Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Geniz Eti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

İnsan vücudunda bulunan geniz eti, üzüm salkımına benzer bir şekle sahiptir ve burun ile boğaz arasına yer alan birçok işlevi bulunan bir dokudur. Geniz eti, burundan insan vücuduna girmeye çalışan bakteri ve virüs gibi mikropların insan vücuduna girmesini engeller ve insan vücudunun mikroplarla savaşmasında çok önemli ve etkili olan yardımcı maddelerden biri olan antikorları üretir. Geniz eti insan vücudunda burnun gerisinde ve boğazın üst kısmında yer alan bölgede bulunmaktadır. Genizin yer aldığı kısımda doğduğumuz andan itibaren insan vücudunda bulunmaktadır ve dışarıdan gelme ihtimali olan bakterilerin, mikropların yok edildiği bir bağışıklık sistemi organıdır. Geniz eti, bebeklikten itibaren, insan vücuduna girmeye çalışan bakteri ya da mikropların yok edildiği ve bağışıklık sisteminin gelişmesinde çok etkili role sahip olan bir organ olduğu bilinmektedir.

Geniz Eti Neden Oluşur?

İnsan vücudunda bulunan geniz bölgesinde mukoza adı verilen bir dokunun altında, burundan gelen birtakım mikropların ya da virüslerin lenfoid oluşumları meydana gelmektedir. Özellikle anne ve babaların çocuklarının yanında sigara içmesi alerjik durumlara neden olmaktadır. Yoğun sigara dumanına maruz kalan çocuklarda lenfoid oluşumlar daha fazla büyüyerek geniz etinin ortaya çıkmasına neden olur. Geniz etinin giderek büyümesi sonucunda mekanik bir şekilde genizi kapattığı ve burnu tıkayıcı özelliği olan uyku apnesi denilen uykuda solunumun duraklamasına kadar uzanan ciddi sağlık sorunlarına neden olmaktadır. Geniz etinin burnu tıkama özelliğinin yanı sıra mikropların insan vücuduna girmeye çalıştığı zaman, mikropların büyümesine ve hızla çoğalmasına zemin hazırlamaktadır. Geniz eti ile ilgili uzman doktorlar, bu durumun geniz etinin yer aldığı kısım bir kavşak görevi görmektedir ve aynı zamanda alt, üst solunum yollarında tekrarlanarak devam eden birtakım enfeksiyonlara ortam hazırlamaktadır.

GENİZ AKINTISI NEDEN OLUR?

Geniz etinin giderek büyüdüğünü gösteren birtakım belirtiler bulunmaktadır. Bu belirtiler uykuda horlama durumu, burun tıkanıklığı ve burun tıkanıklığına bağlı olarak ağız solunumu, yüksek bir oranda yaşanan dikkat dağınıklığı, dikkat dağınıklığı yaşayan öğrenciler için derslerdeki başarılarının azalması, huzursuzluk ve asabiyet, gece altına kaçırma, yutma ve konuşma eylemlerinde oluşan bozukluklar, tat ya da koku almada azalma yaşanması, orta kulak kısmında sıvı toplanması, işitmede azalma durumu, anormal yüz ve diş gelişimi, büyüme ve gelişmede yaşana gerileme, pulmoner hipertansiyon, orta kulak iltihabı, sinüzit, bademcik iltihabı, akciğer iltihabı gibidir. Önlem alınmadığı durumlarda çok ciddi hastalıkları oluşmasına zemin hazırlamaktadır. Geniz eti aynı zamanda uykusuzluğu olumsuz bir şekilde etkilemektedir ve buna bağlı olarak çocuklarda zeka geriliğine neden olmaktadır.

Geniz Eti Ameliyatı

Geniz eti ameliyatından önce başvurmuş olduğunuz doktorunuz iltihaplı bir şekilde bulunan geniz etinin ilk tedavi yöntemi olarak antibiyotik kullanımını tavsiye eder. Geniz eti iltihabı ilk olarak antibiyotiklerle tedavi edilmeye çalışılır. Eğer doktorunuz geniz etinin iltihaplı olmadığı teşhisini koyarsa, doktorunuz geniz etinin göstereceği reaksiyonları gözlemlemek için bir süre daha beklemeyi uygun görebilir. Çünkü özellikle gelişim çağında olan çocuklar için geniz etinin bir miktar büyümesi çok normal bir durum olarak görülür. Gelişim çağında olan çocukların zaman ilerledikçe geniz eti kendi kendine küçülme ihtimali çok büyüktür.

