Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Geniz Akıntısı

Geniz Akıntısı Nedir?

Burun, sinüs ve boğazda mukus adı verilen bir salgı çeşidi oluşmaktadır. Bu salgının esas amacı dokuları nemli ve temiz tutmak, solunan havanın nemlenmesini ve ısınmasını sağlamak, havanın içinden buruna giren yabancı maddeleri temizlemektir.

Geniz akıntısı her insanda bulunan bir akıntı türüdür. Burun içinde üretilen yaklaşık bir litre kadar mukus salgısı burun boşluğundan geriye doğru inerek yutulur. Genel olarak insan bu durumu gün içerisinde fark etmezler. Bu sıvının amacı burun içerisindeki mukozayı nemlendirirken aynı zamanda temizlemektir. Bu durum sayesinde burundaki ve sinüs boşluklarındaki tozlar, polenler ve diğer yabancı maddeler bu şekilde vücuttan uzaklaştırılır. Fakat bazı durumlarda ve hastalıklarda bu sıvıda artış görülebilir. Hatta artışa birlikte sıvının rengi koyulaşabilir ve yoğunlaşabilir. Önceden fark edilmeyen akıntı bu durumlarda belirgin hale gelebilir. Ve insanda mutsuzluğa sebebiyet verebilir. Geçmemesi durumda burundaki dokularda bozulmalar artar ve tıkanıklıklar oluşabilir.

Geniz Akıntısı Nedenleri

 • Çevresel Faktörler: Bulunulan ortamın çok sıcak ve aynı zamanda kuru olması, nem oranının az ve ya fazla olması, üretilen salgının akışkanlığını ve normalde olması gereken durumu bozar. Bu durumda ise boğazda oluşabilecek tahriş ve öksürüğe neden olur.
 • Enfeksiyonlar: Sıklıkla ve kısa süreli oluşabilecek grip gibi sorunlardan oluşabilir. Genelde üst solunum yolunda meydana gelir ve tedavi edilmesiyle kışı sürede çözülür.
 • Kronik Burun Akıntıları: Genelde çok fazla sigara kullanan insanlarda görülür. Burun içerisinde bulunan küçük tüylerin görevlerini yerine getirememeleri sonucu oluşan akıntılardır.
 • Alerjik Reaksiyonlar: Polen, ev tozu, küf mantarı ve hayvan tüylerine karşı vücudun verdiği bir tepki çeşididir. Sıkça burun silme ve öksürme isteğini beraberinde getirir. Burun tıkanıklığına neden olduğu için ciddi rahatsızlık verici bir durumdur.
 • İlaç Kullanımı: bazı ilaçların kullanımı sırasında ve sonrasında geniz akıntısı gibi şikayetler oluşabilmektedir.
 • Hormonal Değişiklikler: Genelde hamilelik döneminde hormonlar değiştiği için alerjik problemler baş gösterir. Bu durumda hamile kadınlarda geniz akıntısı miktarında artış olur.
 • Yaşlılığa Bağlı: Yaşın ilerlemesiyle vücutta pek çok değişim oluşur. Bunlardan biri de mukozanın eskisi gibi tazeliğini koruyamamasıdır. Bu durumda da kronik geniz akıntısı gibi sorunlarla karşılaşılabilir.
 • Sistemik Hastalıklar: Vücutta ortaya çıkabilecek hipertansiyon, diyabet ve çeşitli akciğer hastalıkları sonucunda geniz akıntısı görülebilir.
 • Buruna Yabancı Cisim Kaçması: Yabancı bir cismin burun içerisinde uzun süre kalması da geniz akıntısı nedenleri arasında sayılabilir.
 • Reflüye Bağlı: Mide iltihabı ve mide ülserinin neden olduğu durumlarda geniz akıntısı görülür. Bu akıntı türüyle birlikte yemek borusu sorunları da ortaya çıkabilir.
 • Burnun Yapısal Bozukluğuyla Oluşan: Sinüslerin boşalmasını engelleyen burun eğriliği, burun etleri gibi sorunlar da geniz akıntısına da neden olmaktadır.

17853

Geniz Akıntısı Belirtileri

 • Boğaz bölgesinde balgam hissi ve sık sık boğaz temizleme ihtiyacı oluşur.
 • Öksürük ve boğazda gıcık oluşur. Oluşan öksürük balgamlı ve ya kuru öksürük şeklinde görülebilir.
 • Sürekli yutkunma isteği oluşur.
 • Genizden aşağı doğru akan kıvamlı bir akıntı çeşidi ortaya çıkar.
 • Burun tıkanıklığına yol açabilir.
 • Yüz bölgesinde dolgunluk hissi oluşabilir.
 • Baş ağrısı ve hapşırma sorunları ortaya çıkabilir.
 • Oluşan akıntı sonucu bulantı ve kusma gibi sorunlarla da karşılaşılabilir.
 • Tekrarlanan boğaz sorunları, faranjit, kulak iltihaplanmaları ve bronşit gibi hastalıklar sonucu oluşabilir.

Geniz Akıntısı Tedavisi

Tedaviye olumlu cevap alabilmek önce sorunu çözmek gerekir. Bunun için de bu akıntının sebebi belirlenmelidir. Tabi ki tüm hastalıklar önce bir hekime başvurulmalıdır ve daha sonra onun önerdiği tedavi yöntemleri kullanılmalıdır. Bununla birlikte evde de uygulayabileceğiniz pek çok yöntem vardır.

