Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Genizdeki Kan Kokusu Neden Olur?

İnsanlar zaman zaman genizde kan kokusu ile karşılaşabilirler. Kan kokusu ile birlikte aynı zamanda metalik bir tat da oluşabilir. Genizdeki kan kokusunun ardında süregelen bir hastalık ya da tamamlanmamış bir tedavi olabilir. Sindirim sistemi hastalıklarından, solunum sistemi rahatsızlıklarına ve ağız sağlığına kadar pek çok sebepten bahsedilebilir. Bu sebeple yazımızda genizdeki kan kokusunun nedenlerinden ve nasıl geçeceğinden bahsedeceğiz.

Genizde Kan Kokusunun Nedenleri Nelerdir?

Genizde hissedilen kan kokusu ve metalik tat, çok farklı nedenlere dayanabilir. Kan kokusunu kesmeden önce nedeni tam olarak tespit edilmelidir.

  • Kullanılan İlaçlar: Kortizon, kemoterapi, antihisteminik gibi ilaçların yan etkileri arasında genizde kan kokusu hissedilmesi vardır. Bu ilaçların bileşiminde kullanılan demir bu tadı bırakabilir.
  • Burundaki Tıkanıklık: Burun tıkanıklığı ağız ve geniz bölgesinde kan kokusu hissedilmesine neden olabilir. Sinüzit, nezle, grip, alerji gibi rahatsızlıklar burun tıkanıklığına yol açar.
  • Ağız İçi Bakımının Aksatılması: Diş ve ağız bakımını eksik ve özensiz yapan kişilerde diş etleri kanamaya yatkınlık gösterir. Bu kanamalar çok küçük miktarlarda bile olsa, genizde kan kokusu olarak hissedilebilir. Gece dişlerini sıkanlarda da diş eti kanaması problemi yaşanma ihtimali yüksek olduğu için bir başka sebepte bu olabilir.
  • Burun Kanamaları: Kılcal damarlarda oluşan burun kanamaları, burundan tahliye olmazsa genizden aşağıya iner. Kişi bu kanama sonucu kan kokusu problemi yaşar.
  • Sindirim Sistemi Problemleri: Ülser, gastrit, onikiparmak bağırsağı ve yemek borusunda meydana gelen kanamalardan dolayı genizde kan kokusu yaşanabilir.
  • Gebelik: Özellikle gebeliğin ilk dönemlerinde kadınların genizde kan kokusundan şikayet ettikleri bilinmekte. Gebelik süresince bu his gittikçe hafifleyecektir.
  • Hastalıklar: Diyabet, akciğer ve karaciğere bağlı rahatsızlıklar, kalp hastalıkları ve diyabet kokunun nedenleri arasında sayılabilir.
  • Kimyasallar: Kurşun gibi kimyasal maddelerin solunması sonucu oluşan metalik tat kan kokusu hissi uyandırabilir.
  • Aşırı Öksürük: Sürekli devam eden ve kesilmeyen öksürük solunum yolunda tahrişe neden olacağı için kanamaya ve kan kokusuna sebep olan nedenler arasına girebilir.

Genizde Kan Kokusu Nasıl Geçer?

Öncelikli yapılması gereken bir doktora başvurmaktır. Eğer sorun sindirim sisteminden kaynaklanıyorsa iç hastalıkları, solunum yollarından ise kulak burun boğaz doktoru seçilir. Koku yaratan etken tespit edildikten sonra ise tedaviye geçilir.

Ek olarak aşağıdaki önlemler alınabilir;

Ağız ve Diş Sağlığı Bakımı: Düzenli olarak dişleri fırçalama, diş taşı temizliği ve diş ipi kullanımı ile bakteri oluşumunu azaltıp, diş etlerinde meydana gelebilecek kanamaya karşı önlem alınabilir. Haftada birkaç kez gargara uygulanabilir. Gargara için tuzlu su, ada çayı ve kekik çayı seçilebilir. Kişinin diş sıkma rahatsızlığı varsa uyku plakları ile diş sıkmanın yarattığı sorunlar hafifletilir. Daha ileri aşamalarda ise, diş sıkmanın ardında yatan neden bulunarak kesin tedaviye geçilir.

Sindirim Sistemi Problemleri: Sindirim sistemine bağlı sorunların çözülmesinde ilk başvurulacak kişi bir iç hastalıkları uzmanıdır. Bunun yanı sıra, sindirim sistemini rahatlatan doğal çözümler de vardır. Meyan kökü, mide asidini yatıştıran bitkilerin başında gelir. Rezene ve zencefil ise gaz giderici etkisi yüksek bitkilerdendir. Bu üç bitkinin çayı yapılarak içilebilir. Sığla yağının da mide de bulunan yaraların iyileşmesini hızlandırdığı bilinmekte.

İlaçların Değiştirilmesi: Düzenli kullanılan ilaçların yarattığı kan kokusu hissi ise doktordan ilaç değişikliği istenerek çözülebilir. Ancak muadil ilaçlarda, aynı etken maddelerin kullanılması problemin devam etmesini sağlayabilir.

Solunum Yolu Rahatsızlıklarının Giderilmesi: Burun tıkanıklığına bağlı sorunlarda serum fizyolojik uygulaması ile burun mukozasının temizlenmesi bir yöntemdir. Bunun dışında buhar banyosu ise burun kanallarını açacaktır. Nezle, grip gibi hastalıklarda ise ıhlamur, nane limon, zencefil, havlıcan gibi soğuk algınlığına iyi gelen bitki çaylarından faydalanılabilir. Şiddetli öksürük sorunu yaşayanlar ise sabahları yiyecekleri bir çay kaşığı bal ile solunum yolunu rahatlatabilir.

Genizde yaşanan kan kokusu sorununa kalıcı çözüm ararken, rahatsızlığın bir parça giderilmesini sağlayan bitkiler ise nane, karanfil ve tarçındır. Nane ve karanfil ağızda çiğnenebilir. Tarçın ise içecek ve yiyeceklere eklenerek kullanılabilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.