Geniz etinin ameliyatının yapılabilmesi için geniz etinin giderek büyüyerek birtakım belirtileri beraberinde getirmesi gerekmektedir. Mesela bu belirtilerden birkaçı, nefes alma güçlük yaşanması, uyku apnesi, sık olarak tekrarlanan geniz eti iltihaplanması, üst solunum yollarının geniz etinin giderek büyümesine bağlı olarak sürekli tıkanması, kötü huylu olarak görülen tümör şüphesi, geniz etinin giderek büyümesi sonucunda meydana gelen çene yapısının bozulması, sık olarak tekrar eden geniz eti enfeksiyonları, gemiz eti iltihabı sonucunda çok sık görülen orta kulak iltihabının sürekli tekrarlaması, sinüzitin hiçbir şekilde geçmemesi, hiçbir şekilde geçmeyen orta kulak iltihabı, kronik olarak ortaya çıkan geniz eti iltihabı, ağız kokusu ve geniz etinin konuşma bozukluğu gibi belirtilerde geniz eti ameliyatının doktorlarca gerekli görülmektedir. Bazı hastalarda görülen kanın pıhtılaşma özelliğinin bozuk olması nedeniyle geniz eti ameliyatı doktorlarca uygun görülmemektedir ve doktorlar bu tür hastalara geniz eti ameliyatı yapmamaktadır. İnsanlardaki yarık damak gibi bir durumda, geniz eti dokusu, normal konuşma durumu ya da yumuşak damağın boğaz kısmını kapatması için gerekli olduğu için, geniz eti ameliyatı bu tür durumlarda da yapılmaması gerekmektedir.

timthumb

Geniz eti ameliyatının yapılacağı günden önceki gece 12’den sonra hastaların hiçbir şey yememesi ve içmemesi gerekmektedir. Geniz ameliyatı olacak hastanın düzenli kullanması gerektiği ilaçlar var ise, ameliyat yapacak olan doktora danışarak sabahın erken saatlerinde yarım çay bardağı ile ilaçlarını içmesinde herhangi bir sakınca görülmemektedir. Geniz ameliyatı olacak kişi çocuk ise, ameliyattan üç hafta gibi bir süre önce herhangi bir aşı olmaması gerekmektedir. Geniz ameliyatı olacak çocuk ise ve olması gereken aşıları varsa bu aşıları en az üç hafta gibi bir süre önce olması gerekmektedir. Geniz ameliyatı olan bireylerde solunum yolu enfeksiyonu bulunuyorsa ameliyatın yapılmaması gerekmektedir. Bu sebeple geniz ameliyatı olması uygun görülen bireyin, herhangi bir hastalığı mevcut olan bireylerle temas halinde olmaktan kaçınması ve kendini herhangi bir enfeksiyona karşı çok ciddi, dikkatli bir şekilde karşı koruması gerekmektedir. Aynı zamanda geniz ameliyatı olan bireylerin üşütmemesi ve hasta olmaktan kaçınması, bunun için önlem alması gerekmektedir.

Geniz ameliyatı öncesinde bilinmesi gereken birtakım durumlar bulunmaktadır. Bu durumlar geniz ameliyatı olacak bireylerin herhangi bir hastalığı varsa ve düzenli olarak ilaç kullanmaları gerekiyorsa, genetik hastalıkları, alerjik rahatsızlıkları, kanamaya eğilimli olup olmadığı, insan vücudunda oluşan ani yaralanmaların bulunup, bulunmadığı, kan sulandırıcı ilaç kullanıp kullanmadığı, herhangi bir alerji durumunun olup olmadığı, kalp pilinin bulunması, ritim bozukluğunun bulunması, yüksek tansiyonun varlığı, göz tansiyonu, sara hastalığı, diş protezi, diş köprüsü, son altı hafta gibi bir süre içerisinde herhangi bir aşı olup olmadığı ve hamilelik gibi bir durumda ameliyatı yapacak olan doktorları bu tür hastalıklar ya da durumlar için bilgilendirmeleri gerekmektedir.