 • Tuzlu burun spreyleri kullanarak hem burnun tıkanmasını engellemek hem de akıntının burundan uzaklaşması sağlanabilir.
 • Sigara içmeyin ve içilen ortamlardan uzak durun.
 • Burnun düzenli şekilde suyla temizlenmesi ve sinüslerin boşaltılması gerekmektedir.
 • Bulunduğunuz ortamın nemli ve temiz hava olması sağlanmalıdır.
 • Evdeki tozları temizlemek, yaşanılan ortamı tozdan arındırmak gerekmektedir.
 • Sıklıkla yaşadığınız ortamı havalandırmak gerekmektedir.
 • Kafein ve baharattan uzak durmak gerekebilir.
 • Boğazı nemli tutmak adına sıcak bitki çayları tüketilebilir.
 • C vitamini bol olan ve bağışıklık sistemini güçlendirici besinler tüketmeye özen gösterin.

Tüm bunlarla birlikte bazı bitki türlerinin de bu konuda yardım almak gerekmektedir.

Tuzlu Su: Geniz akıntısının tedavi yönteminde akla ilk gelen yöntemlerden biridir. Özellikle sinüzitten oluşan geniz akıntısı için deniz suyu tedavi edici bir yöntem olabilir. Deniz suyu altında bir süre beklemeniz hem üst solunum sollarını hem de sinüsleri temizler. Tuzlu suyu hazırlamak için, bir su bardağı suyun içine 1-2 çay kaşığı tuzu ilave edip karıştırın. Bununda günde 3-4 kere gargara yapın. Bu tuzlu suyu burnunuza çekip deniz suyu etkisi yaratabilirsiniz.

1392-4

Su: Günde 2 litre kadar su tüketmeniz hem mukusların daha hızlı sürede temizlemesini sağlar hem de boğazda oluşacak birikmelerden boğazı arındırır. Bu sayede boğaz ağrısı ve yanması çekilmemiş olur.

Zencefil ve Kekik: 1 fincan su içine 1-2 çay kaşığı zencefil ve 1 fincan su içine 1 çay kaşığı kekik ilave ederek hazırlanacak çayı günde 2-3 defa içmeniz geniz akıntısı sorununun ortadan kalkmasına yardım edecektir.

Nane Yağı: Nemli ve ya ıslak bir beze birkaç damla nane yağı damlatarak buradan birkaç nefes çekmek daha rahat nefes almayı kolaylaştırabilir. Özellikle ilaçlarınızı kullandıktan sonra bu işlemi gerçekleştirmeniz nefes alma konusunda rahatlık sağlayacaktır.

Buhar Banyosu: Bu yöntemle boğaz ve genizde biriken mukusun temizlenmesi sağlanacaktır. Aşırı mukus inceltilecek ve geniz akıntısının oluşmasını engelleyecektir. Kullanacak suyun içine az miktarda zencefil ve ya tuz da eklenebilir.

661243_620x413

Bitki Özleri: Tarçın ve kekik gibi birçok bitki oluşan aşırı mukusu azaltır ve tahrişin oluşmasını engellemeye yardımcı olur. Bitki özlerinin çoğu antioksidan özelliktedir ve bu sayede bağışıklık sistemini güçlendirir.

Elma Sirkesi: Günlük tüketilecek olan suyun içine çok az miktarda elma sirkesi damlatıldığı zaman geniz akıntısını sorunu kısa sürede ortadan kalkacaktır.

Meyve Suyu: Özellikle elma ve üzüm suyu içimini geniz akıntısı sorununun kısa sürede çözülmesine yardımcı olacaktır.

Sıcak Çorba: Günde 2-3 kez içilecek olan sıcak çorba solunum yollarının nemlenmesini ve geniz akıntısını sürecinin kısalmasına yardımcı olacaktır.

Kabartma Tozu Burun Spreyi: Ilık su içerisine 1 çay kaşığı kabartma tozu karıştırarak doğal burun spreyi yapabilirsiniz. Bu karışımın burunda toplanan mukus tabakasını nemlendirir ve mukusun kolayca atılmasını sağlar.

Bal ve Zencefil: 2 çay kaşığı balın içerisine birkaç damla zencefil suyu ekleyip karıştırın. Daha sonra karabiber ekleyip karışımı ısıtın. Günde iki kez bu karışımın kullanımıyla geniz akıntısının oluşturduğu tahriş önlenmiş olur.

zencefil-limon1

Limon: Limon suyu ile hazırlanan bir karışımı tüketmek geniz akıntısını durdurmak için en çok tercih edilen yöntemdir. Bir su bardağı sıcak suyun içerisine biraz limon suyu ekleyip geniz akıntısının ortaya çıkardığı sorunlardan kurtulmak için bu karışımı için. Lezzetlendirmek için ise karışımın içine bir çay kaşığı bal ekleyebilirsiniz.

Süt Ürünleri: Süt ve süt ürünleri mukusun kalınlaşmasına ve çok fazla miktarda artmasına neden olmaktadır. Bu durumda geniz akıntısı miktarının artışına bağlı olarak tedavi edici bir yöntem olmayacaktır. Geniz akıntısı durumlarında süt ve süt ürünlerinden bir süre uzak durmak gerekebilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.