viral enfeksiyonu, alerjik reaksiyonlar nedeniyle alınabilir. Doktorlar genellikle soğuk algınlığı olan kişiler için difenhidramin ilacını kişilere tavsiye etmektedir. 

Alerjisi olan kişiler için, gibi daha az yan etkilere sahip olan diğer antihistaminiklerde feksofenadın kullanılmalıdır.

Dekonjestanlar ve antihistaminikler 6 yaşından küçük çocuklar için tavsiye edilmez.

Yaşlı insanlarda ise en büyük endişe geniz akıntısının nasıl tedavi edileceğidir. Antihistaminik sedatifler ve antikolinerjik etkileri konfüzyon, bulanık görme, ve mesane kontrol kaybı gibi belirtiler olabilir. Bu kapsamda Antihistaminler önlenebilir veya azaltılabilir dozajlarda kullanılmalıdır. Psödoefedrin, bir dekonjestan, kalp hızını uyarır ve kan basıncını artırır. Eğer psödoefedrin kullanmanız gerekli ise, bu en düşük dozda alınmalısınız. 

Ev Tedavileri Nelerdir?

Bunlara ek olarak evde doktor tavsiyesi ile birlikte yapacak olduğunuz bazı durumlar bulunmaktadır. Bunlar ise şöyledir;

 1. Bol bol sıvı tüketin. Bu kapsamda günde en az 8 bardak su içmeniz gerekmektedir. Ayrıca meyve suları ve bitkisel çaylarda sizlere yardımcı olacaktır. Bunlara ek olarak süt tüketiminden kaçınmanız gerekmektedir. Süt ürünleri nazal pasajdaki mukusun kalınlaşmasına neden olmaktadır.
 2. Baharatlı ve yağlı yemeklerden kaçınarak düzenli bir diyet programı yapmanız gerekmektedir. Bu konuda doktorunuzdan yardım alabilirsiniz.
 3. Gargara yaparak, boğazınızı temizleyin.
 4. Limon tüketmek sizlere iyi gelecektir. Ayrıca zencefil, bal gibi gıdalarda tedavi aşamasında sizlere yardımcı olacaktır.
 5. Evinizde özel HEPA hava filtreleri kullanarak havanın yeteri kadar nemli ve kuru olmadığından emin olun. Bunun için bir buharlaştırma makinesi kullanabilirsiniz.
 6. Tozlu ortamlardan kaçının.
 7. Yastık kılıflarının, yatağın ve çarşaflarının temiz olmasına özen gösterin.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.