Geniz eti ameliyatının başlama aşamasında öncelikle, ilk olarak ameliyat olacak kişiye narkoz verilerek, ameliyata başlanır. Geniz ameliyatı olan kişiye narkoz verildikten sonra hasta uyutulur ve ardından hastanın ağzına özel bir ameliyat cihazı ile açılır. Hastanın ağzı özel bir cihazla açıldıktan sonra yumuşak damağın ya da küçül dilin üst kısmında yer alan ve normalden biraz daha fazla büyümüş olan geniz eti, ağız yolu ile girilir ve bir başka tıbbi cihazla geniz eti kazınarak, çıkartılır. Bu aşamadan sonra meydana gelecek olan kanamanın kontrolünü ameliyat doktorları sağladıktan sonra ameliyat başarıyla sonlandırılır. Geniz eti ameliyatında cerrahi bir müdahale haricinde başka herhangi bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır.

geniz-eti

Geniz eti ameliyatından sonra, ameliyat olan kişi eczanelerde satılan okyanus suyu spreyler ya da ağrı kesici ilaçlar kullanmaları gerekmektedir. Bademcik ameliyatı sonrasında oluşan özel bir beslenme gereklidir ve aynı durum geniz eti ameliyatından sonra geçerli değildir. Geniz ameliyatı sonrasında özel bir beslenme şekline gerek yoktur. Hastanın ilk günlerinde yumuşak, çok sulu ve ılık besinler ile tüketilmesi gerekmektedir. Hastanın ameliyatının üçüncü ve dördüncü günlerinde ise ekmek kenarı, bisküvi gibi sert yiyeceklerden uzak durulması gerekmektedir. Geniz ameliyatı sonrasında uzun süreli olmamak şartıyla banyo yapılabilir. Geniz ameliyatı olan kişi çocuk ise bir hafta boyunca doktorun izni olmadan okula gönderilmemesi gerekmektedir. Geniz ameliyatı sonrasında aynı zamanda en az bir hafta ya da on güne kadar gibi bir sürede spor yapılmaması, ağır ve şiddetli hareketlerin yapılmaması gerekmektedir. Aynı zamanda geniz ameliyatı sonrasında çocukların en az altı hafta gibi bir süre içinde aşı olmaması gerekmektedir. Altı haftanın sonunda normal hayatına geri dönebilir ve yapılması gereken aşılar yaptırılabilir.

Geniz eti ameliyatında sonrasında ameliyatın kesin sonucunu önceden tahmin etmek mümkün değildir. Kesin sonuca oluşabilmek için bir süre beklenilmesi ve insan vücudunda olan birtakım iyileşmeleri gözlemlemek gerekmektedir. Yapılan araştırmalara göre ilk olarak burun solumasında iyileşme görülmektedir. Geniz etinin giderek büyümesi nedeniyle, diğer hastalıklardan olan orta kulağın, sinüslerin ya da alt solunum yollarının iltihaplanması gibi durumlarda iyileşme süreci biraz daha uzun olmaktadır. Geniz eti ameliyatı olan bireylerin çok az bir kısmında geniz eti büyümesi tekrar ortaya çıkabilir ve tekrar büyüyen geniz eti için ameliyatın tekrarlanması gerekmektedir.

Geniz eti ameliyatından sonra birtakım yan etkiler ortaya çıkabilmektedir. Geniz eti ameliyatı olan hastaların narkozun etkisinin azalarak kendine kendiliği zaman ortaya huzursuzluk durumu çıkabilir ya da uyku halinde olması kısa süreli yutkunmada zorluğun ortaya çıkması, çok büyük ebatlarda olan geniz etinin ameliyatla alınmasının sonucunda geçici olarak burundan konuşmaları gerekmektedir. Aynı zamanda geniz ameliyatı sonrasında, belirli bir süre geçtikten sonra burundan konuşma durumu tamamen ortadan kalkmaktadır. Geniz ameliyatı sırasında ağzın tıbbi bir cihazla açılması sonucunda dişlere yoğunlukla baskı yapar ve daha önce hasarlı olan dişlerin kaybedildiği görüşmektedir. Ameliyat aşamasında geç kanamalar, yani kanın solunum yollarına kaçmasını engellemek için, bazı kişiler için tekrar ameliyat gerekebilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.